| anonim_4396 a întrebat:

Helpp
Am tot facut sex cu prietenul meu in ultimele 3 luni, dar ciclul meu nu mai vine ca inainte.
Prima data am facut sex pe 11 august, pe 12 mi.a venit menstruatia.a venit normala.
Apoi pe 15 septembrie a venit.dar a curs putin. Si maro.
Apoi a mai venit pe 6 octombrie..la fel. Putina si maro.iar acum iar mi.a venit ( 30 octombrie). Primele picaturi rosii. dupa maro.Precizez ca acuz dureri de spate si ovare de cateva zile.
Sexul a fost neprotejat.dar el nu si.a dat niciodata drumul..nici macar pe mine..practic..lui cum ii venea senzatia, se oprea.
Am facut si 2 teste de sarcina. unul acum 2 luni si unul acu 2 sapt..si ambele au iesit negative.
Ce poate fi?

3 răspunsuri:
| darkhell217 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, testele nu au un test 100% corect, cred ca nu trebuie sa te stresezi prea mult si sa mai astepti putin dar daca problema persista mai bine ai consulta un ginecolog sa te asigur ca este totul in regula

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si numai din cele 3 cicluri menstruale prezentate reiese ca lungimea acestora este foarte diferita, lungimea acestora fiind de 34, 21 si 24 de zile (12.08 - 14.09 = 34 zile, 15.09 - 05.10 = 21 zile, 06.10 - 29.10 = 24 zile), ceea ce denota ca ciclul este foarte dereglat, adica se manifesta NEREGULAT. Acest lucru se produce astfel, datorita faptului ca activitatea hormonala din organismul tau este perturbata fiindca glandele endocrine NU functioneaza corect si nu produc la timp si in cantitati normale si echilibrate cei 2 hormoni feminini esentiali; estrogenul si progesteronul care dirijeaza si regleaza ciclul menstrual. Acele dureri de ovare si spate amintite este posibil sa fie provocate de existenta unor chisturi pe ovarele tale, care NU permit ovarelor sa functioneze normal si nici ca ovulele sa ajunga la maturitate. Probabil/posibil ca aparatul tau de reproducere sa fie afectat de sindromul SOPC, adica al ovarelor chistice/polichistice si din acest motiv ar trebui sa fii consultata de un medic ginecolog, pentru a constata adevaratele motive care provoaca aceste dereglari foarte pronuntate ale ciclului menstrual. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Orice dereglare a ciclului menstrual, precum și schimbarea la aspect a sângelui menstrual ar trebui să te facă să mergi la medicul ginecolog. Doar el (ea) va putea spune exact ce ai.