| XxPufosheniaXx a întrebat:

Hey TPU!
Credeti ca e ceva de rau daca eu si prietenul meu ne tot certam? Noi doi suntem de putin timp impreuna, e o chestie mai complicata intre noi. Noi am mai fost impreuna, ne-am despartit si acum suntem iar impreuna. Si inainte aveam problema asta, ne tot certam ingrozitor cateodata. Simt ca nu are incredere in mine, pentru ca imi tot zice ca stie ca eu vorbesc cu alti baieti si chestii de genu'. El nu suporta sa vorbesc cu altii, e foarte gelos, dar eu vorbesc cu prieteni, cu amici, nu il insel sau asa ceva. Eu tot pe el il iubesc. Si vad ca are incredere sa-mi spuna cam orice, dar tot are impresia ca eu vorbesc cu altii..mai ales ca toata lumea ii zice asa si imi dau seama ca e derutat, dar cand iubesti pe cineva, nu te uiti dupa gura lumii, cel putin asta e parerea mea. Sau are oare alte intentii? Cauta motive sa ne despartim? Nu gasesc raspunsul, sunt pusa pe ganduri si nu pot sa-mi dau seama. Ce e cu baietii astia?
Va rgo raspunedeti-mi urgent! Accept raspunsuri si de la fete si baieti, vreau cat mai multe pareri. Ce ar trebui sa fac? ce are de gand?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur ca gandesti asa, majoritatea oamenilor sunt prea egoisti ca sa inteleaga ca relatiile se bazeaza pe compromisuri. Baietilor care iti "scriu" tot timpul le mai poti taia si macaroana, le poti raspunde mai acid sau uneori, ii poti ignora, majoritatea vor intelege mesajul si nu te vor mai deranja cu nimicuri.

Tu pari dispusa sa faci ce e nevoie pentru ca aceasta relatie sa fie una trainica. Acum problema ar fi ca si prietenul tau sa invete a lasa de la el si sa nu te mai atace cu toate nimicurile. Totul se rezuma la echilibru iar la echilibru puteti ajunge doar comunicand. Nu te teme sa-i spui ce simti, nu te teme sa-i spui cand te raneste si invata-l si pe el sa faca la fel. Gasiti compromisurile care va for favoriza pe amandoi si fiti intelegatori unul cu celalalt, atunci cand e cazul. Din pacate e mult mai usor de spus decat de realizat dar unde exista sentimente reale si atasament, orice este posibil. Educa-l emotional, explica-i cand si de ce greseste si, cel mai important, arata-i ca poate avea incredere in tine.

Si, da, e normal ce face. Se teme prea mult ca tu sa nu calci stramb si se lasa coplesit de respectiva teama. Nu vreau sa insinuez nimic dar, in general, oamenii foarte gelosi sunt aceia care insala. Obisnuiesc sa judece ceilalti oameni prin propriile valori si considera ca daca ei ar insela, inseamna ca toata lumea inseala. Sau poate prietenul tau este mai nesigur si nu isi poate controla temerile. Doar pentru ca il iubesti nu inseamna ca trebuie sa nu fii si tu, la randul tau, cu ochii in patru. Nu te lasa orbita de sentimente, te poti trezi mai tarziu in situatii extrem de neplacute.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu cred ca doreste sa gaseasca motiv de despartire,cred ca este doar gelos,exagerat de gelos chiar!
Si nu e bine deloc ca nu are incredere totala in tine,gelozia nu i-o vei putea vindeca tu,el trebuie sa inteleaga ca indiferent cu cine vorbesti,unul singur iubesti,pe el!
Vorbeste cu el din nou si explica-i ca nu ai nici o intentie sa-l inseli,iar discutiile tale sunt numai cu amici si prieteni,indiferent daca sunt baieti sau fete.
Poate intelege.
Desi,pana nu va fi ceva mai sigur pe el,sa inteleaga ca nu discutiile cu alte persoane te pot alunga de langa el,ci pur si simplu gelozia lui bolnava,nu prea cred sa fiti bine.
Pe scurt,daca inceteaza sa fie gelos,veti fi bine.
El se simte ranit in orgoliu la ideea ca tu discuti liber cu oricine,fara sa inteleaga ca esti un om ca si el,cu colegi,cu cunostinte, vecini si prieteni.
Varsta si nesiguranta lui sunt de vina, probabil daca il cunosteai peste cinci ani, si-ar fi invatat deja lectia si ar fi inteles.
Rau e ca suferi si tu acum...
Vorbeste cu el, cauta sa-l faci sa inteleaga.
Sa iubesti nu inseamna sa posezi.Nu-i apartii ca mana lui, ca ochiul lui si nu te poate inchide intr-o colivie la care sa aiba doar el acces!

| DNSK a răspuns:

Mai am un prieten de genul asta. lista de messenger i-a sters-o prietenei lui, facebook-ul i l-a sters, cartela de tel trebuia schimbata ca avea prea multi baieti. daca pe tine te multumeste situatia in care esti, stai si de-acum incolo. numai ca, ai grija, vei creste si vei intelege ca ai luat cea mai proasta decizie din lume. sper sa-ti revii pana nu e prea tarziu.

| Oana92 a răspuns:

Intr-un cuplu certurile sunt normale si inevitabile. Dar eu vorbesc de certuri minore care nu se sfarsesc la politie sau la spital...

Prietenul tau e gelos si nu are deloc incredere in el... pana nu o sa se schimbe asta la el nici el nu o sa se schimbe.

Numai tu stii ce sa alegi si ce e mai bine pentru tine. Bafta indiferent de alegerewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In care univers e nevoie sa intrebi daca e rau sa te certi tot timpul cu cineva? Pentru ca pe aici, acesta nu e un semn bun.

Daca toata lumea "ii zice asa" inseamna ca asa e, chiar daca e si gelos. Se pare ca tu chiar ii dai motive sa se indoiasca de tine si apoi intrebi ce e in neregula cu baietii. Ce tu consideri nevinovat nu e asa deloc, socializararea cu mai multi baieti poate avea ca efect descoperirea unui baiat interesant care sa-ti suceasca mintile si care sa te determine sa-l inseli/parasesti pe actualul. Gelozia nu este chiar nebunie, cum ti-ar spune cretinii, gelozia este constientizarea realitatii. Cu cat te bagi in seama cu mai multi, cu atat cresc sansele sa gasesti unul mai pe placul tau. E matematica simpla. M-am saturat pana peste cap de oameni care spun ca iubesc in timp ce nu isi schimba cu absolut nimic comportamentul, asteptand tot timpul acceptare. Asa ceva nu prea exista.

Dar tu ce ai de gand? Tu doar astepti sa se intample ceva? Tu ce ai schimbat in atitudinea ta pentru a indrepta lucrurile? Uite cum sta treaba, daca prietenul tau este prea posesiv, il parasesti. Daca il iubesti, faci sacrificiul de a nu mai socializa cu alti pretendenti. Dar si cu dansa la spate si cu sufletul in rai, e imposibil.

| XxPufosheniaXx explică (pentru anonim_4396):

Bun, pai eu n-am de gand sa-l parasesc nicidecum. Tin foarte mult la el. Si pot renunta la ceilalti, la toti..si am de gand sa fac asta. Problema mea e ca baietii imi scriu intruna si nu pot sa-i opresc. Am fost gata sa-mi dezactivez contul de facebook pentru el, am vrut sa-mi schimb numarul de telefon, as fi facut absolut orice sa ne fie bine. Dar problema e ca nu prea cred ca o sa inteleaga Adica, e normal asa ceva? De multe ori ma vedea pe facebook si vedea ca ii raspundeam cu vreo 2 minute mai tarziu cand imi scria si atunci zicea ca in timpul ala vorbesc cu altii si de aia ii raspund mai greu. Deci, de la orice lucru marunt pe care-l fac el zice ca vorbesc cu altii. Acum cateva zile i-am explicat si am vorbit despre asta, i-am spus ca il iubesc si nu l-as parasi pentru nimeni. Si el mi-a spus ca se teme ca o sa ma piarda in favoarea altuia. Inainte nu puteam sa intru deloc pe facebook de frica sa nu zica ca vorbesc cu altii. Chiar nu mai stiu ce sa ma fac cu el.sad Dar nu as vrea sa-l parasesc, il iubesc!

| XxPufosheniaXx explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat! Asta m-a facut sa-mi dau seama si mai mult ca trebuie sa lupt pentru el si pentru noi, dar o sa fiu atenta la el si sper sa reusesc intr-un final. Multumesc mult, inca o data!

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxPufosheniaXx):

Ma bucur ca gandesti asa, majoritatea oamenilor sunt prea egoisti ca sa inteleaga ca relatiile se bazeaza pe compromisuri. Baietilor care iti "scriu" tot timpul le mai poti taia si macaroana, le poti raspunde mai acid sau uneori, ii poti ignora, majoritatea vor intelege mesajul si nu te vor mai deranja cu nimicuri.

Tu pari dispusa sa faci ce e nevoie pentru ca aceasta relatie sa fie una trainica. Acum problema ar fi ca si prietenul tau sa invete a lasa de la el si sa nu te mai atace cu toate nimicurile. Totul se rezuma la echilibru iar la echilibru puteti ajunge doar comunicand. Nu te teme sa-i spui ce simti, nu te teme sa-i spui cand te raneste si invata-l si pe el sa faca la fel. Gasiti compromisurile care va for favoriza pe amandoi si fiti intelegatori unul cu celalalt, atunci cand e cazul. Din pacate e mult mai usor de spus decat de realizat dar unde exista sentimente reale si atasament, orice este posibil. Educa-l emotional, explica-i cand si de ce greseste si, cel mai important, arata-i ca poate avea incredere in tine.

Si, da, e normal ce face. Se teme prea mult ca tu sa nu calci stramb si se lasa coplesit de respectiva teama. Nu vreau sa insinuez nimic dar, in general, oamenii foarte gelosi sunt aceia care insala. Obisnuiesc sa judece ceilalti oameni prin propriile valori si considera ca daca ei ar insela, inseamna ca toata lumea inseala. Sau poate prietenul tau este mai nesigur si nu isi poate controla temerile. Doar pentru ca il iubesti nu inseamna ca trebuie sa nu fii si tu, la randul tau, cu ochii in patru. Nu te lasa orbita de sentimente, te poti trezi mai tarziu in situatii extrem de neplacute.

| Hαppiηеss a răspuns:

Sa sti ca sunt unii oameni care chiar daca sunt atrasi unul de celalalt si au sentimente, sunt persoane total diferite cu gandiri diferite care pur si simplu nu se potrivesc.
Probabil de aici pleaca si certurile astea, pentru ca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda.
Este genul de relatie toxica, e usor influentabil, neincrezator si foarte gelos.
Parerea mea este ca relatia nu o sa tina prea mult.

| Silenz a răspuns:

Tocmai pentru ca tine mult la tine, probabil arati si bine, de aceea este foarte gelos.
Ii este frica sa nu te piarda.
Incearca sa vorbesti cu el si sa ii explici ca daca e excesiv de gelos nu te protejeaza ci din contra, te indeparteaza.
Gelozia asta acuta apare din lipsa increderii, iar o relatie bazata pe neincredere nu exista.
Spune-i asta si vezi daca se schimba, daca nu, tot tu o sa suferi in viitor

| ana67193 a răspuns:

Vorbeste cu el, spune-i ce ne-ai zis si noua.Vezi daca se schimba, daca nu da-i papucii. Baieti mai sunt cat vezi cu ochii, si poate el nu te meria happy funda? big grin