| chocco1995 a întrebat:

am o mare mare problema...sunt cu prietenul meu de 3 ani si jumatate,dar de cateva saptamani il tot visez pe fostul,visez ca ma sarut cu el si e atat de frumos, ma tot gandesc la el....nu vreau pentru ca stiu ca il ranesc pe actualul,chiar daca el nu stie.ce sa fac? ma tot gandesc la el mereu. ajutati-ma va rog, sfaturi! urgent

Răspuns Câştigător
| soriinaa a răspuns:

Ca exista posibilitatea sa te impaci cu fostul, ca nu exista, eu cred ca ar trebui sa iti pui ordine in ganduri. Sa te gandesti bine de tot, daca mai simti ceva pentru actualul, ca daca nu mai simti nimic, decat obisnuita, chiar daca fostul nu face parte din ecuatie, nu are rost sa mai stai cu el, ii faci rau si lui, dar mai ales tie. Dar gandeste-te bine de tott, daca merita sa arunci o relatie de 3 ani la gunoi. Oricine mai are momentele lui, mai. melancolice, sa zicem, cand isi aminteste de trecut, de prima iubire, sau de iubitii pe care i-a avut, de momentele in care ai fost fericta si asa mai departee, dar daca simti cu adevarat ca inca il iubesti pe actualul, fa cumva si scoateti-l pe fostul din cap, gandeste-te la lucrurile negative legate de el, si uita-l odata, ca nu-ti face bine. Decizia e numai a ta, gandeste-te bine si fa ceea ce simti. Baftaa;*

5 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

In 3 ani si jumatate se cam poate duce scanteia intre tine si prietenul tau. E posibil ca asta sa fie motivul principal. Ce o fi declansat chestia cu fostul acum cateva saptamani? Ce s-a intamplat atunci oare, legat de tine sau de vreunul din ei? Si in ce relatii esti cu fostul? L-ai mai vazut intre timp, mai vorbiti, are pe cineva, ai auzit ceva de el? Ce relatie ai avut cu fostul si de ce v-ati despartit?

| chocco1995 explică (pentru cristacheceliute):

Nu l-am mai vazut de un an cam asa, ne-am departit pentru ca nu ne mai intelegeam asa bine, sunt in relatii bune adica atunci cand ne intalnim sau ne vedem ne salutam vorbim..de ceva timp nu mai stiu ninic de el

| cristacheceliute a răspuns (pentru chocco1995):

Teoretic, sa revii la o relatie cu el ar insemna aceeasi ciorba reincalzita. Daca nu v-ati inteles atunci, acum ar fi si mai greu. N-am auzit vreo situatie de genul asta care sa sfarseasca bine. Deci ideea n-ar fi sa intelegi ce-i cu el, ci care sunt problemele actuale. Daca totul ar fi in regula acum nu te-ai gandi la fostul, dupa atata vreme. Trebuie sa "sapi" un pic sa iti dai seama de unde vine nostalgia asta. Visele-s proiectiile tale si tu trebuie sa faci legatura pentru ca nu te stie nimeni mai bine decat te stii tu.

| カルメン a răspuns:

Daca te gandesti mereu la el si mai ales ca in ultimul timp il si visezi inseamna ca inca inseamna ceva pentru tine si ca inca simti ceva pentru el. ar trebui sa te gandesti serios pe cine placi mai mult, cu cine te simteai mai bine si sa iti pui ordine in minte si in suflet.chiar daca va fi dificil trebuie sa te desparti de actualul ca sa nu il mai ranesti mai mult, dar pe de alta parte trebuie sa te gandesti daca si fostul va vrea sa mai fiti impreuna mai ales dupa atata timpsad trebuie sa te gandesti foarte bine ceea ce vei face si sa te gandesti la ceea ce este mai bine pentru tine.trebuie sa iei in calcul toate posibilitatile.bafta!

| BLeur a răspuns:

Bună.

Dacă te gândeşti la fostul, să înţeleg că nu prea mai simţi nimic pentru actualul. Dacă tu îl iubeşti pe actualul şi ai deja o relaţie cu el de 3 ani asta este, dar nu te mai gândi la fostul că aşa tot mai rău îţi faci, îl visezi etc. Probabil că şi el şi-a făcut prietenă.
Gândeşte-te bine dacă mai simţi ceva pentru actualul, dacă numai simţi şi îl vrei pe fostul înapoi, nu ar trebui să o ţii mult aşa. Spune-i lui actualu că numai vrei, că numai simţi nimic, dar o să-şi dea seama că ţi-ai găsit pe cineva. Nu ai cum după o relaţie de 3 ani de zile, aşa dintr-o dată să numai simţi nimic pentru el...
Până la urmă, dacă îl vrei pe fostul înapoi, nu te despărţii de actualul până nu vorbeşti cu fostul să vezi dacă mai simte ceva pentru tine, dacă are prietenă. Mai întâi vorbeşte cu el şi vezi ce zice. Dacă şi el mai simte ceva pentru tine, renunţă la actualul, dacă numai simţi nu are rost să stai cu el doar aşa, din milă sau mai ştiu alt motiv.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : d3l3t3r98