| xxxname a întrebat:

cititi putin atit cit este scris, si ajutati-ma va rog, ca am nevoie de ajutorul vostru. Pe la inceputu lu februarie ma intilnesc cu o vecina de-a mea care e mai mare decit mine cu 2 ani, eu am 17, si ea 19, da, e straniu insa la inceput a fost totu doar un simplu sarut, cu putin alcool si sa primit in asa fel ca de atunci vorbeam foarte, foarte des cu ea, si totodata simteam ceva puternim unul pentru celalalt. Am inceput sa ne intalnim mai intii in secret, ca numa noi stiam si pe urma ne-am deschis si catre lume. Incet, incet ne mai certam, si tot mai des erau neintelegeri, dar repede ne impacam, eu cred ca asta eu faceam asa ca asa e firea mea. Nustiu, dar ea mi-a zis ca e fericita cu mine, ma iubeste, si ii place asa cum sunt cind i-am cerut niste pareri in privinta schimbarii mele spre placerea ei, adica sa nu am defecte pentru ea. Parca acum de putin timp, nu e asa cum a fost: sa vorbim atit de mult pe net, sau pe mobil (sms) si nu e atit de vesel, ca inainte, eu cred ca cauzele pot fi doua, 1 ca eu m-am schimbat fata de dinainte, sau 2 ca ea nu mai simte ceea ce a simtit prima oara pentru mine, dar ceea ce am observat mai mult este din cauza ei, imi pare ca iarasi vrea sa fie cu baiatul cu care s-a intilnit inainte de a fi cu mine, si asta mi-am dat seama dupa statusurile de pe facebook, si alte situri de acest tip...Ce credeti, poate sa fac eu ceva, sau sa las asa treaba in voia sortii? Vreau sa mai mentionez ca mam atasat foarte tare de ea, o iubesc, si nu vreau sa o pierd, va rog foarte mult ajutati-ma cu sfaturi sincere

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ai doua lupte pierdute deja: una ca ti-e vecina si daca iese urat o sa o uiti si mai greu; a doua ca te-ai schimbat dupa cum ti-a cerut ea. Asta nu se face. Daca a apucat sa fie cu tine inseamna ca deja te-a placut. Daca a considerat ca trebuie sa schimbe niste chestii la tine (aici nu ma refer la probleme importante de comportament, alea e bine sa le schimbi pentru tine, nu doar pentru ea) si tu te-ai conformat, si-a dat seama ca si-a indeplinit misiunea si de fapt ar trebui sa te mai schimbe o data: cu un barbat care stie sa-i spuna si NU. Probabil ce simti e adevarat, si nu e obligatoriu sa o pierzi. Inca n-a luat o decizie, asa ca ii poti arata ca esti mai puternic decat crede. Smulge-te din rolul de baiat bun care urmeaza sa fie parasit. Nu te milogi, in cel mai bun caz se domoleste momentan si apoi e mai rau. Fii un pic mai dezinteresat si fa-o un pic geloasa, dar sa nu simta vreo urma de disperare in gesturile tale. Si cand o fata iti spune ce-i place la un baiat sunt sanse de sub 5% sa fie asa si in realitate.

| Patricia96 a răspuns (pentru cristacheceliute):

Bun raspuns..meriti funda

7 răspunsuri:
| xxxname explică:

Nu trageti atentia la smylec ca nu am vrut sa-l pun pe acesta happy

| xxxname explică:

Va multumesc tuturor de raspunsurile voastre in special cristacheceliute, ca mi-ati dat o mana de ajutor, si am sa va urmez sfaturile...dar uite ca eu i-am cerut niste pareri ca sa ma schimb asa cum ii place ei sa fiu, si ea mi-a zis ca sunt asa cum sunt si asa ii place de mine...winking

| LostInBubble a răspuns:

Spune-i ei asta.happy
Ea iti poate spune daca te-ai schimbat sau nu. Vorbeste cu ea si spune-i ca nu vrei sa o pierzi. Nu e nimic rau in asta.

| OneMoreGirl a răspuns:

Esti din Rep. Moldova. Nu-i asa?

| xxxname explică (pentru OneMoreGirl):

Da happy

| xxxname explică (pentru OneMoreGirl):

Nu, de ce intrebi?