| EmiliaSd88 a întrebat:

cand intretii pentru prima data o relatie sexuala in contextul in care esti fata (19 ani) e neaparat sa o faci cu cineva pe care il iubesti? Nu poate fi doar o atractie simpla?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi exact cum vrei tu. Va fi de un milion de ori mai bine daca faci dragoste cu o persoana pe care o iubesti si care te iubeste, dar daca tu nu vrei sa simti asta, nu te obliga nimeni. Pana la urma, pierzi numai tu.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Poti sa o faci cu cine vrei si cand vrei, dar nu intotdeauna iese cum doresti... adica fie baiatul ala poate vrea mai mult decat vrei tu si poate insista mai mult decat iti doresti, adica sa fie greu sa scapi de el pe urma si sa te vorbeasca de rau.
Ar mai fi faza ca te poti indragostii dar el sa te vada doar ca o simpla partida de sex si sa nu-i mai pese, dar tu sa ai de suferit cand il vezi pe viitor cu alta pe strada.

Pana la urma poti sa o faci cu cine vrei, dar sa te gandesti totusi bine cu cine, sa fie atent cu tine, sa nu cumva sa te lase gravida sau sa aiba o boala cu transmitere sexuala.

| RAY a răspuns:

Asta e o aiureala ca ai nevoie de o relatie sau de nunta ca sa faci sex, societatea din ro fiind dogmatica nu ma mira asemenea intrebarii, sexul e una, iubirea e altceva, vrei sa faci sex nu te lasa influentata de societate e viata ta, si asa nu ai o garantie ca daca esti in relatie cu el nu te va lasa apoi, in ziua de azi nu poti avea incredere in nimeni, decat sa suferi mai bine asa

| Violleta2022 a răspuns:

Ar fii de prefera sa faci sex intotdeauna cu cineva pe care-l placi si ai sentimente si niciodata cu cineva pe care nu-l iubesti, pentru ac atunci te-ai injosii si te-ai comporta ca o prostituata, cednandu-i doar pentru ai face lui un favor sexual.

| sofisis a răspuns (pentru Violleta2022):

Uhm...dar femeile nu au dorinte sexuale?
Adica daca eu fac sex cu unu strict din placere si atractie, inseamna ca sunt o semi-prostituata care ii face lui un favor sexual?
Pe bune? laughing))

| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz NU este stipulat sau precizat ca primul contact sexual poate fi intretinut doar cu o persoana care este iubit/a. happy

| mihai69 a răspuns:

Hmmm... interesantă polemică ai stârnit.
Io cred că dacă ajungi să vrei să te oferi cuiva există toată "chimia" necesară ca s-o şi faci. Nu mai trebuie şi "dragoste" pe deasupra.
A! Că ar fi mai bine, mai plăcut etc. dacă e şi din asta - e cu totul altă discuție şi oricum nu e nimic cert nici în acest caz.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa te casatoresti dar nici sa fie un oarecare.
Poti sa iti incepi viata intima cu cine vrei doar sa ai grija sa nu te afecteze.Vin multi si spun ca ce este atat de importanta virginitatea asta pai uite ca este atat de importanta cat este si un act sexual ca altfel nu ai mai avea traume dupa un viol, nu te-ar mai afecta psihic faptul ca esti atras de oameni in varsta, nu sar mai face atata caz pe tema homosexualilor...etc daca nu te-ar afecta in niciun fel cu cine si cum faci sex.
Riscul pe care poti sa il ai este sa te atasezi de acea persoana pentru ca va fi primul om cu care intri in intimitate si pe ale carui maini te lasi si atunci o s-a cam ramai la mainile lui in continuare deoarece tu o sa ai nevoi ca nu poti sa te intinzi asa cu care cum si el te va folosi asa pentru cand are el nevoie de sex si tu o sa taci deoarece ai stabilit de la inceput ca este doar atractie fizica si atat.Sau poti sa dai peste o persoana care o sa iti ofere o experienta foarte neplacuta sau sa isi bata joc de tine...

| Hammurabi a răspuns:

Pe cine vei iubi la 19 ani mai mult ca sigur nu vei mai iubi la 25. Cazurile în care doi parteneri se indrăgostesc la 19-20 ani și rămân împreună și vor forma o familie, sunt de 0, 8% (statistic). Deci despre ce vorbim?
Dacă vei aștepta să te îndrăgostești de cineva ca să o faci pentru prima dată, probabil vei avea de suferit mult mai mult (ca impact emoțional) decât dacă vei privi lucrurile pragmatic și nu îi vei da sexului o importanță mai mare decât o are.
La 20 de ani sexul e ceva fabulos, la 27-28 e ceva practic și plăcut, la 35 deja râzi de cât de tâmpit erai la 20. laughing

| sofisis a răspuns:

Atata timp cat nu te afecteaza intr-un sens negativ, poti fac e sex unde vrei si cu cine vrei.
Eu am inceput din atractie maxima. Eu nu am suferit sau ceva. Bine, eu niciodata nu am vazut sexul ca pe ceva wow, mare chestie. L-am considerat mereu o nevoie normala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu e neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut-o cu un striper.happy

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca eu sunt prostituata, in ideea unora tu deja trebuie sa fii arsa pe rug laughing)) Huo, pacatoasa! laughing))

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce fata sincera avem aici pe TPU

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru sofisis):

Lasati prajiturile pentru invitati, va rog!winking laughing

| munteanuionvictor a răspuns:

Mai bine să fii într-o relație când faci sex. E mult mai plăcut.

| Rux04 a răspuns:

Te sfătuiesc s-o faci numai cu persoana iubită. Dragostea presupune sentimente afective, erotice. Este important ca partenerul să se simtă iubit.