| Sysy_7541 a întrebat:

Ce senzatie ai cand intretii relatii sexuale pentru prima data? Ma refer la fete.

Răspuns Câştigător
| Trnadafirroz a răspuns:

Prima data inseamna in primul rand increderea reciproca a celor doi parteneri si bineinteles depasirea inhibitiilor care ar putea duce la o relatie nesigura, plina de probleme. Prima data inseamna, mai exact, primul contact sexual, pierderea virginitatii.

Una din frecventele probleme care apar intr-o astfel de situatie este atunci cand unul din cei doi parteneri cere insistent acest lucru, el fiind obligat sa-l dobandeasca, aratandu-si afectivitatea si dragostea fata de sexul opus, iar mai apoi dovendind consolidarea relatiei. Se intelege de la sine ca daca unul dintre cele doua sexe nu indeplineste aceste conditii, acesta nu este persoana potrivita cu care ar trebui sa inceapa viata sexuala.

Exista o varsta obligatorie? Bineinteles, una legala si anume 18 ani, dar de obicei varsta la care incepe viata sexuala este doar una biologica de care neaparat trebuie sa se tina cont, deoarece corpul uman trece prin anumite etape ale vietii si una dintre ele, zic eu cea mai importanta este pubertatea, adica in cazul fetelor varsta poate fi 15 sau mai mult, pe cand baietii variaza intre 16 sau 17 ani.

In orice caz ambele sexe trebuie sa gandeasca bine acest lucru inainte de a face marele pas. "Prima data" este o decizie foarte importanta, mai ales in viata unei fete pentru ca varianta aleasa ii poate crea placere sau in unele cazuri durere. Este important sa cunoasteti un amanunt important ce priveste prima data, acela, fiindaparitia unei sarcini nedorite sau preluarea unor boli care se transmit pe cale sexuala.

Cum previi aceste neplaceri? Cea mai cunoscuta si simpla metoda este prezervativul. Acesta combate atat sarcina nedorita cat si aparitia bolilor. De cele mai multe ori, fetele gandesc fenomenul prima data ca fiind ceva ce produce durere. Desigur, acestea gresesc. Nu scrie nicaieri si nu este nici o regula privind faptul ca prima data ar trebui sa provoace durere. Depinde foarte mult de partenerul cu care ai hotarat sa intretii relatii sexuale, acesta, prin comportamentul sau, poate face ca primul act sexual sa fie o placere.

Problemele de dupa actul sexual nu sunt de genul ingrasarii, latirea soldurilor, cresterea sanilor sau a posteriorului. Aceste lucruri sunt total eronate, sunt mituri. In cele mai multe cazuri, inceperea vietii sexuale coincide cu perioada pubertatii si aparitia hormonilor care de fapt sunt responsabili pentru aceste transformari ale organismului.

De cele mai multe ori, baiatul joaca un rol important intr-o relatie, iar atunci cand cei doi parteneri hotarasc sa-si inceapa viata sexuala, acesta trebuie sa-si dovedeasca maturitatea, sustinandu-si partenera fiindca aceasta trece printr-un moment dificil din viata ei.

Tine minte ca pierderea virginitatii este un pas important in viata oricarei fete, asa ca nu ezita sa te informezi in legatura cu sexul, normal. Comunica mai mult cu partenerul de viata despre acest subiect si ia aceasta hotarare singura. Nu te grabi si bineinteles nu uita sa te protejezi impotriva bolilor ce se transmit pe cale sexuala sau impotriva unei sarcini nedorite.

10 răspunsuri:
| Alexakos a răspuns:

O senzatie de nedescris. ceva care te trimite in al noulea cer. (asta daca esti si cu un baiat potrivit. ca daca dai peste unu care termina in 5 minute si ade bye... nici nu o sa apuci sa dai de "gust" nici sa ajungi la orgasm.

eu spun din ce mi-au spus fete care au facut-o prima data.

| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

Pai, prima oara cand intra si ti se rupe himenul (ata aia din p*zduca) te doare putin. Apoi e un sentiment extraordinar. E inexplicabil ce simti. Simti doar ca esti inundata de placere, esti in al noualea cer! uiti de tot si de toate. Totul e perfect happy e ceva minunat

| KameliaAura a răspuns:

Prima data nu o sa fie prea placut(depinde si de partener), pe urma o sa iti doresti tot mai multhee hee

| Miky69 a răspuns:

Incearca si-o sa vezi. cel mai probabil o sati placa la nebunie.

| Razvann97 a răspuns:

Ooo, fata mea, pai uite ce-ti spune nenea aici. Pana ti se rupe himenul o sa si imediat dupa cam mori de durere. Atat de tare o sa te doara incat o sa-ti musti buzele. Stiu asta din EXPERIENTA. Dupa vreo 10-20-30 minute de durere, vei avea o placere IMENSA. In caz ca inca te doare mori. Nu uita, foloseste Durex! Vrei sa ne intalnim sa-ti arat? Nu-i problema.

| yyo a răspuns:

Scumpo nu pot eu sa iti explic asta nu se poate explica depinde de persoana cu care o faci dar sfatul meu este sa iti invingi temerile si daca esti asa curioasa ar fi bine sa incerci mai bine cu o alta fata (prin anumite metode) de obicei fetele stiu cel mai bine cum sa o faca si fara dureri nu ma refer la sex oral... dar iti zic eu cel mai bine incearca cu o fata pentru ca stie cand sa se opreasca si placerea fiind mai mare iar tu ajungand la orgasm ceea ce este foarte bine te simti super bine, incearca si o sa veziwinking funda?

| andrey663 a răspuns (pentru yyo):

Adica tu vrei ca ea sa intretina prima relatie sexuala cu o fata? Adica sa fie lezby? Asta sa faci tu cu prietenele tale la Lezby Party.

| GuessWho95 a răspuns:

Daca ai himen elastic. nu simti cine stie ce. daca ai dala dur, bafta!

| blabla11 a răspuns:

Prima data e dureros, dar dupa :X e o senzatie foarte placuta.O sa iti placawinking

| Gbriela a răspuns:

De multe ori fetele care au relatie pentru prima data au o durere insuportabila...dar nu neg faptul ca poti sa ai si o placene enorma...la fiecare fata este diferit