| Ştefania_Nicolae_2000 a întrebat:

Help me please! deeeeci am luat un antibiotic * o singura pastila* la ora 14:15 si eu iau si anticonceptionale. Se poate sa fi afectat efectul pastilei contraceptive o singura pastila de antibiotic. Antibioticul se numeste Cefalexina. Va rog sa-mi raspundeti.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. In mod absolut sigur NU s-a produs nici cea mai mica scadere a valorii protectiei oferite de pastilele AC folosite. happy

| Ştefania_Nicolae_2000 explică (pentru corbulalbrosu):

Sigur? ...adica stiu ca anticonceptionalele scad si chiar elimina efectul pastilei AC...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ştefania_Nicolae_2000):

Antibioticele pot sa afecteze gradul de protectie oferit de AC numai in cazul in care administrarea lor se prelungeste pe o perioada mai lunga de regula de cel putin/minim peste o saptamana si cu folosirea a 2-3 pastile/zilnic. In astfel de situatii in cazul intretinerii de contacte sexuale se recomanda sa fie folosita pe perioada respectiva o metoda de protectie suplimentara.

| Ştefania_Nicolae_2000 explică (pentru corbulalbrosu):

Am luat doar o pastila...acum 11 ore