| PisicutaMiauBAU a întrebat:

Hey TPU.Am 11 ani si de ceva timp am aflat ce ii abia sex.sex oral.virginitate toate astea...e normal? Apropo nu mi-au zis părinți caci am aflat singura....si nimeni nu stie ca eu stiu asa de multe.Este normal sa le stiu? Sau funda.

Răspuns Câştigător
| Mrfear a răspuns:

Despre sex, ar trebui sa stii la varsta ta, adica in lumea asta sunt oameni care rapesc copii pacalindu-i cu dulciuri, un copil trebuie sa stie si el dupa o anumita varsta, in plus nu mi se pare normal ca la 11 ani sa crezi in barza, eu mereu am stiut ca nu exista.Nu te ingrijora mai ai multe de invatat, in clasa mea (cred ca treci a 6-a) la varsta ta toti stiam deja, iar in clasa a 7-a se face sistemul reproducator.Este bine cat stii acum, dar ai grija prin ce parti ale internetului te bagi! Mi-am spus parerea doar, cei care nu stiau la 11 ani motivul poate fi ca acum mult timp aveau varsta asta.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal, esti inca foarte micuta!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este modul caracteristic de a se "informa" a majoritatii tinerilor ajunsi la pubertate datorita faptului ca in clasele gimnaziale nu se preda asa cum ar fi normal sa se intample intr-o tara civilizata materia denumita "Educatie sexuale" Bineinteles ca ai ajuns la varsta la care ar fi normal sa incepi sa primesti anumite informatii corecte si cunostinte concrete, exacte dar mai ales corecte despre multe aspecte prvind sexualitatea, mecanismul procreerii, perpetuarea speciei, etc, etc. Multa sanatate! big grin

| aXy99 a răspuns:

Nu este anormal. In clasa a 7-a, spre exemplu, studiezi la anatomie sistemul reproducator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e normal sa le stii.Si eu stiam la varsta te si chiar mai repede.Problema nu e ca le stii, ci ca vad ca te afecteaza asa de tare, si pe tine si pe copilul care si-a dat nr de tel...asta e le stiti le stiti, nu va complica cu nimic existenta.In plus, eu nu vad cum ai putea sa nu le stii? tinand cont de ce vorbesc colegii

| VSC10 a răspuns:

Pai la varsta asta incepi sa descoperi unele lucruri, dar toate pe rand. Eu zic sa o lasi asa si ai sa vezi, ca fara sa vrei o sa afli destule informatii despre toate.

| Incredibil98407 a răspuns:

Si eu am 11 ani. ( sunt baiat ) si simt ca stiu prea multeee -.-. Daca vrei putem vorbi -.-. Numar de telefon daca ai Whatsapp 0754046569

| Stancu_Teo_1998 a răspuns (pentru Incredibil98407):

Ba prostule dc mama matii iti pui numarul adevarat am vrut sa vad daca e asa si asa e frate poate intra iri cine s

| IULIANA389 a răspuns:

Păi la vârsta asta nu prea e normal. Dar de unde ai aflat tu ce înseamnă toate astea? Eu zic să lasi treburile astea acum, esti prea mică. Eu la vârsta ta ma jucam cu papusi sau invatam la ceva anume pentru scoala. La varsta asta ar trebuie totusi sa stii ce inseamna menstruatie. Nu alte chestii cum are fii sexul. Fundita?

| danutzu96 a răspuns (pentru IULIANA389):

De unde a aflat? ce intrebare... Orice copil poate afla asta direct de pe forumul asta daca sta sa citeasca cateva intrebari...

| Turbo223 a răspuns (pentru IULIANA389):

Ei bine, doar pentru ca stie ce inseamna cuvantul sex nu inseamna ca si-a distrus copilaria si ca nu se mai poate juca cu papusile.Doar pentru ca stii ce inseamna cuvantul sex, nu inseamna ca nu te mai joci ca un copil! La varsta ei trebuie sa stie si de sex, prin sex se fac copii, ar trebui sa stie, pe mine parintii nu m-au mintit niciodata in legatura cu barza, dar niciodata si in ultimul timp mai multi parinti le spun copiilor de la 8 ani ca mama face copilul si peste vreo 2 ani, despre sex si toate cele.O fata ramane insarcinata de la inceperea primei menstruatii, ea trebuie sa afle ca trebuie sa aiba grija, ca sunt copii de varsta ei care...vor sa faca aia la 11 ani.Nu e foarte mare, dar trebuie sa stie, eu la varsta ei stiam, toti prietenii mei stiau.Bine,toti avem o opinie, dar la 11 ani nu mai crede nimeni in barza...sau ca apare bebele printr-o bagheta magica. Dupa mine e bine cat stie, dar sa nu incerce sa o faca la 12 ani.

| PisicutaMiauBAU explică (pentru IULIANA389):

Pai eu cand vreau sa stiu ceva caut pe google big grin. Googalu stie tot.