| vega358 a întrebat:

Padurile galerii sunt aceleasi cu padurile tropicale?

Răspuns Câştigător
| NegruAlb a răspuns:

Uite asta am gasit si pe net

De-a lungul râurilor mari care străbat savana se dezvoltă păduri înalte, care par o continuare a pădurilor ecuatoriale.
Denumirea acestor păduri este dată de faptul că arborii care cresc pe malurile râurilor ăşi unesc coroana deasupra apei.
Cele mai bine dezvoltate păduri-galerii se întâlnesc de-a lungul afluenţilor Amazonului

5 răspunsuri:
| vega358 explică:

Dau funda rapid*

| NegruAlb a răspuns:

Padurile galerii se dezvolta de-a lungul raurilor mari care strabat savana, acestea par o continuare a padurilor ecuatoriale.

| vega358 explică (pentru NegruAlb):

Deci nu sunt aceleaşi?

| NegruAlb a răspuns (pentru vega358):

Ma noua asa ne-a explicat ca nu sunt aceleasi, ci doar o continuare a padurilor ecuatoriale. Normal au aceeasi clima, si aceleasi caracteristici...depide si de profesori, ca unu' iti zice ceva, altu' zice altceva...nici ei nu stiu, bata-i buha! big grin

| NegruAlb a răspuns (pentru vega358):

Mai vezi si tu maine inainte de ora, sa vezi ce o scris colegii tai sa fi sigurwinking
bafta!