| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey fetelor, băieții mare atenție! Fetelor, cum reacționați atunci când mergeți în vizita la părinții iubitului vostru iar după ce s-a terminat de mâncat mama iubitului vostru va roagă sa spălați vasele. Vouă nu va pică bine deoarece ati venit în vizita nu la spălat vase. Cum gestionați situația? Refuzati politicos? Băieți voi cum gestionați? Permiteti ca iubita voastră sa spele vasele sau va oferiți voi sa le spălați?

17 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu se intampla asa ceva. Nici o femeie care are macar o bruma de bun simt, nu i-ar cere prietenei fiului ei venita in vizita, sa spele vasele.

| ania a răspuns:

Le spăl, nu-i mare lucru.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru ania):

Pai ba da, este mare lucru. tu ai venit în calitate de musafir, nu de gazda ca sa aduni resturile musafirilor...doamnelor nu mai acceptați sa fiți umilite, RESPECTATI-VA, întotdeauna gazda spală vasele, nu musafirii

| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva, eu as fi prima care m-as oferi sa ajut la curatarea mesei si spalatul vaselor, tocmai pentru a impresiona soacra.

Uite ca eu chiar am trecut prin faza asta si soacra-mea a insistat sa nu intru in bucatarie, ca are ea timp sa se ocupe de vase si sa nu-mi murdaresc eu mainile si hainele.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru Violleta2022):

Sunt surprins de răspunsul tău, nu mă așteptăm sa te oferi sa speli vase, eu te știam cu standarde înalte, nu o lua ca pe o ofensa ce zic acum. Nu e treaba ta sa speli vasele, este a soacrei pentru ca ea e gazda. Sfatul meu pentru doamne este sa nu mai accepte sa fie umilite, respectați-va și pune-ți oamenii la punct când întrec măsura, cum e situația din întrebare, indifent despre cine e vorba. Soacra NU are nici un drept sa aibă așteptări de la nora sa ii spele vasele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

"Sfatul meu pentru doamne este sa nu mai accepte sa fie umilite..."

Cand oferta vine din partea norei sa spele vase, inainte ca soacra sa spuan ceva, nu este umilire, dimpotriva este OFERTA NOREI, dar soacra s-a simtit jenata si a insistat sa nu ma bag in casele si-n bucutaria ei, ca-mi murdaresc eu hainele.
De altfel, ani multi dupa ce ne-am casatorit, ea a fost aia care mi-a spalat vasele, pana mi-am luat masina de spalat vase si nu a mai fost nevoie.
Cred ca sunt una din putinele nore de pe pamant, care nu s-ar putea plange de soacra, fiind o femeie buna si cumsecade.

| Emilian65 a răspuns:

Nu as accepta ca iubita mea sa spele vasele.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca e pentru prima data, soacra nu cred ar indrazni sa ceara asta.
Daca deja ne cunoastem, as cere un sort si as ajuta la spalarea blidelor.
Pe de alta parte ar putea fi un test al sooacrei sa vada daca ma descurc.Si cum le spal.
Pe viitor ma gandesc la achizitonarea unei masini de spalat vase pentru soacra pentru a face fata meselor in familie.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru Fatamuntilor):

Dar de ce sa ceri sort și sa speli vase? Chiar dacă va cunoașteți, voi ati venit în calitate de musafiri, iar musafirii nu spală vase pentru ca e datoria gazdei. Doamnelor nu mai acceptați sa fiți umilita, de ce credeți ca dacă va oferiți sa fiți menajerele soacrei ea va ridica statuie? De ce va umiliți ca sa ii câștigați simpatia? Este păcat, voi trebuie sa va respecta-ti și sa nu permtieti nimănui sa șteargă pe jos cu voi.

| LordCristobal a răspuns:

Sincer nu as lasa-o pe iubita mea sa spele vasele.De asemenea i-as face o observatie pe ton cat mai amiabil mamei ca nu e frumos sa aiba aceasta pretentie de la iubita mea.Ca sa fie toata lumea impacata as spala eu toate vasele.Dar odata ce ti-ai asumat sa primesti niste oameni in casa ta trebuie sa iti asumi si respinsabilitatea de a fi o buna gazda.
Mai sunt si situatii in care parintii foarte batrani trebuie ajutati cu toate treburile casei chiar daca ei sunt gazdele.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru LordCristobal):

Un adevărat cavaler, bravo frate, toată stima și respectul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa consider corect. Fiecare să-și spele vasul de unde a mâncat, nu să aștepte să îl spele altul.
Le-aș spala, dar doar pe ale mele, nu și ale celorlalți.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru anonim_4396):

Cand mergi la cineva în vizita ești musafir. Musafirii NU spală nici un vas, nici măcar al lor. Asta este treaba gazdei, NU. a musafirilor

| Lupică27 a răspuns:

Asta se intampla doar in mintea ta bolnava!

| CalinaXandra a răspuns:

Niciodată nu mi-a propus sa spal vasele chiar și când mergeam și dormeam 3, 4 zile la ea. Nu mă lăsa să fac nimic, din contra, gătea și mereu ne invita la masă și se bucura sa aibă o companie plăcută in casa și sa vadă ca noi doi ne înțelegem. Stăteam cu ea la o cafea și povesteam, eu ma ofeream sa le spăl dar nu mă lăsa, zicea ca ea apoi ce mai face? Sa stau liniștită.
Le mai spălam dimineața când ma trezeam înaintea ei asa ca gest frumos, sa își bea cafeaua liniștită. Dar doar când dormeam acolo pana nu ne-am mutat

| TeodorDaniel a răspuns:

Depinde, mama personal n-ar lasa pe altcineva sa spele vasele, uneori nu poate ea, dar din bun simt nu as pune-o pe iubita mea pentru ca mna cum ai zis tu ea este musafir, asa ca daca mama n-ar putea, le spal eu si chiar daca ar ajunge iubita mea sa spele vasele cand mergem in vizita, pentru ea crede-ma ca inseamna mult ca o face sa se simta parte din familia mea si stai linistit ca gesturile de genul asta nu sunt trecute asa cu vederea.