| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Acum 18 zile m-am despartit cu prietenul meu(el 18 si eu la fel- si ne-am intilnit 4 luni). Dupa asta eu am facut cunostinta cu altul(eu aveam nevoie de un pic de intimitate si i-am explicat ca vreau de la el doar prietenie si vreau sa fiu un pic singura), lui ii place de mine si mie la fel. El invata la capitala, vine in week-end la mine in orasel, astfel ne vedem. Vorbim imereu la telefon, e foarte placut sa comunicam. E o mica problema, eu nu stiu ce vreau de fapt, sa fiu singura sau alaturi de el(la moment relatia dintre noi e tensionata, ne sarutam, dar nu ne intalnim, ci doar saruturi, uneori se uita straniu la mine(de parca s-ar fi indragostit), totusi imi place de el). Nu stiu ce sa fac, vreau sa pastrez prietenia, dar nu vreau sa-l pierd(nu vrea sa accepte ca putem fi simpli prieteni). Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ce sa faci? Sa mergi inainte. Daca bati pasul pe loc si iti plangi de mila, el se va satura pana la urma si va pleca. Atunci vei avea inca un motiv sa iti plangi de mila.

| mona a răspuns:

Daca nu vrei sa-l pierzi, incearca sa ai o relatie cu el, poate e ceea ce cauta i si nu ai gasit pana acum

| ankappa a răspuns:

Buna
Părerea mea?
e sa fii cu el, ca sa poți trece mai ușor peste relația anterioara (dacă te-a afectat puțin) și din moment ce va sărutați, va placeți, nu înțeleg care ar fi problema ca sa nu formați un cuplu.
Chiar nu observi ca va potriviti?
de ce te mai îndoiești de lucrul asta.
In subconștientul tău, vrei sa fii cu el, dar iți este teama sa nu îl pierzi ( în caz ca va despărțiți ), dar veți putea rămâne în continuare prieteni.
Capul sus și spune-i ca îl placi, pana nu e prea târziu și ți-o ia alta înainte!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Doar tu decizi asta.
Daca crezi ca ai trecut peste fostul si cel de acum iti poate face viata mai buna, eu zic ca merita.