| alexa2829 a întrebat:

HEy TPU, desi am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative sunt speriata foarte tare si vreau ca luni sa ma duc la un ginecolog si sa vad ce am dar vreau sa stiu ce o sa-mi faca acel ginecolog eu nu vreau sa ma controleze cu fiarele alea,eu vreau ecograf, oare o sa se vada daca am ceva la ecograf chiar daca a trecut 23 de zile de la contactul sexual neprotejat si 5 de la intarzierea menstruatiei?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ecografia nu se poate face fara examen ginecologic daca nu esti virgina. Si e mult prea devreme pentru ecografie sau consult ginecologic. Asteapta sa treaca macar 35 de zile de la contactul sexual, desi preferabil 40-42

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acele fiare sunt valve vaginale, și așa se și face un control ginecologic! Ecograful este o completare la consult.
Când nu te-ai protejat nu ai fost speriată?
Mergi luni la medic și vezi care este situația de fapt.
Sănătate!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce postezi de două ori aceeași întrebare?
I-ați prietenul de mână și mergeți împreună luni la medic.
Pa, pa.

| Oana92 a răspuns:

Poate sa vada si la ecograf, dar el stie mai bine ce control sa-ti faca.in fond nu e chiar asa de neplacut si nici nu dureaza o vesnicie. si oricum si ecografie cel mai probabil iti va face intravaginala

| AliGab a răspuns:

Mai fata mai... unde ti-e capul? Sunt impotriva metodelor contraceptive, dar daca ai de ales intre un rau mai mare si unul mai mic il alegi pe cel mai mic: sincera sa fiu nici nu stiu care-i raul mai mic: sa faci avort sau sa iei pilule contraceptive, care de fapt sunt tot avortive nelasand embrionul sa se nideze. Avortul la o varsta frageda ca a ta (pentru ca am citit ca ai unul la activ) te poate costa fertilitatea si chiar viata mai incolo. Orice s-ar intampla, pentru sanatatea ta si trupeasca si sufleteasca, nu mai face niciun avort de acum incolo. Blestemat este acela care omoara suflete nevinovate si nu se caieste pentru aceasta. Nu-ti fie frica sa fi ramas insarcinata, ci fie-ti frica de un alt avort...sa nici nu-ti treaca prin cap sa mai faci asa ceva daca ai ramas insarcinata. Si data viitoare, daca vrei sa continui sa duci viata asta depravata (in urma unor experiente asemanatoare am ajuns la concluzia ca femeia care se ofera pe tava barbatului inainte de casatorie din proprie vointa este intocmai - asa am fost si eu), nu uita ca exista metode contraceptive. Dumnezeu sa ne dea minte multa caci ne trebuie

| alexa2829 explică:

Tinand cont ca am facut 2 teste si au iesit negative se poate sa fiu insarcinata, oricum nu pot duce la doctor luni k i in concediu si eu sunt de la tara si n-am bani, totusi sunt 2 teeste si vreau sa zic ca aseara n-am mai urinat asa mult daca nu am baut sucul si cafeaua toata!