| nuvreausapununnume a întrebat:

Hey.
Am 13 ani. Sunt baiat.
Si ma masturbez apropae zilnic da nu cum e la adulti... doar usor. Putin sus jos...
Voiam sa stiu daca actiunea mea poate avea vreo consecinta pe viitor.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea isi are rostul si rolul ei in echilibrul hormonal al barbatilor. Daca nu vei abuza de aceasta activitate si o vei face responsabil doar cand stresul hormonal devine prea intens, nu vor urma consecinte nefaste. Multa sanatate.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule, tu pleci de la premisa, dezechlibrului homonal.
Punctul tau de plecare ar trebui sa fie de la echilibrul hormonal.

Daca pleci de aici de la echilibru, vei vedea ca agentii erotici, cat si masturbarea strica echilibrul hormonal.

Punctul tau de plecare ar trebui sa fie de la echilibru, nu de la dezechilibru.

Cred ca din cei care recomanda masturbarea, esti cel mai echilibrat, in afirmatiile tale, si folosesti si logica.

| Radu284 a răspuns:

Orice actiune poate avea (si are) o consecinta...
Daca intrebarea e: "Pot sa patesc ceva naspa pentru ca fac laba?", atunci raspunsul este ca nu (ma rog, atata timp cat nu te prinde nimeni, etc.)

| Seba2013 a răspuns:

Desigur ca poate avea si cosecinte.
Astia care spun ca nu, mint.

Poti sa ajungi dependent, uite ce spune asociatia de medicina a dependentelor:
http://www.asam.org/......n-faqs.pdf sexual"

Uite si aici ce spun medicii: SASH.net.
Acesti medici trateaza persoane dependete, l-au tratat pe Tiger Woods.

Icd-10 si CIAP-2 manuale de medicina INTERNATIONALE, vorbeste despre impuls sexual ecesiv insatiabil.

Daca ar trebui sa iti explic cosecintele dependentei, vei realiza daunele masturbarii.

Daca ar trebui sa iti explic ce insemna IMPULS SEXUAL EXCESIV INSATIABIL, pe organism, niciodata nu o sa te mai masturbezi.

Uite si aici cum provoaca impotenta:
Daca citesti acest studiu, vei vedea ca prima data da dependenta, si atunci cand abuzezi, organsmul se epuizeaza.

Si daca ar trebui sa iti explic efectele dopaminei, cu studii, vei vedea cum iti avecteaza memoria, atentia, toate acestea se intr-un cuvant oboseala cerebrala si corporala.

Daca nu ai inteles ceva si vrei sa iti explic mai cu detaliu, pot sa explic mai bine.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Aici se afla studiul stiintific cu impotenta.
http://yourbrainonporn.com/......tion-young

| EmanuelKant a răspuns:

Ramai mic daca faci laba.

| Dracoola a răspuns:

In primul rand orice s-ar intampla nu iti strica o atitudine pozitiva. Cred ca masturbarea fiind o chestie destul de intima si personala la fel ca si sexul depinde de fiecare in parte. Nu cred ca exista un program anume pentru toti, totusi sa faci asta de cateva ori pe zi te va obosi. Fiecare om are propriul metabolism si ceea ce pentru unul poate sa fie sanatate pentru altul poate insemna boala.

| Honeyyy a răspuns:

Mai da si tu la o carte laughing

| qCrazyMan a răspuns:

Nu cred ca o sa ai. dar propun sa reduci acest program. incearca sa te abtii o saptamana, apoi 2-3 si tot asa, Bafta!