| Anarchy_6526 a întrebat:

Hey cine imi poate da 2 motive pentru care e necesar sa protejam padurile tropicale? am scris cateva dar nu mai am idei
funda

2 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

- padurile tropicale reprezinta mediul de viata al catorva sute/mii de specii de animale, insecte, pasari etc
- reunesc o multime de specii de plante.
- prin fotosinteza, padurea tropicala imbunatateste calitatea aerului, eliberand oxigenul indispensabil vietii
- padurile(toate, nu doar cele tropicale) au rolul de a regla clima, la nivel regional si global, mentinand umiditatea aerului si regland temperatura
- padurile tropicale constituie o resursa importanta (alimente, lemn, habitat pentru anumite popoare)
- reprezinta o resursa cu potential turistic.

| lavinia_7851 a răspuns:

1pentru ca copaci ne dau oxigen