| anonim_4396 a întrebat:

HELP! si acum sa va spun si problema mea: cu ceva timp in urma eram prietena foarte buna cu o colega, mereu intervenind intre noi colegi si mici certuri.nu spun ca numai eu am gresit, ci amandoua.(cred ca au fost mult prea multe secrete intre noi si de asta ne-am si certat). totul s-a schimbat dupa ce s-a mutat din banca, de fapt nu ea s-a mutat. a adus alta colega in banca mea si eu pur si simplu am fost alungata. dupa aia a incetat sa mai vorbeasca cu mine, nu ma mai baga in seama deloc pana ce a ajuns prin lungi, lungi incercari sa ma desparta de prietenul meu bagandu-i in cap tot felul de prostii.si asta chiar ma enerveaza, toata situatia asta. daca ar fi sa enumar toate lucrurile care ma enerveaza la ea mi-ar lua o gramada. dar totusi, imi este foarte frica sa nu spuna celorlalti secretele pe care le avem si de aia as vrea intr-un fel sa ne impacam(si-asa vine excursia si nu am cu cine sa stau). si mai grav este faptul ca ea deja s-a imprietenit cu fata cu care sta acum in banca si isi spun in toate felurile de la "iubita","dubida" pana la "boassa"rolling eyes. eu nu stiu ce naiba sa fac.chiar m-am saturat de chestia asta. ce as putea sa fac?(au fost foarte multe jicniri intre noi de-a lungul timpului iar eu nu prea sunt persoana aceea care sa isi ceara scuze si altele)

2 răspunsuri:
| Maothecat a răspuns:

Trebuie sa faci un efort. Vorbeste cu ea si cere-ti scuze... spune-i ca ai gresit si ca iti pare rau.

| Lexiiii a răspuns:

Pai in primul radn aceasta perosna nu ti-a fost nicoadata prietena adevarata, a profitat de tine.Si mai ales ca a intervenit intre tine si prietenul tau.De ce ai mai vrea sa te impaci cu ea?>Sincer? Ti-se pare ca merita prietenia ta?
Sfatul meu este sa o lasi in pace, nu o mai baga in seama.Sa nu iti fie frica ca nu ai cu cine sa stai, incearca sa gasesti alte colege din clasa cu care sa vorbsti.O sa vezi ca ai multe in comun cu ele.Mai bine stai singura decat cu o astfel de prietena.
Faci alte prietenei si uit-o, nu are nici un rost sincer.Nu vrezi ca ea nu stie ce e sa apreciezi o prietena, daca zice secretele tale. Aici nu ar fi trebuit sa ii zici ei totul, invata sa ai incredere numai in persoane care merita.Si ea nu merita ti-a pierdut incredera de ce ai mai vrea sa te impaci cu ea? Merita?