| maria214 a întrebat:

Help! Sunt virgina,nu am avut contact sexual,adica nu am fost penetrata,dar iubitul meu si a dat drumul si m.a "stropit" si pe mine in zona intima/zona picioarelor! Apoi dupa cateva minute i a introdus degetul in vagin,nu stiu daca avea sperma pe deget sau daca eu aveam sperma in zona intima si el cand ma penetrat ecista rescul sa raman insarcinata?! Vreau sa iau pilula de a doua zi! Daca nu sunt insarcinata si o iau, ce se intampla in afara de greturi si discomfort?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii ave ti in cap, face ti sex asa aiurea, pastilele alea nu sunt bomboane, au efecte adverse, le i ei ca pe bomboane? Treaba ta, informeaza te bine in loc sa faci gafe, ca te distrugi singură, nu ai mamă sa o intrebi si pe ea? Ea ce sfaturi i ti dă? Sau te lasa sa faci după cum te taie pe tine capul.Ce varsta ai? Sexul se face numai după nuntă, esti cumva căsătorită si nouă nu ne ai spus?

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti ramane insarcinata doar in cazul in care esti in perioada de 2-3 zile premergatoare ovulatiei sau chiar in ziua aceasta. Pentru a ramane insarcinata obligatoriu trebuie sa existe un OVUL VIABIL deoarece doar un astfel de ovul se poate fecunda.In cazul tau perioada in care puteai ramane insarcinata a fost cea cuprinsa intre zilele de 2-3-4-5 iunie. Daca joaca voastra s-a intamplat in oricare alta zi a ciclului tau menstrual posibilitatea de a ramane insarcinata practic nu exista.Nici nu se poate pune problema pastilei de a 2-a zi deoarece l-ai administra fara rost si iti vei si deregla ciclul menstrual pe o perioada de timp foarte lunga de 6-9 luni. De asemenea s-ar putea sa ai parte si de alte efecte adverse destul de neplacute cum ar fi sangerari aparute "din senin" in timpul ciclului. In concluzie puteai ramane insarcinata doar daca sexul a avut loc in perioada cuprinsa intre 2-5 iunie. Daca sexul a avut loc zilele trecute, adica dupa ultima menstruatie posibilitatea de sarcina este de max 2-3% adica teoretic imposibila. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Iubitul tau si-a dat drumul in urma masturbarii sau in urma unui sex oral facut de tine? Daca iubitul tau avea sperma pe deget cand te-a penetrat cu degetul, este posibil sa fi ramas gravida.

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi trebuit sa fii atenta si sa ne spui precis ce anume s-a intamplat. Si ne-ar fi fost foarte utila si data la care iti astepti urmatoarea menstruatie.
Daca in interiorul vaginului tau a patruns o picatura de sperma si erai in perioada fertila ai putea ramane. Din ceea ce ar fi putut avea pe deget as inclina sa cred ca nu, spermatozizii mor in contact cu aerul.
Daca ati fi facut-o "pe bune" cu finalizare in tine in timpul perioadei fertile, sansa de sarcina ar fi fost sub 25%. Fiind virgina ai avut acolo o protectie nu de netrecut, dar suplimentara. Daca ai fi in perioada fertila (calculata, zilele 19-12 inainte de data estimate a ciclului urmator), nu cred ca ai un risc de graviditate mai mare de 10%. Daca esti in perioada nefertila (calculata) si ai ciclu relativ regulat, riscul de sarcina este de sub 1%.
Nu conteaza daca esti sau nu insarcinata, efectele sunt aceleasi. Iti copiez aici pentru Escapelle:
Foarte frecvente (afectează mai mult de 1 din 10 pacienţi):
• Stare de rău (greaţă)
• Aţi putea avea unele sângerări neregulate până la următoarea menstruaţie
• Aţi putea avea dureri de burtă
• Oboseală
• Dureri de cap
Frecvente (afectează 1 până la 10 pacienţi din 100):
• Stare de rău (vărsături). Dacă vă este rău citiţi capitolul "Ce trebuie să faceţi dacă vă este rău (vărsături)".
• Ciclul dumneavoastră poate fi diferit. Cele mai multe femei au un ciclu normal la momentul obişnuit, dar unele pot avea menstruaţia mai târziu sau mai devreme decât momentul obişnuit. De asemenea, puteţi avea sângerări neregulate sau sângerări în picături până la următorul dvs. ciclu. Dacă ciclul dumneavoastră întârzie cu mai mult de 5 zile sau este neobişnuit de redus sau neobişnuit de abundent, trebuie să vă adresaţi medicului, cât mai curând posibil.
• Este posibil să aveţi sensibilităţi ale sânilor, diaree, să vă simţiţi ameţită după ce aţi luat acest medicament.
Foarte rare (afectează mai puţin de 1 din 10.000 pacienţi):
• Erupţie pe piele, urticarie, mâncărimi, umflarea feţei, durere pelvină, dureri la ciclu
Ai tot prospectul aici:
http://www.csid.ro/medicamente/escapelle-15-mg-comprimate-11752292/#cap4
Indiferent ce pastila de a doua zi iei, efectele secundare sunt cam aceleasi.
La cele de mai sus as adauga ca ar trebui sa nu mai iei alta pastila pentru un minim de 6 luni. Iar daca ai probleme de ficat, mergi sa vezi un ginecolog inainte de a lua pastila de a doua zi.

| maria214 explică:

Help! Sunt virgina, nu am avut contact sexual, adica nu am fost penetrata, dar iubitul meu si a dat drumul si m.a "stropit" pe mine in zona intima/zona picioarelor! Apoi dupa cateva minute mi a introdus degetul in vagin, nu stiu daca avea sperma pe deget sau daca eu aveam sperma in zona intima si el cand ma penetrat sa fi introdus sperma in vagin! eXista riscul sa raman insarcinata?! Mentionez ca nu mai am mentruatie de 3 zile! Vreau sa iau pilula de a doua zi! Daca nu sunt insarcinata si o iau, ce se intampla in afara de greturi si discomfort?

| SkyPilot a răspuns (pentru maria214):

Ce conteaza cu adevarat sunt prima zi a menstruatiei precedente, lungimea medie a ciclului tau si variatiile pe ultimele cateva luni. Aparent nu erai in perioada fertila, eci riscul de sarcina este foarte mic. Fie ca ti-l asumi, fie ca iei pastila (care ti-l reduce cu inca 95%). Daca ramai, singura alternativa este o intrerupere de sarcina.
Ai un nume predestinat happy

| maria214 explică:

Data trecuta am fost pe stop pe data de 13 mai pana pe 17 iar luna asta. de pe 19 pana pe 23-24

| maria214 explică:

Nu a fost cu finalizare pentru ca nu a fost introdus penisul, decat degetul.

| maria214 explică:

Pai de pe 13 mai pana pe 17 mai, si de pe 19 pana pe 23-24iunie