| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Va cer si eu ajutorul... E vorba de doi baieti, sa zicem x1 si x2.

x1 a fost primul meu prieten, primul care m-a sarutat. Relatia nu a tinut. A fost putin si pe interes, stiu asta pentru ca isi dorea sa o faca cu mine(eu fiind virgina). Nu am acceptat, ne-am despartit(nu neaparat din cauza asta, cam 50%, fiind si alte motive).

x2 este baiatul cu care sunt in prezent. Noi suntem impreuna de 4 luni, nu prea stiu ce simt pentru el. Credeam ca il iubesc, eram atrasa de el foarte mult, toate bune si frumoase. In tot timpul asta(de 4luni de cand sunt cu x2) eu am pastrat in secret legatura cu fostul(doar amical, nu se punea problema de impacare). Credeam ca nu mai tin la x1 chiar asa de mult si ca il iubesc pe x2. In week-end x1 a intrat pe mess la un prieten(*el nu are net) si mi-a trimis poze cu el. Cand am vazut pozele pur si simplu s-a aprins ceva in mine(nu l-am vazut in fata de 4luni), chiar daca eu ziceam ca nu e frumos si bla bla bla. De cand am vazut pozele cu fostul parca imi e indiferent de tot ce face prietenul meu. Ieri si azi ma sarutam cu el dar imi statea mintea la cu totul altceva, ma enerveaza din orice... Stiam si inainte ca mai simt ceva pentru fostul(ca prima dragoste nu se uita), dar credeam ca nu e iubire.

Intrebarea ar fi, de fapt intrebarilelaughing: Ce simt eu pentru fostul e iubire?(cand ma uit la pozele alea imi bate inima tare si simt asa un pic de gelozie cand ma gandesc ca el acum poate are pe alta, desi nu stiu sigur daca are prietena, cand ii aud vocea sunt foarte fericita). Si actualul? O sa-mi treaca sentimentele pentru fostul sau ar fi bine sa-l caut sa ne impacam? Cat despre inceperea vietii sexuale(nu ma luati ca sunt prea mica, am 16ani) eu mi-am facut planuri cu x2 in vara ca vreau sa o facem(el nu e virgin, are 20 de ani) si totusi eu ma gandesc asa mereu ca o fac cu fostul, cum o sa fie... Adica daca inchid ochii nu ma pot imagina goala langa prietenul meu, pe cand cu fostul ma gandesc asa cum ar filaughing. Intre mine si fostul nu s-au intamplat multe(am facut o data petting), dar cu actualul am facut mult mai multe(nu s-a ajuns la sex) si nu stiu de ce dar chiar daca am mult mai multe amintiri cu x2, eu pe x1 nu mi-l pot scoate din cap. Ar fi bine sa ma apropi din nou de x1 si sa o fac cu el sau sa-mi vad de relatia cu actualul? Daca o sa o fac cu actualul o sa pot uita ceea ce am facut eu si x1 si o sa pot avea sentimente pentru el?
Ar mai fi o problema... Relatia cu x1 nu imi ofera stabilitate, parintii mei nefiind de acord cu el, si nici eu nu sunt foarte sigura pe sentimentele lui desi stiu cum il pot recuceri(asta implica si inceperea vietii sexuale). In schimb ma atrage tocmai asta, ca e genul ala de iubire imposibila. Relatia cu x2 decurge de minune, ai mei il accepta, stiu sigur ca ma iubeste dar parca ma atrage indiferenta fostului pe langa atentia excesiva a actualului. Deci intrebare finala: Sa raman cu x2 si cu regretele ca intre mine si x1 nu va mai fi nimic sau sa ma apropi de x1? Il voi putea uita vreodata pe primul iubit(primul sarut/prima data cand am facut petting)? Multumesc pentru cei care au citit tot. Funda

Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

Te simti atrasa de x1 si prin faptul ca a fost primul cu care te-ai sarutat si primul cu care ai evoluat oarecum intr-o relatie.referitor la x2 as zice ca e ok sa ramai cu el, daca x1 nu a stiut sa te aprecieze ca prietena lui de prima data si sa iti accepte ideea ca nu vrei sa te culci cu el, nu o va face niciodata si va cauta motive de cearta si tot la despartire ati ajunge.un alt avantaj pe care il ai cu x2 e acela ca daca ai de gand sa-ti incepi activitatea sexuala,e bine ca primul sa fie mai mare decat tine pentru ca are experienta si oricum te vei simti mult mai atrasa de el dupa primul act si chiar cred ca ai fi fericita alaturi de el, dar pentru asta trebuie sa ti-l scoti din cap pe x1, cel care te protejeaza si iti este alaturi merita bagat in seamawinking

5 răspunsuri:
| FataCuOchiiCaprui explică:

Si daca vreti sa dau eu imi multe detalii despre ''poveste'' lasati-mi un mesaj privat si dau id-ul. Si fara raspunsuri gen` sa-l aleg pe cel la care tin mai mult ca nici eu nu stiu ce simt:p. Cu inima il aleg pe x1, dar mintea imi zice ca x2.

| Honeybunny a răspuns:

Deci...niciunulhappy e claaaar ca pe x2 nu il iubesti deloc si eu zic ca ar fi corect pentru tine si pentru el sa incheiati relatia ca iifaci lui mai mult rau. si in legatura cu x1 pai uite el acum te vrea cand stie ca ai prieten, deci te vrea pe cand nu te poate avea.pe langa ca te vrea pentru sex (nu se impaca cu tine daca nu faceti si sex), nu ai de unde sa stii daca va mai vrea o relatie cand vei fi din nou singura si disponibila.si pe el, ca pe tine, il atrage acum faptul ca ai prieten si ca ai tai nu il plac.stie ca e imposibil si de aceea vrea. odata ce relatia voastra ar deveni posibila, nu zic ca e sigur, dar aproape sigur nu o sa te mai vrea. deci...e ftft aiurea situatia dar nu ai ce face.macar da'i papucii la x2 si mai vorbeste (vorbeste doar) cu x1, dar nu te culca cu x1 si nu iti bate joc de sentimentele lui x2. succes:*

| scabex a răspuns:

Pai nu te lua dupa minte si iate dupa inima :*, iate dupa sentimente, Lasa ce a fost a trecut.

| Madalina066 a răspuns:

Parerea mea este sa te gandesti mai bine, eu zic ca niciunul nu este potrivit pentru tine. Acum ramane la alegerea ta

| nustiu_7929 a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa spun... din cate am inteles esti cu x2 fiindca parintii il accepta si crezi ca`l iubesti, iar fata de x1 cred eu ca e doar atractie fizica.Zic sa te mai gandesti ca nu e obligatoriu sa ai relatii sexuale cu vre`unu din cei 2. poate iti gasesti altulwinking aaa si zici ca impacarea cu x1 tine si de relatii sexuale.te`ai gandit ca poate x1 doar asta vrea, sex si dupa pa!? bafta!