| diiiiiiia a întrebat:

Hey.happy
Am nevoie de niste sfaturi cu parintii.straight face.
Sa va zic povestea rolling eyes
Eu cand m`am inascut am stat o vreme la bunicii din partea mamei, in fne copilaria mea acolo a fost (o parte din ea ) la 7 ani m`am mutat la oras alaturi de parinti.totul okey veneam in fiecare vara la bunici imi placea numai ca acum am 13 ani si nu mai pot incep sa urasc locul asta. nu mai am nici un prieten si nimic nu e de facut pe aici. mama tot zice ca m`a trimis aici sa mananc fructe proaspete si sa stau in aer liber sa`mi fac temele de vacanta si nu stiu ce dar nu ma intelege ca vreau acasa la prietenii mei i-am zis aseara la telefon si ii tot zic de ceva vreme dar mereu qnd deschid subiectul asta tipa la mine si nu are timp si`mi zice ca sa`mi pierd bunicii si o sa`mi fie dor si ca ma gandesc numa la mine si la gasca mea. am prieteni acasa acolo la oras si am si un iubit de care i-am povestit si ei ceva i-am zis ca-mi place de el si ca stam impreuna dar nu cu sunt si cu el si vreau sa-l vad pentru ca am mai fost odata plecata in greciia 2 saptamana si pr meu a cam uitat de mine se uita dupa alta fata si ma rog mi-a explicat ca o sa vorbim pe mess si o as fie bine o sa ma astepte.ma rog vb cu el e bine dar nu zic hop pana nu sar gardu straight face. cu de in fiecare zi e altfel.sa revin la mama vreau sa ma inteleaga ca nu mai sunt copilul ala care se juca cu cainele si pisica si cu vreau acasa la prietenii mei si imi e dor sa stau cu ei chiar daca au trecut abia cateva zile. si lor le e dor de mine au zis ca vin aici sa ma ia ei daca nu ma aduce mama. dar is vorbe atat.in fne apreciez gestul. aseara mi-a zis mama ca ce sa fac acasa sa bag pietrele in fata blokului cu gasca nu frate da aicea ce fac bat pietrele singura straight face. nu cunosc pe nimeni cu toti is la oras numa mosi si babe pe strada vezi straight face. nu stiu ce sa-i zic sa ma inteleaga. mi-a zis aseara cu daca mai deschid subiectu asta ma ia la 10 septembrie acasa.nu stiu cum sa o iau sa vb sa ma inteleaga ca am nev de gasca mea. am uitat sa zic aseara mi-a zis :te iubeste mama chiar daca tu ai da`o pentru prietenii tai. mi-au dat lacrimile o iubesc si i-am zis`o dar dc nu ma intelge.

Am nevoie de ajutor urgent puppy dog eyes Va rog! Am incercat sa-i explic ca nu mai sunt copil si am crescut dar nu intelege.help :*dau fundoiii si like`uri :*:*

6 răspunsuri:
| irina_5692 a răspuns:

Asculta parinti tai este adevarat nu te inteleg! Incearca sa ii explici si sa ii rogi sa te inteleaga! Imi pare rau pentru tine stiu cum este ca parinti sa nu te inteleaga! Dar intelegei si tu pe ei! Poate ca au motive bine intemeiate pentru ca au luat acesta decizie in legatura cu sederea ta la sat! Si taie partea ca nu mai esti copil esti un copil! Rabdare si incearca sa ii intelegi si ei o sa te inteleaga pe tine! Si partea cu iubitul nu vreau sa fiu rea! Dar esti prea tanara! Renunta la ideile pe care le ai! Si incearca sa fi fericita de copilaria si parinti tai asa cum sunt ei tine la ei intelegei iar ei la randul lor te vor intelege! Crede-ma! Succes! Si ii cer scuze daca am fost prea in fine pa!

| Unffox a răspuns:

Esti un copil!

Ce naiba, frate? Gasca te preocupa pe tine si un aiurit care se uita la alta cand dispari tu din peisaj?

Am copilarit la bunici, si cand m-am mutat la oras, m-am acomodat, dar mergeam toata vara si stateam la dansii si ii ajutam cu orice, chiar daca erau bolnavi, sau plictisitori, nu aveam pritenii sau renuntam la vacantele la munte sau mare cu parintii, si faceam asta pentru ca stiam ca ei vor muri, si ultimii ani si-au petrecut crescandu-ma pe mine, cand ar fi trebuit sa-i doara fix undeva... Iar parintii faceau bani.

Prietenii se duc, nu ramai tu o viata cu ei, si nici ei cu tine. Garantez ca nu vei muri nici tu, nici ei, ca dorul nu a ucis pe nimeni inca si nu va incepe de dragul tau. Incearca sa fii mai intelegatoare si bucurate de tot, pesimist-o.

Altii nu au familie, si tu ii stresezi pe toti cu gasca ta? Esti razgaiata si rasfatata rau...

Poate parintii tai intampina o perioada mai dificila si te tin pe tine departe de problemele lor... nu tot ce-ti spun ei ca sa nu ii ai tu pe constiinta e adevarat. si zau, parca bunicii tai se omoara cu tine, poate sunt obositi, bolnavi, etc., dar se ocupa de tine cat de cat, pentru ca sunt buni.

Deci daca toti in jurul tau fac sacrificii pentru tine, mori tu daca incerci sa fii intelegatoare si sa nu te mai plangi atat, de parca cade cerul pe tine?

rolling eyes

| antonG a răspuns:

In primul rand, subscriu la ce zice Onno.

In al doilea rand, nu iti zice nimeni sa te joci pe tarla. Perioada asta la tara poate fi un bun prilej sa te deconectezi de la stilul tau de viata monoton marcat de distractii comerciale si de superficialitate si sa iti schimbi perspectiva asupra vietii.

In perioada asta poti citi mai mult, poti "lua pulsul" vietii satului prin urmarirea evenimentelor care o marcheaza, poti lua un contact macar empiric daca nu la modul profund cu pitorescul, traditia, vernacularul (in masura in care mai exista aceste elemente fascinante ale vietii satului)...

Multumesc pentru argumentul tau cu "daca ar fi altfel lumea"... O sa i-l dau ca exemplu unui bun prieten cu care am pornit acum cateva zile o dezbatere aprinsa pe tema "Omul - fiinta solitara sau sociala?"

| diiiiiiia explică:

Mda oh go on nu de sfaturi din astea aveam nevoie acum onno.
un aiurit.pe dracul nici nu-l cunosti nu ai voie sa-l critici asa de dragu de`a o ziceoh go on. si bunicii da ii urasc si ce viata mea problema mea. thinking au mai inaintat geratiile daca nu stiai :* nu se mai joaca pe tarla zilnic cu mingea sau ascunsa sau ce vrei tu. acum la 11 ani daca n`ai avut prima iubita/iubit esti varza la pamant frate retardat prost. daca ar fi altfel lumea poate as fi si eu altfel dar sincer eu`mi dau bunicii pentru prieteniwinking.ei o sa moara peste ani si eu o sa raman cu prietenii mei deci mai bine ii apreciez. mortii cu mortii si vii cu vii.si la faza cu nu mai sunt un copil la refeream cu nu mai am 5 -6 ani. oriqm mersi ca ai incercat macarbatting eyelashes.

Răspuns utilizator avertizat
| Deutza_2419 a răspuns:

E un pic cam aiurea, dar in general asa sunt parintii, eu am 18 ani si inca nu ma inteleg si ma considera un copil.
Spune-i ca iti e dor de casa, desi iti iubesti bunicii, dar acolo ai prieteni si te distrezi cu ei. Nu ii spune mereu ca ai crescut si ca nu esti un copil pentru ca nu vor intelege. de ce nu incerci sa vb cu tatal tau? poate el o sa te aduca acasa.
Gandeste-te poate mama ta vrea sa le acorzi atentie bunicilor tai pentru ca ei nu pot... si le e greu sa ajunga acolo si sa stea cu ei, orice batran se bucura cand isi vede nepotii si vor sa stea cu ei si sa le ofere ce e mai bun