| anonimus43 a întrebat:

Hmm,sunt Elena am 17 ani si sunt cu iubitul meu de 7 luni, el are aproape 27 de ani..este baiatul perfect(nu bea,nu fumeaza, nu m-ar insela niciodata, il cunosc de 6 ani ii stiu si fostele prietene, practic stiu ca num-ar insela) in schimb pe toate astea le completeaza gelozia lui excesiva.Ma gandesc cateodata daca nu o sa se ajunga la ceva mai rau.Si nu e acel tip de gelozie dulce, sa dam cateva exemple:eu numai am nici un prieten(amic) din trecut, nu am mai iesit de 7 luni cu nici o prietena pentru ca el crede ca ma vad cu alti baieti si ca ma uit la altii si ca prietenele mele ma corup, stam impreuna ceea ce mie imi confera mai multa incredere dar lui deloc, pe fb daca primesc o cerere de prietenie de la un baiat si el nu e acasa si eu ii dau ignore la cerere si nu imi apare dupa zice ca am ceva de ascuns daca le sterg..sinu e asa, el poate iesi cu unii prieteni(destul de rar dar mai iese) eu nu, si ultima si cea mai importanta poate:nu pot purta fuste(eu niciodata nu am purtat fuste super scurte.le-am purtat pana la mijlocul bulanului ) nici pantaloni scurti nici rochii...pentru ca el crede ca e pentru altii si nu e asa..eu le port pentru ca imi place, si imi sta bine.(apoi tot ei ne inseala peste ani ca nu am fost cochete) si cu toate astea eu il iubesc(cel putin asa cred).Ma vad intr-un viitor cu el din punct de vedere familiai, dar daca o sa faca asa mereu? acum e frig dar cand o sa vina vara nu o sa pot purta numai blugi lungi.Mereu e excesiv de gelos si desi stiu ca nu ar da niciodata in mine cand e nervos(apropo se enerveaa a dracu de repede) ma mai jigneste si ma doare dar eu nu zic nimic niciodata de frica sa nu il pierd. Acum intrebarea mea este:E obsesie sau iubire? eu nu vreau sa ma despart de el, dar eu am facut toate astea pentru el si el nu vede(si el a sters toate fetele din lista..ma rog) Eu il cred cand imi spune ca ma iubeste dar nu are incredere.De multe ori era sa ne despartim si am suferit enorm de mul, si stiu ca daca ne-am desparti el ar pleca din casa noastra(stam cu parintii mei pentru ca se cunosc de mult timp) si nu as suporta sa nu il mai vad sau mai rau sa il vad cu alta fatasad. Cum sa imi dau seama daca e obsesie sau e chiar iubire..imi e frica sa nu urmeze ceva mai rau ce stiu eu..sa nu ma mai lase sa ies din casa. vorbeam eu cu niste prietene comune casatorite si era si el si una zicea ca sorasa are un prieten ingrozitor de gelos si nu a lasat-o iciodata cu fuste si nimic de genul, si nu se simte, si in plus e mereu cu ps3 si cs..si astea se joaca o ora pe zi doua dar inainte sa fie cu mine era dependent si nu vreau sa ajunga asa din nou ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| AleXisAleXis a răspuns:

Ma bucur ca gandesti asa.
Dar inainte de asta incearca sa rezolvi lucrurile. Discuta cu el. Spune`i ca tu nu mai poti continua asa : fara un pic de libertate, aminteste`i cum v-ati cunoscut si cum erai atunci, daca incearca sa te schimbe inseamna ca nu te iubeste.
Sper sa rezolvi lucrurile si sa va intelegeti din ce in ce mai bine.
Daca nu se intampla asa, eu zic ca nu are rost sa stai cu cineva care iti controleaza viata si care nu te lasa sa hotarasti tu singura. Da, e bine sa te consulti cu el ce e bine ce sa faci intr-o problema dar sa te lase sa-ti alegi singura cu ce te imbraci cu cine te intalnesti. Sa iesi cu o prietena macar 1 ora sa te plimbi sa mai barfiti etc.
Poate reactioneaza asa pentru ca te iubeste si nu vrea sa te piarda.Dar face exact pe dos sad

16 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Nu crezi ca esti cam tanara pentru a locui cu iubitul? Eu cred ca te incarci cu griji inutile, ca ai trecut intr-o etapa mult mai avansata prea repede. La 17 ani esti in floarea varstei, vrei sa iesi cu prietenii sa te distrezi, sa mergi in excursii, tabere, sa participi la concursuri si tot felul de activitati scolare. Dar nu poti sa faci nici macar o parte din toate astea, si asta pentru ca esti ca si casatorita.
In plus, iubitul tau mai e si excesiv de gelos.
Eu cred ca e obsesie, nu iubire. Atunci cand iubesti pui bunastarea si fericirea persoanei iubite inaintea oricarui capriciu al tau, ca sa nu zic inainte de fericirea ta. Gandeste-te la asta!
Si da, si eu ma tem ca maine-poimaine se ajunge mult mai departe! Stiu ca ai suferi mult dupa o despartire, dar o sa suferi mult mai mult cu pe masura ce trece timpul, daca o sa ramai langa el.
Meriti mai mult!

| Korrawi a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu exista baiatul perfect, asa cum nu exista femeia perfecta. Exista doar compatibilitate si compromisuri mai mari sau mai mici.
Eu zic ca omu are o problema. Daca vrea, femeia te inseala cu tine de mana. Se pare ca nu a inteles asta inca.
Daca tie iti convine asa, stai cu el in continuare. Daca nu, lasa-l si cauta altu care bea si fumeaza, dar nu e excesiv de gelos. Sau care nu e excesiv in nimic de fapt cred ca ar fi cat de cat ok. E lumea plina de barbati, nu s-a terminat lista la el.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Draga daca nu are incredere in tine e grav de tot, aia nu-i iubire e o dependenta de tine tia inlocuit depedenta cu tine, ori te desparti de el ori capata incredere in tine

| Azµre a răspuns:

Răspunsul îl ai singură, lipsa încrederii și a respectului. Azi așa mâine te poate și omorâ!

| Oana92 a răspuns:

Din partea lui e obsesie si lipsa de incredere in propria persoana(nu degeaba a stat singur pana la 27 de ani)iar din partea ta e dependenta. Ce sa faci? Sa pui punct relatiei inainte sa ajungi la stirile de la 5 pentru ca ai purtat fusta...

| Cristiann25 a răspuns:

Off unde NU exista INCREDERE nu mai exista nimic! El are impresia mereu ca-l inseli, ca ai pe altul! Lasa-l si gaseste-ti un baiat care sa te merite! Doamne fereste mie chiar fustele/rochiile imi plac la o fata ca o fac sa para cat mai feminina nu toata ziua numai blugi mai ales cand e cald! Prietenul tau are probleme serioase. Spune-i frumos ca daca mai continua asa mergeti pe drumuri diferite ca tu nu mai suporti sa te controleze la fiecare pas pe care il faci si sa iti dicteze cum sa te imbraci! NICIODATA sa nu iti lasi prietenii pentru un baiat decat daca te-ai marita cu el! Succes sper sa deschizi ochii in ceea ce priveste aceasta "relatie"!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Draga mea! asta nu este barbatul perfect asa cum ai afirmat tu! mai bine fuma, bea si el cate o berica din cand in cand ca doar e barbat, nu gluga de coceni si te lasa si pe tine sa fii cocheta, sa iesi cu fetele etc! asta este o viata normala, nu ce traiesti tu! plus ca astia super gelosi si lipsiti de incredere sunt primii care inseala! si inca ceva: niciodata in viata ta sa nu bagi mana in foc pentru nimeni, ca nu va insela, nu va face nu stiu ce! esti tanara, nu sti ce e viata! mai tarziu te vei convinge si tu! nu-ti inchide adolescenta langa un om care are probleme grave de personalitate! meriti un iubit care sa te respecte, sa iti dea libertatea de care are nevoie orice om si sa aiba incredere in tine!
indiferent ce o sa crezi tu vizavi de raspunsurile primite aici, n-o sa dureze relatia, pentrui ca nu vei rezista o viata intreaga in asemenea stres, ca la puscarie! asa ca mai bine rupe totul de acum. ai timp destul sa intalnesti persoana potrivita pentru tine!
succes happy

| Raiiiisa a răspuns:

Baiatul perfect este acela cu care te simti in libertate,cu care esti fericita,care te accepta asa cum esti si cu care te simti ca si acasa.
Ce face el nu poate fi numit IUBIRE.
Este mai mult decat posesiv,incerca sa puna stapanire pe tine si vrea sa iti conduca viata dupa bunul plac si dupa propria gandire.
In ce priveste imbracamintea,daca acum face asa,ce o sa faca dupa ce o sa va casatoriti? El ar trebui sa aiba grija ca sa aiba langa el o femeie ingrijita, nu una care seamana mai degraba cu o "calugarita".
Singura vinovata in toata situatia esti tu, pentru ca nu ti-ai impus de la inceput punctul de vedere, te-ai lasat condusa de el si situatia a degenerat pana cand a ajuns sa-ti conduca viata.Ti-a schimbat obiceiurile si tot cursul normal al vietii.
Ii permiti in continuarie sa faca asta, cu frica ca te va lasa.Stai linistita, faptul ca te umilesti in fata lui, nu o sa-i schimbe deciziile cu nimic.
Pune piciorul in prag, asta daca nu vrei sa fii nefericita toata viata.
Nici nu-ti dai seama ce drama traiesti.

| AleXisAleXis a răspuns:

Fara incredere nu este nimic nici macar iubire.
Vorbeste cu el, demonstreaza`i ca nu esti ca celelalte, ca daca porti o fusta nu inseamna ca vrei sa cuceresti alt baiat asa te simti tu bine.
La 27 de ani ar trebui sa fie mai sigur pe el si sa nu se poarte asa.
Vorbeste cu el si rezolva lucrurile. Spune`i sa iti ofere un pic de libertate.
Daca nu se va intampla curand asta veti suferi amandoi sau cine stie ce mai faci te mariti cu el si suferi toata viata din frica sa nu-l pierzi.
Gata! Pune piciorul in prag!
Daca ai vrea sa-l inseli ai putea oricand oriunde.
Te face sa nu-l mai vrei, te face sa iti gasesti consolarea in alt baiat care te intelege mai bine ca el.
Discutati problemele si rezolvati`le.
Ai grija de tine
Fara incredere = fara iubire

| anonimus43 explică (pentru AleXisAleXis):

Am incercat sa vb cu el de prea multe ori si spune ca daca o femeie poarta fusta sau poantaloni scurti e pentru ca vrea sa isi arate fundul si picioarele barbatilor..am decis ca voi mai astepta pana in vara si daca asa o sa continuie..cu toata suferinta il voi lasa.

| AleXisAleXis a răspuns (pentru anonimus43):

Ma bucur ca gandesti asa.
Dar inainte de asta incearca sa rezolvi lucrurile. Discuta cu el. Spune`i ca tu nu mai poti continua asa : fara un pic de libertate, aminteste`i cum v-ati cunoscut si cum erai atunci, daca incearca sa te schimbe inseamna ca nu te iubeste.
Sper sa rezolvi lucrurile si sa va intelegeti din ce in ce mai bine.
Daca nu se intampla asa, eu zic ca nu are rost sa stai cu cineva care iti controleaza viata si care nu te lasa sa hotarasti tu singura. Da, e bine sa te consulti cu el ce e bine ce sa faci intr-o problema dar sa te lase sa-ti alegi singura cu ce te imbraci cu cine te intalnesti. Sa iesi cu o prietena macar 1 ora sa te plimbi sa mai barfiti etc.
Poate reactioneaza asa pentru ca te iubeste si nu vrea sa te piarda.Dar face exact pe dos sad

| 7639781254 a răspuns:

Nu te supara, dar tipul e un ciudat obsedat. Ai 17 ani, ai toata viata inainte! Daca incepi sa te imbraci ca o baba de la varsta asta, o sa regreti amarnic mai tarziu! Desparte-te de el!

| Pufoseniiee a răspuns:

Buna... fara incredere relatia nu va avansaa eu te sfatuiesc sa il parasesti. il vei uita in timp. happy tu ai 17 ani iar el 27. nu iti dai seama ca va vrea lucruri mai serioase si tu inca esti minora! PARASESTE-L! O sa fie mai bine! Pa-Pa. (stiu ca nu vei face asa dar vezi tu! Poate o sa te violeze si agreseze! el ARE 27 MAIII!

| giuliano2013 a răspuns:

Pfff ce am citit e interesant din pct meu de vedere, dar totusi ai 17 ani si el 27. nu bea, fumeaza dar e gelos rau de tot, e prost, parereamea e k ar trebui sa iti gasesti pe cineva de varstat ta, are 27 de ani si probabil vrea cv serios. dar chestia cu gelozia e cea mai mare prostie existenta. fara incredere - iubire never.

| Sticlaru_Andra_1998 a răspuns:

Intr-o relatie trebuie sa fiti egali si sa aveti o opinie din orice punct de vedere...Din moment ce el este asa de gelos da semne ca nu are asa de mare incredere in tine.In opinia mea, zic sa faceti o mica "pauza" in aceasta relatie sa vezi daca macar mai exista o scanteie intre voi... apoi vezi daca se mai merita sa stai cu el sau nu happy.O seara placuta Elena!:*

| Evans08 a răspuns:

Ce ai făcut până la urmă?