| anonim_4396 a întrebat:

HELP ME! Va rog sa aveti rabdare sa cititi tot si sa ma ajutati cu un sfat,este bine venit sad Va multumesc.
Salut TPU. Vreau sa ma sfatuiti si pe mine in legatura cu o problema personala,simt ca nu mai pot psihic,cateodata cad asa intr-o stare de imi vine sa mor.
Eu si prietena mea avem o relatie stabila de mai bine de un an inceputa, insa ne stim de vreo 2 ani.Totul merge bine,ne iubim, cand ne intalnim e totul perfect si parca nu am vrea sa se termine insa problema noastra cu adevarat este ca ne vedem rar si asta nu ca o problema recenta ci s-a intamplat dintotdeauna.Eu am tot incercat sa-i spun, cateodata m-am certat cu ea pe tema asta insa tot nimic imi spune ca de parca ea nu ar vrea sa ne vedem dar ca nu se poate.Insa eu stiu foarte bine,sunt zile in care ne putem vedea insa nu o facem si asta din cauza ei, eu mi-am propus sa nu-i mai zic sa o las asa pana isi da seama.
Intervalul nostru este cam o data la 3 saptamani sau de 2 ori pe luna,niciodata mai devreme si simt ca nu mai suport vreau sa-i spun sa ne despartim din cauza asta, am asa nevoie de ea.Si mereu cand am incercat sa ii spun asta,face cum face si tot eu cat de tampit ca o acuz ca ea nu vrea sa se vada cu mine, ca si ea isi doreste dar nu se poate. Avem fiecare care 21 de ani,nu sunt copilari,de indepartat nu vrea sa se indeparteze de mine cum v-am spus asa am procedat dintotdeauna, insa eu cu timpul si pe timp ce ne-am apropiat mai mult am crezut ca o sa dispara lucrul asta si o ne vedem din ce in ce mai des.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru ca nu mai suport sad

suntem din acelasi oras si stam la o distanta de jumatete de ora unul fata de altul.singura ei ocupatie este doar facultatea, intr-adevar ca are un program destul de naspa pentru 3 zile din sapt dar nu e o scuza,cand iubesti pe cineva si vrei sa fii langa el esti indiferect, eu asa stiu.

10 răspunsuri:
| Aleqa a răspuns:

Vad ca deja ti-ai dat seama ca nu vrea sa te vada... Nu sunt sigura de ce simte pentru tine, poate doar vrea sa para o fata inocenta, cu sentimente reale.
Sau cine stie, poate te inseala si de asta nu vrea sa se vada cu tine.
As propune sa incerci sa vorbesti cu ea si sa afli adevarul, e mai bine sa stie si ea ce simti pentru ca dupa tu cazi de prost ca nu i-ai spus de la inceput. Mai bine ii explici ca nu e bine ce face si ca te raneste. Te doare si pe tine si nu ai vrea sa suferi.
Chiar vreau sa aflu cum o duci... Anunta-ma ca vreau sa am grija de tine!

| Felys a răspuns:

Cauta-ti alta cu mai mult timp liber, ea are preocuparile ei si se pare ca nu te include pe tine mai deloc, daca acest lucru dureaza de asa mult timp e clar ca nici pe viitor nu sunt sanse sa se modifice ceva, cauta pe cineva disponibil

| December a răspuns:

Facultatea nu e o scuza, orice orar ar avea. Daca sunteti din acelasi oras chiar nu are nici o scuza in privinta asta. Eu cred ca nu te iubeste si te tine de fraier. Nu e deloc exclus sa aiba si pe altcineva. Dar daca din partea ei nu vine nici un pic de initiativa in problema asta, atunci e clar ca nu vrea ceva serios cu tine; parerea mea. Mai bine iti gasesti pe alta care vrea sa-si petreaca cu adevarat timpul cu tine.

| caterinasmile a răspuns:

Intr-adevar este o problema. Sunteti la jumatate de ora distanta unul de altul si va vedeti asa de rar?! Oricat ar avea de invatat ar putea sa se vada cu tine!
Eu am o relatie la distanta; iubitul meu e in Italia si intr-adevar ca nu se poate sa ne vedem des pentru ca e o distanta mare si desi nu suntem saraci lipsiti pamantului nu ne putem permite sa ne vedem in fiecare saptamna sau luna si avem o relatie serioasa.
Nu pot sa'i inteleg motivele dar ce ii drept de mult tare am avut o relatie asemanatoare. El statea la 10 minute se mine si nu ne vedeam decat o data de doua ori pe luna cea nu mi se parea normal si ne'am distantat enorm si au intervenit alte probleme si ne'am despartit.
Ea trebuie sa inteleaga ca trebuie sa'si "sacrifice" timpul pentru a se vedea cu tine daca te iubeste pentru ca sunt altii care si'ar dori sa aiba persoana iubita asa de aproape si nu o au din anumite motive, asa cum e in cazul meu! Trebuie sa invete sa se implice in relatia voastra!
Cred ca o sa ma gandesc tota seara la situatia ta pentru ca nu pot sa o inteleg pe ea!
Si nu stiu, daca ai anumite intrebari poti sa mi el pui, poate stiu sa-ti raspund!
Succes!

| g2012 a răspuns:

Buna! am aceeasi problema am o relatie de 2 ani si la inceput nu prea ne vedeam des! asta din cauza ca iubitul meu lucreaza foarte mult si termina foarte tarziu asta in general pe timp de vara! toata vara am fost singura la terasa la mare in oras etc! cearta scandal balamuc din partea mea! am vrut sa rup relatia ma simteam abandonata! dar dupa lungi discutii am lasat si eu de la mine a facut si el un efort mare si s.a mai rezolvat problema! eu zic ca trebuie sa discutati e foarte imoprtant! sa ajungeti la un unteles! nu stiu daca te.am ajutata cu ceva sper!

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Pai ar trebui s-o intelegi si tu pe ea...si faceti-va amandoua cate un orar, si vedeti in ce zile, timpul liber din orarele voastre coincide, macar si pentru 5 min va puteti vedea atunciwinking, succes

| eevvaa a răspuns:

Sincer ce relatie poate fi de doua ori pe luna sa va vedeti, este cam aiurea cred eu vorbste inca odata cu ea explica-i carei faza, cred ca te va intelege.

| MariaIurascu00 a răspuns:

Pai daca nici sambata, duminica nu va intalniti e nasol de tot. te-ai gandit ca ea poate are pe altcineva? nu stiu eu in locul tau nu m-as desparti dea daca as iubi-o, pur si simplu o lasi sa vada ca esti suparat, ca esti trist si ca ai nevoie de ea...sau discutati impreuna si nu te lasa pana nu obtii ce vrei..stiu cum e, prietenul meu gaseste cate o scuza ca sa nu iasa cu mine afara.te sustin.happy mult noroc!

| TheRiff a răspuns:

Buna! eu te-as sfatui sa te superi pe ea o perioada de timp(2 saptamini) si in acest timp sa nu vb cu ea sau sa vb dar mai putin..intr-un fel sa o respingi putin si vezi cum reactioneaza. daca va vedea ca te pierde si daca ea te iubeste cu adevarat atunci situatia se va normaliza dar daca nu atunci cautati alta. Bafta!
Funda?

| sorayaaa a răspuns:

Nu se merita... sicersad