| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey baieti, cum reactionati daca sotia voastra vrea sa ramana insarcinata prin fertilizare in vitro, ati fi de acord si impacati cu gandul ca veti creste un copil din sperma altui barbat? Acum am o dilema care nu ma lasa in pace. Fertilizarea in vitro cu sperma altui barbat poate fi considerat inselat?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Poate este tot sperma sotului. si din anumite motive anatomice, nu a ajuns acolo unde trebuie, cand faceau sex. La asta te-ai gandit, Verginico?

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu as accepta niciodata ca ea sa fie inseminata cu sperma altui barbat. Daca nu poate ramane gravida din cauza sterilitatii mele si vrea neaparat un copil, as prefera sa adoptam (desi nu m-ar incanta deloc nici optiunea asta), dar in nici un caz sa ramana ea gravida cu sperma altuia. Daca vrea neaparat sa aiba un copil nascut de ea, i-as propune sa ne despartim si sa-si gaseasca un barbat care poate sa o lase gravida.

| Goete a răspuns (pentru wildthing):

Mai Egoist nu puteai fi
Tu nu o iubesti, tu o vrei in proprietate

| Violleta2022 a răspuns:

In 90% din cazuri fertilizarea in vitro este facuta cu ovule si sperma de la sot si sotie.
Extrem de rar, ori la un cuplu de gay sau lesbience se poate face fertilizare cu ovul sau sperma "de imprumut" de la persoane necunoscute, care si-au donat ovul sau sperma.
Bineinteles ca se cere acordul ambilor soti in cazul in care se face fertilizarea in vitro si nu se considera isnelat, ca nu flirteaza si seduce nimeni, aici fiind vorba de o actiune medicala stricta si fara cunoasterea donatorilor.

| Drimmero a răspuns:

Nu as fi de acord, am mai spus-o ca nici cu adoptia nu as fi impacat 100%, de FIV nici nu se pune problema, vreau copil din sangele meu, nu sa fie facut de altii. In primul rand, ca sa ajung sa am o sotie mai intai de toate trebuie sa am transparenta din partea ei, sa stiu cu ce probleme se confrunta, daca are probleme de sanatate, unele probleme de sanatate pot fi un indiciu sugestiv al unui risc de infertilitate feminina. Cu alte cuvinte as prefera sa stiu de la bun inceput de problemele astea ca sa nu ajungem in situatia sa incercam in zadar sa avem un copil iar eu sa nu stiu care e motivul, mai ales daca eu ma stiu sanatos si fertil. Atata timp cat suntem amandoi sanatosi si fertili mi s-ar parea deplasat si fara sens sa-si doreasca FIV...dar oricum ar fi, eu n-as fi de acord. Nu stiu daca s-ar considera inselat ca practic ambii isi dau consimtamantul pentru tehnica asta medicala dar practic copilul ar fi rezultatul dintre partenera ta si altul care si-a donat sperma.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Un barbat normal la cap NU ar gandi asa ceva!
MAI ales ca au incercat toate metodele si isi doresc acel copil!
Sau mai bine ar adopta? Sau sa se insoare cu o femeie care are deja un copil?

| Hammurabi a răspuns:

Dacă tu ești steril, nu ai decât două variante.
Să nu ai copii, sau să-ți crești copilul tău dar cu genetica altuia.
Ce-ai prefera?

Tu ce apreciezi mai mult la tatăl tău?
Că te-a crescut și pentru tot ceea ce a făcut și ce înseamnă pentru tine?
Sau doar pentru că s-a culcat cândva cu maică-ta?

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu personal ai creste cu buna stiinta copilul altuia, mai ales daca, tu personal stii ca nu esti steril, doar ca ea nu vrea copil cu tine ci cu oricine altcineva sau sa adopte, desi esti perfect capabil sa procreezi si tu?
In cazul in care tu personal ai fi steril, ai prefera sa-ti insemineze altul nevasta, sau adoptia?
Iti redirectionez intrebarea pusa de tine: tu personal ce apreciezi mai mult: faptul ca tatal tau s-a culcat la un moment dat cu maica-ta sau ca a venit ca te-a crescut de mic el fiind un simplu strain? A fost strain sau a fost tatal tau natural?

Tu personal ai fost adoptat, ai beneficiat de unul sau ambii parinti naturali?

Daca alegerea ta este ca apreciezi ce a facut pentru tine ca un simplu strain, asta este modelul pe care tu personal vrei sa-l adopti mai departe, respectiv sa sfatuiesti pe altii sa o faca?
Sau doar apreciezi ce a facut tatal tau vitreg pentru tine, dar te orientezi sa ai copii tai proprii si doar sfatuiesti pe altii sa faca ce a facut tatal tau vitreg?

Sunt curios care iti sunt alegerile cand tu personal trebuie sa le faci? big grin

| Hammurabi a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Acum, dacă nici unul dintre parteneri nu are o problemă medicală, de ce ar vrea o femeie căsătorită fertilizare în vitro cu materialul seminal al unui alt bărbat? laughing (probabil Verginică a uitat să precizeze ceva. întreabă-l)
Inseminarea in vitro se face în clinici specializate cu material genetic pe care "beneficiarul", e exclus să-i cunoască vreodată aparținătorul.
Exprimarea ta cu "să-ți insemineze altul nevasta" nu e decât aiurea, tendențioasă și arată modul în care gândești. (sau poate habar n-ai ce înseamnă)

Dacă îmi explici cum ai simțit tu în toată copilăria ta și mai târziu până la vârst la care ești, că tatăl tău care te-a crescut, e natural sau nenatural, o să-ți înțeleg punctul de vedere.
O mare parte din procesele de adopție rămân absolut secrete (depinde și de legislația din fiecare țară) iar cel adoptat nu află niciodată sau află accidental (în vreun context medical)

Personal, și dacă aș fi fost adoptat nu ar fi schimbat absolut nimic pentru mine.
Tu ți-ai făcut vreodată analize genetice?
Ai verificat vreodată dacă părinții tăi sunt părinții genetici sau nu?
Dacă acum, la vârsta pe care o ai, ai afla că nu sunt, ce ar schimba asta pentru tine?

| Goete a răspuns:

Mie mi se pare perfect normal; si copilul vecinului de exemplu, in realitate e al meu.
A fost facut in vitro. Vitroceramica vecinei, acolo am asezat-o.

Cum sa fie inselare, cand sotia nu te inseala cu nimic? Ti-o spune verde in față ca nu vrea copil de la tine. Adica sunt unele care fac in vitro cu sperma sotului... ca daca nu e a sotului de ce sa te complici cu vitro?

Acum o intrebare... pe tine personal cum te-a afectat toata povestea asta?

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru Goete):

Era sa cad de pe scaun, nu imi gaseam linsitea gandidu-ma ca asta e o forma de inselare

| BlonduDePeScara a răspuns:

Nu, nu e,, înșelat" sub nicio forma fiindcă nu a facut nimic cu bărbatul de la care provine sperma, însă eu personal nu as fi de acord cu asta...