| uglyCORPSEbride a întrebat:

Buna TPU.
Am depresie de mult timp dar am reusit mereu, si inca reusesc sa ma ascund. De multe ori am incercat sa spun unor persoane ca nu sunt bine dar nu reusesc. Incep sa ma simt din ce in ce mai rau si chiar daca nu ma tai de cateva luni dorinta de a-mi face rau este mai mare pe zi ce trece.
Nu mai suport certurile din casa, nu-mi suport colegii, mereu simt ca tot ce fac este gresit. Toti au inceput sa se indeparteze de mine si sunt mereu falsi. Mi-e extrem de frica de viitor.
Dimineata nici nu mai vreau sa ma dau jos din pat. Sunt in clasa a 8-a si profesorii ma streseaza intruna.
Nu inteleg care este problema si nu vreau sa ma sinucid din cauza unui nimic.

Ce ar trebui sa fac? (sa nu imi spuneti sa merg la psiholog, pentru ca nu pot)

5 răspunsuri:
| Voidwithin a răspuns:

Nu inteleg ce vina are corpul tau de il tratezi asa.Ai sa ajungi inevitabil la spital si poti face tetanus si alte boli daca nu cumva le ai deja.
Parerea mea e ca tu esti prea stresata dar asta nu e un motiv pentru care sa te automutilezi cand esti nervoasa dai intr-o perna intr-un sac de box sau practica un sport unde sa-ti consumi energia.

| neca a răspuns:

( citeste intro voce de general sau ceva de genu )

lupta pentru ziua de maine
fa in asa fel incat sa stii ca atunci cand o sa scapi din iad o sa o duci bine si o sa poti fi cum vrei tu si chesti
daca o sa continui sa stai in viata o sa ajungi la un momendat sa te gasesti in sitoatia de a fi tu singur si lumea
e cel mai aproape lucru de libertate care il poti gasi
apoi incearca din greu sa repari tot ce ani in mizerie teau facut sa fi.

| ElectronicSound a răspuns:

Nu te sinucide, incearca sa vorbesti cu cineva apropiat. daca nu ai si nimeni nu vrea sa vorbeasca cu tine, apucate sa te tai din nou. dar fa ceva ''contructiv'' cu taieturile, adic sdpre exemplu fa-ti vreo 7 gauri in urechi.se poarta acum. te inteleg, si eu m-am taiat de multe ori.

| greysfan a răspuns:

Te inteleg perfect! un mod bun e sa iti faci un cont pe tumblr si sa iti impartasesti acolo parerile si te vei simti mai bine. si eu am trecut printr-o perioada rea, cu taieturi. o sa fie bine!

| paunandreea a răspuns:

Hey eu te sfatuiesc sa te odihnesti pentru ca dupa ceea ce ai scris tu parerea mea este ca esti foarte stresata dor trebui sa te odihnesti