| oranya a întrebat:

Hey. Am un prieten (e doar prieten, nu mai mult), avem multe in comun, ne mai ajutam cu sfaturi, pentru ca fiecare suntem experti in domenii diferite. De la o vreme mi se pare ca se comporta cam ciudat, in sensul ca ma suna in fiecare zi, vrea sa ne intalnim tot mai des, ma ia de mana, imi propune sa mergem la munte, si diverse chestii de genul asta. L-am intrebat ce-i cu schimbarea asta la el si care-i sunt intentiile si tot timpul imi spune ca totul e cat se poate de ok si trebuie sa lasam lucrurile sa evolueze de la sine. Oare ce vrea sa zica? Si daca vrea sa fie cu mine de ce n-are curajul sa mi-o spuna direct, mai ales ca stie ca eu sunt o persoana directa si imi plac oamenii directi. Ce ma sfatuiti sa fac sau sa-i spun? Precizez ca mie imi place de el doar ca prieten si nimic mai mult.

8 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Daca esti sigura ca nu vrei nimic mai mult cu el, spune-i asta subtil. Se mai intampla, se zice ca intre m-f nu poate fi mereu doar amicitie.

| ShineMe a răspuns:

Pai e viata ta. Tu decizi. Poate este ceva mai mult decat crezi intre voi doi.nu stiu.
Vorbeste si tu cu el. Spune-i direct ((intreaba-l))"Ma palci" sau mai pe ocolite sau sub forma de gluma. Te descurci tu mai ales daca esti fata cum ai descris-o sa fi directa.Asta respect eu la o fata sa fie deschisa directa sincera si altele.Succes

| gabriela_3062 a răspuns:

Parerea mea este ca vrea sa inceapa o relatie cu tine.Acesta este doar inceputul, incearca sa te surprinda placut prin plecarea la munte, face gesturi care sa-ti dea de inteles ca te place si i-ar placea sa fiti mai mult decat prieteni.Ar trebui sa ii explici ca ai inteles ce are de gand si ca tu ti la el doar ca la un frate, iar voi doi sunteti mult mai compatibili ca prieteni decat ca iubiti.Cred ca asa il poti refuza cel mai frumos adica fara sa il faci sa sufere prea mult, dar spune-i cat mai repede ca este mai bine...

| s3nz0r a răspuns:

Daca esti o persoana directa intreaba-l daca are intenti sa stea cu tine si spune-i ca nu a vrea aceasta relatie. Dar daca el urmareste altceva astai alta problema. Dar ai putea pune pe cineva sa afle un prieten apropiat al acestuia.Incearca sa afli cat mai multe in ainte de a "actiona". Sper sa reusesti ce iti doresti papa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. II poti spune lui treaba asta cu o discutie sincera si la obiect sa nu-si faca iluzii.In asta introduc si refuzul tau de a pleca singura cu el undeva. A-i da curs la interpretari. O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tine la tine, acum intrebarea este ca la o prietena sau la mai mult? Daca si tu il vrei, ar trebui sa ii zici ca au evoluat destul lucrurile intre voi si trebuie sa luati o decizie. Daca nu vrei sa iti fie decat prieten, spune-i asta! Si eu ma intelegeam foarte bine cu un baiat, dar cred ca el vrea ceva cu mine, nu stia cum sa mi-o zica, si a spus-o mai in gluma iar eu am luat-o ca atare(nu am acceptat, dand vina ca eu credeam ca e gluma) si dupa ceva timp, nu am mai comunicat asa de des, am inceput sa ne reprosam unele chestii, iar acum suntem doar cunostinte sadsad.

| alexis a răspuns:

Stiu exact ce trebuie sa faci, cand te intalnesti cu el, in spui asa: Daca vrei sa fi cu mine da ca nu recunosti pentru ca nu am nimic in potriva si esti un baiat de treaba si eu nu prea vreau sa fim impreuna dar... Daca-ti place de mine spune-mi cghear acum, te rog. Cam asta trebuie sa-i zici!

| sweety15 a răspuns:

Gandeste-te poate lui ii este frica sa iti spuna. poate ii este frica sa nu zica ceva care sa te deranjeze pana la urma prin toate gesturile astea iti da de inteles ca te place si vrea sa aiba o relatie cu tine!