| andreea_4927 a întrebat:

Hey! numele meu este andreea si am 12 ani.am o problema care nu m-a lasat in pace deloc tot in acest timp. locuiesc cu mama mea care are 24 de ani.va intrebati de ce e asa de tanara? a fost violata la varsta de 12 ani de catre un baiat mai mare decat ea cu 13 ani.crying cand m-am nascut nu m-a vrut deloc si si-a continuat viata. bunica are 40 de ani, o consider mama mea de micuta ea m-a crescut nu cristina, mama mea adevarata. tatal a abandonat-o dar este 5 ani a vrut sa ma ea la el atunci el avea 2 de ani si incepea sa gandeasca. acum tatal meu are 27 de ani si imi da bani o data pe saptamana sau de 2 ori bunica din partea lui imi da bani cand ea pensia. l-e iubesc pe amandoua dar pe parinti nu pot sa-i impac crying. tata ma iubeste si regreta ce a facut dar cristina nu poate uita. tata are o prietena de 25 de ani care ma iubeste foarte mult ei au vrut sa se casatoareasca anul vitor dar nu au bani deci o sa mai astepte cand se vor casatori vor sa ma ea la ei si si eu vreau dar pe buncia care m-a crescut? ce sa fac cu buncia din parte mamei mi-e rusine sa spun dar mama cristina este o curvarita.de cadn o stiu a avut mi de iubiti nu rezista mai mult de 2 luni ei nu m-au iubit nici nu au stiut ca sunt fica ei eu crezut ca sunt sora lor unu chiar mi-a dat o palma dar mama cristina mi-a luat apararea atunci am stiut ca un pic ma iubeste. tatl meu e de vreo 4 ani cu laura (sotia lui )toti ma iubesc dar mama nu arata deloc ce sa fac sa se inteleaga bine cu tata? ea il uraste foarte mult pentru ce i-a facut tata si-a cerut mi de scuze e dureros, pentru mine am aflat de cand am fost micuta adevaru practic numai taata care in acea noapte cand a violato pe mama crying era beat si a fost influentat de un coleg de al lui. nu vreau sa se desparta de laura pentru ca o iubeste ft mult si si ea pe el dar as vrea sa am o familie adevarata mama sa imi fie mama nu sora.helpp va rog sa ma ajutati stiu ca e greu dar trebuie. multumesc ca at citit.

20 răspunsuri:
| Dizzydizz a răspuns:

Felicitari tatalui ca este responsabil cu tine si ca te ajuta financiar.
Tatal meu a fost tata pana la varsta de 14 ani.De atunci a uitat de mine pentru ca am ales sa stau cu mama.Trist.
Apreciaza -l asa cum e,
Eu spun sa stai cu bunica momentan pentru ca tatal tau si laura nu cred ca o duc extraordinar cu banii momentan.Lasa-i sa se stabilizeze si apoy te muti la ea, Pana atunci viziteaza i des si fii alaturi de tata si laura.
Cat despre mama ta nu o critica. Apreciaza si la ea ca te-a facut.Practic daca nu te vroia sub nicio forma facea avort si gata
Dar s-a chinuit cu tine in pantece timp de 9 luni.
Las-o cu viata ei.Nu te baga.Fii indiferenta cu ea dar in acelasi timp poartate frumos.Mult succes.
Lasa problema adultilor. NU lasa asta sa iti afecteze intreaba viata.Fii optimista. pup Sper ca te-am ajutat

| bluesky a răspuns:

Foarte urat ce ti s-a intampalt. Eu zic sa mergi cu tatal tau si cu Laura si cu bunici. Mama ta te iuebste, clar, dar nu il v aiert aniciodata pe tatal tau. Gadeste-te ca el i-a distrus copilaria, viata intreaga. Imagineaza-ti sa te violeze (doamne fereste) un baiat pe tine si sa faci o fata, l-ai putea ierta vreodata? Eu nu cred

Mama ta, cum ai zis si tu, e curvulita, asta e viata ce ii place si nu o vei schimba. Se zice ca din cocos nu faci gaina dar nici din curva gospodina.

Deci eu zic ca ti-ar fi mai bine cu tatal.

Aaa, cel si cel mai bine e sa vorbesti cu un psiholog. Poate psihologul scolii, daca nu fa-tio programare la unul. E greu pentru o fata de 12 ani sa traiasca asa si el va sti cum sa te ajute.Nu mai din cuvinte, poate, dar te vei simtii foarte bine dupa.

Sa fii iubita!:*

mira
| mira a răspuns:

Ramai totusi langa bunica.Iti este cea mai devotata.In casa tatalui tau ai intra in scurta vreme in conflict cu noua ta mama.

| paramore a răspuns:

E ciudat faptul ca pe cel care a violat-o pe mama ta il numesti tata si ei iy spui cristina! halucinant... u nu intelegi ce inseamna a viola pe candva, mai ales la o varsta asa frageda, ar trebui sa iti intelegi mama, cand vei mai creste vei intelege.si degeaba incerci sa-i impaci, mama ta nu il va ierta niciodata pentru tot raul care i l-a facut, si totusi te-a vrut dk te-a nascut, dk nu facea avort si incheia contul cu trecutul... dar nu poti intelege acumsad

| paramore a răspuns:

Si sa iti fie rusine cum vorbesti de mama ta, face asta pentru ca nu mai are incredere in barbati, cel pe care il numesti tata a nenorocit-o! CE AJUNG PARINTII...copii lor sa vorbeasca asa despre ei.si dk tot vrei sa te muti cu el intreaba-l si dc a facut lucrul ala oribil!

| paramore a răspuns:

Ba bolnav esti u, sa vb ficata d tine asa at sa te aud

| adi4ever a răspuns:

@Paramore tu esti bolnava? Cum poti sa ii dai asemenea raspunsuri unui copil care trece prin asa ceva?

| rebeca a răspuns:

Despre impacatul parintilor tai nu stiu ce sa zic.Nu ii cere mamei tale sa il ierte, asa ceva nu se iarta. Din pacate ai si tu foarte mult de suferit din cauza asta.De mutat cu tatal tau si cu sotia lui, cred ca cea mai buna parere si sfat ar fi din partea bunicii tale care stie intreaga poveste si care poate sa isi dea seama mai bine decat tine daca tatal tau s-a schimbat intr-adevar sau nu.Nu o condamna pe mama ta, pentru ca totusi e mama ta, cel mai probabil a ajuns in felul asta pentru ca nu a reusit sa treaca peste tragedia din copilaria ei, e pacat pentru voi amandoua insa nu e nici vina ei.
Te rog sa ai grija de tine, sa vorbesti cu bunica ta si sa lasi lucrurile sa evolueze singure asa cum e firesc.Incearca sa analizezi totul la rece.Pentru astfel de decizii luate la varsta asta cere sfatul persoanei in care ai cea mai mare incredere (sper sa fie bunica ta). Multa bafta

| danielacs a răspuns:

Din ce ai scris tu aici am inteles ca ii zici,, tata,, tatalui tau doar pentru ca iti da bani si el si parintii lui! Sa stii ca nu e corect si ar trebui sa ii spui si mamei tale mama nu pe nume!winkingEa chiar merita sa ii spui mama pentru ca te-a facut, te-a luat acasa, a avut grija de tine ca putea sa te nasca si sa te lase in spital si era mult mai rau! Nu o mai judeca pentru ca doar ea stie de ce nu vrea sa il ierte pe tatal tau care i-a distrus copilaria si viata! Acum iubeste-i pe amandoi si incearca sa te imparti in doua parti egale pentru ca deocamdata esti prea mica pentru a le intelege problemele sau a le rezolva! Asa ca ramai cu bunica si cu mama ta pentru ca ele au avut si or sa aiba in continuare grija de tinewinking

| ania a răspuns:

Poti sa o ierti pentru modul in care s-a purtat si se poarta cu tine. Spune-i ca -i multumesti ca nu a facut avort, ca esti recunoscatoare ca te-a nascut.roga-te sa vrea si sa aiba puterea sa-l ierte oe tatal tau.Multumeste-i lui Dumnezeu ca existi. E o minune ca esti in viata. Multumeste bunicilor ca te-au crescut.
Ai intelegere pentru mama ta. Incidentul acela e foate probabil in mare masura cauza ca ea se vede putin valoroasa si se vinde asa usor.Ar ajuta-o mult sa-i spui ca e valoroasa si ca o iubesti.

| LauraSpataru a răspuns:

Sfatul meu este sa lasi deocamdata lucrurile sa mearga in directia pe care o au acum. Mamei tale nu ii va trece niciodata aceasta trauma, asa ca nu il va ierta pe tatal tau. Fiecare te iubeste, dar o familie adevarata nu vei putea avea vreodata cu parintii tai naturali. Insa priveste partea frumoasa: vei avea doua familii - a tatalui si a mamei. Nu mai incerca sa ii impaci, nu vei reusi. Probabil vei putea, cel mult, sa ii faci sa stea in aceeasi camera fara sa se paruiasca. In ceea ce priveste felul in care vorbesti despre mama ta, incearca sa nu o judeci. Ea are acum un copil de 12 ani la varsta la care alte fete de abia se marita si nici nu se gandesc inca la copii. Fii sigura ca i-a fost greu (sa nu te simti vinovata pentru asta), dar a ales sa te pastreze. Ea acum incearca acum, prin multitudinea de relatii pe care le are, doua lucruri: 1. sa incerce sa recupereze din timpul copilariei (de care nu prea cred ca a avut parte) si 2. sa se razbune pe tatal tau, platindu-le tuturor barbatilor cu o despartire rapida. Te rog, iubeste-o si nu o judeca!

Daca vrei sa mai vorbesti cu cineva despre asta, te astept cu mesaj.

| iverson a răspuns:

Whoaw. n`am cuvinte. du-te la un psiholog, el te va indruma cel mai bine.

| SentimenteColorate a răspuns:

Draga mea ma cheama andreea am 10 ani dar ea poate a facut copi la varsta tanara asaca nu ai dc sa plangi si fugi de acasa sa nu te ia la ei am o verisoara cae a facut asta dupa ce pleaca poti sa te intorci la bunici tai

| Dodolo a răspuns:

Ciao. Andreea eu zic ca lucrurile sunt prea complicate pentru ca tu sa le poti rezolva. intelegi ce vreau sa zic?
ai 12 ani. nu poti schimba lumea, nu iti poti inlocui mama cu o alta femeie. accepto asa cum e.
insa tu ai o putere speciala. esti copilul ei ( incearca sa te consideri copilul ei, nu sora ei ) tu o poti schimba. daca tu vei vorbi deschis cu ea, ii vei spune ce simti in legatura cu ce s-a intamplat si mai ales spune-i ca o iubesti si ca apreciezi faptul ca tea tinut alaturi de ea... nu ca alte mame. sunt atatea cazuri andreea, atat de complexe...
si eu am probleme in familie, insa mi-am dat seama ca eu nu le pot rezolva, am doar 16 ani.
consider ca diferenta dintre un grup de oameni si o familie nu consta in niste inele pe deget ci in dragostea reciproca sau cel putin persoanele sa se afle la stadiul de agreere.
daca vrei sa primesti iubire, iubeste.
cu timpul mama ta se va intelege cu tatal tau, iar laura iti va fi o prietena buna pe care o poti considera ca facand parte din familie.
daca o sa trebuiasca sa locuiesti cu tatal tau nu considera ca iti abandonezi bunica, poti oricand sa mergi sa o vizitezi sau sa dormi la ea, daca distanta va permite.

sper ca te-am ajutat, ai grija de tine >big grin

| KoKo_5071 a răspuns:

Ahhh foarte urat pai nu stiu asta e treaba de adultisad imi pare foarte rau pentru tine foarte trist sad! imi pare foarte foarte foarte rau pentru tine

| alina_3921 a răspuns:

Presupun ca suferi foarte mult si crede-ma ca povestea ta m-a impresionat! nu stiu daca sunt eu in masura sa-ti dau sfaturi! tot ce trebuie sa faci e sa ai incredere in tine si vei vedea ca toate se vor rezolva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! Andreea imi pare nespus de rau pentru ce ai patit dar parerea mea este ca mama tot mama ramane si ca ar trebui sa ramai cu ea, dar in acelasi timp sa nu il uiti pe tatal dau.Chiar daca ea nu iti impartaseste sentimentul de iubire in exterior, in interiorul ei, in suflet si in inima ea te iubeste foarte mult dar ea a trecut prin niste momente marcatoare pe viata si de aceea ea nu vrea sa se arate ca te iubeste.De atunci ea a devenit putin mai rece cu cei care o inconjoara.Itzi spun ca ar trebui sa o respectzi ca pe o mama si sa stii ca ea te iubeste, la fel si pe tatal tau.Shi ar trebui sa intelegi ca ea nu il mai poate iubii pe omul care a marcat-o pe viata, dar pe tine te iubeste si chiar daca nu iti impartaseste sentimentul pe fata, mai devreme sau mai tarziu o va face. sper sa treci cu bine peste aceste momente

| diamondsx a răspuns:

Ar trebui sa fii fericita pentru ca tatal tau tine la tine iar mama ta probabil nu realizeaza ca tu esti copilul ei s trebuie sa aiba grija de ine... e foate greu si te inteleg acum 2 ani tatal meu a murit imi pare rau pentru tine fffff rau

| andreea_4927 explică:

Scuzati in loc de 13 ani ani este 3 ani m-am incurcat.

| rafaela_5309 a răspuns:

Este foarte greu sa alegi sad sadsad