| CostinAlamariu a întrebat:

Salut. Este cineva aici care este într-o relație sau a fost într-o relație care a început printr-o simplă prietenie și nu neapărat ca o atracție fizică necontrolată și cu flirt?

Adica pur si simplu v-ati simtit prima data bine ca prieteni si abia după v-ati îndragostit și nu invers cum se intampla de obicei.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Majoritatea casniciilor /relatiilor trainice se bazeaza pe prietenie si intelegere reciproca.
"Dragostea fierbinte" este trecatoare in 2-3 ani, dupa care relatia supravietuieste doar daca cuplul se poate acomoda.

| Violleta2022 a răspuns:

Pare greu de crezut dar stiu un cuplu, care nu se sufereau la inceput, desii erau in acelasi grup de prieteni din zona, vreo 10-12 in total si mergau cu grupul la film, discoteca samd.
Intr-o zi de iarna friguroasa s-au trezit la loculd e inatlnire a grupului, doar ei doi. Au facut o intelegere sa nu se mai sicaneze si cum nu voai sa mearga acasa, au mers impreuna la un film, apoi la discoteca si 2 saptamani mai tarziu, grupul a aflat ca astia doi erau impreuna si colac peste pupaza, indragostiti.
O luna mai tarziu au bagat actele, ca ea era gravida.
S-a dovedit o poveste incredibila, plecand de la doi tineri care nu se puteau suferi, la doi indragostiti peste noapte care sunt impreuna, fericiti inca, dupa trei decenii si au chiar si nepotei.

Sincer, nu stiu ce sa mai cred, daca intai este flirtul si apoi dragostea, sau este ura, ori doar indiferenta, in orice caz, povestea asta socheaza si azi, cand ne-o aducem aminte.

| Freya1 a răspuns:

Da eu.Cel puțin din partea mea la început au fost doar sentimente de prietenie, iar treptat m-am îndrăgostit.

| Catrice a răspuns:

Da....nașpa dacă celalalt nu simte la fel.

| wildthing a răspuns:

Din punctul meu de vedere, ca barbat, e imposibil ca initial sa nu fii atras fizic de o femeie, iar dupa o vreme sa incepi sa fii atras. Invers se poate, adica sa-ti placa de ea la inceput si mai apoi sa nu-ti mai placa. Stiu ca femeile e foarte posibil sa functioneze diferit, pentru ca ele de foarte multe ori nu se ghideaza intr-o relatie dupa atractia fizica, dar noi barbatii cam asa suntem construiti...totusi, imi cer scuze daca am vorbit in numele vreunuia care e construit altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-o relație de genul nu.dar da, mi s-a întâmplat să mă îndrăgostesc de un băiat în care inițial nu vedeam mai mult decât un amic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cam asa incep toate, deci da.

| CostinAlamariu explică (pentru anonim_4396):

Din cate am observat majoritatea incep printr-o atractie fizica si flirt, nu dintr-o prietenie inocenta.

| Saiko10 a răspuns:

Am inceput ca prieteni si dupa a venit si flirtul.

| Yparisa a răspuns:

Da.