| DeeaDee a întrebat:

Hey! Nepotica mea de clasa a9a am auzit ca face la scoala educatie sexuala. Asi vrea sa stiu ce le preda pentru ca de la ea nu aflu foarte multe probabil se simte stanjenita sa isi intrebe matusa dar in fine. Iar fratele meu adica tatal ei chiar nu stie nici el laughing ce ar putea sa le predea desi la 40 de ani ar trebui sa stii ce ii preda fiicei tale la scoala.

Răspuns Câştigător
| Lilia2621 a răspuns:

Pai cred ca despre la ce virsta ar fi normal sa o inceapa, riscurile, cum trebuie corect, cum sa se protejeze, ce sa faca in caz de sarcina, tipurile de sex. Cred ca ceva de acest gen.Dar pentru mai multe informatii puteti sa va adresati la profesoara carepreda acest obiect, doar ea poate sti cel mai bine ca sunt orele ei.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Poate ca era mai bine daca ar avea o discutie libera despre sex,pericole si tentatii,oricat de ciudat ar parea.
Daca acest gen de discutii sau teme au fost ocolite cu grija in familie,este normal ca fata sa se rusineze si sa-i fie greu sa discute.
Parintele este primul dascal al propriului copil,cel mai admirat si cel mai iubit.
Prin puterea exemplului,daca parintele nu discuta anumite subiecte si copilul va face la fel.
Nu trebuia lasat sa se ajunga la o bariera de genul asta,incet,cu grija si pe intelesul ei,tatal si mama trebuie sa o lamureasca asupra subiectului sex.
Este,oricum,o varsta dificila,fata trece printr-o multime de transformari fizice si psihice,are nelamuririle si nelinistile ei si e cel mai bine sa gaseasca toate raspunsurile in interiorul casei,nu din afara.S-ar apropia mult mai mult parintele de copil si increderea intre ei, va creste.
In ce priveste ce anume se discuta la scoala la educatia sexuala,este bine sa se informeze parintii direct la profesoara care preda materia respectiva,pentru ca am convingerea ca sunt notiuni generale despre ciclu menstrual,igiena personala si sarcina,fara sa se insiste pe amanunte,ar trezi curiozitatea copiilor ceea ce nu e pedagogic in cazul de fata!
De multe ori,parintii considera ca unele lucruri sunt subintelese,uitand ca fara explicatii amanuntite, pe teme sensibile, greseala se poate ivi foarte usor.Raspund des pe site intrebarilor lagate de ciclul menstrual,cand vine,cum,cat tine si mereu incurajez fetele sa vorbeasca cu mamele lor,pentru ca ele se rusineaza,nici nu le trece prin minte!
E o situatie la care e trist sa se ajunga! Copiii vor cauta alte surse de informare,surse care ar putea fi sau gresite sau rau intentionate!
Nu mai insist, ideea sigur ati inteles-o.
Vorbiti cu copiii, au nevoie mare!

| foxi a răspuns:

De ce ai astfel de preocupari, curiozitati? Nu asa o ajuti... apropierea de fetita e importanta, nu spionajul!

| HotChoclate a răspuns:

In general te invata metodele de protectie, riscuri de imbolnavire. eventul si anatomie.Procesul specific big grin Oricum sa stii ca nu are nimic vulgar.

| DeeaDee explică:

Fundita am uitat sa va spun! :*

| DeeaDee explică:

Foxi stii nu o spionez, este ceva rau daca ma interesez ce ore are la scoala? Scuza-ma dar asta nu se numeste spionaj inseamna sa iti pese!

| BoboKitty a răspuns:

Cum.o fac...si sa o faca cu prezervativrolling on the floor))si sa nu o suga prea mult