| anonimadinAlba a întrebat:

Avand in vedere ca de miercuri se inchid scolile, azi dupa masa am fost la un suc cu cativa colegi si m-a luat putin gura pe dinainte si am propus cum ar fi sa dau o petrecere la mine acasa.Nu am mai facut asta niciodata acasa (pana acum zilele de nastere le-am petrecut in oras). Parintii uneori imi mai zic ca daca vreau sa chem prietenii la mine sa ii anunt sa plece de acasa macar, dar parca nu stiu.
As vrea f mult sa organizez petrecerea, dar colegii mei vor cu alcool si din astea.
Imi puteti sugera va rog cum sa le spun parintilor intr-un mod cat mai ok si cam de ce lucruri as avea nevoie (bauturi, chipsuri etc) si daca e normal sa platesc doar eu pentru astea toate avand in vedere ca nu e ziua mea. Vom fi in jur de 8 persoane (hai maxim 10)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti minora (sunetti minori), este indicat ca macar un parinte sa fie acasa, mai ales daca se va consuma alcool, pentru ca de se isca vreo bataie si cineva este ranit, aprintii tai pot intra in puscarie, ca nu v-au supravegheat,
Discuta cu parintii tai, sa vezi daca sunt de acord, ca una este sa inviti o fetita si alta este sa ai petrecere cu mai multi, in care, cu siguranata, se va bea alcool.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este normal cu alcool, Nu este normal să achiți tu tot.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca e vorba de o reuniune si nu de zi de nastere e normal ca fiecare sa aduca cate ceva.SI sa va puneti de comun acord care si ce aduceti.Mamele voaste ar trebui sa se implice in asta sa va faca ceva platouri reci, prajituri...
Cumparati doar sucuri, apa minerala sau slab slab alcoolizate.Si fara excese.
Nu ai spus ce varste aveti, dar ma gandesc ca parintii isi asuma respunsabilitatea.
Atentie la volumul muzicii ascultate, dar mai
ales la ora.Cel mult la 22, cheful ar trebui sa se sparga si sa mearga fiecare la casa lui.

| aXy99 a răspuns:

Ar fi normal sa puna toti bani.

| Trustmotorcy a răspuns:

Dacă vei face o petrecere la tine, asumă-ți că se pot întâmpla incidente nefericite, ai încredere să chemi prieteni apropiați și nu orice coleg prost de pe la școală. În felul acesta te vei simți mai confortabil, clar spune-le să plătească pentru ceea ce vor să cumpere.

În mod evident nu vei plăti doar tu toată consumația. Nu ești obligat să le oferi ceva pe masă atunci când voi veni, vă puteți cumpăra fiecare ce își dorește sau mergând împreună la magazin.

Dacă le spui părinților exact cu vorbele tale vor înțelege, doar explică-le sincer că și ei au fost la vârsta ta cândva. Nu știu ce vârstă aveți, puteți reacționa diferit la alcool. Dacă nu-ți dorești să existe alcool la petrecere, din moment ce ești organizatorul le impui din start.