| εмiLч97 a întrebat:

:*
Exista reguli in relatii/dragoste?
Adica... Iubitul trebuie sa fie mai inalt decat fata sau ea trebuie sa fie mai inalta? E vreo problema daca:
-diferenta de varsta este de 12 ani?
-este englez?
Intreb, doar din curiozitate vreau sa vad raspunsurile voastre. Astept raspunsuri puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,nu sunt reguli in dragoste,fiecare e liber sa fie cu cine vrea si nu conteaza diferenta de inaltime,de varsta,religia,etnia, etc.
Important e sa existe intelegere si iubire, 12 ani e ceva diferenta dar nu asta conteaza,conteaza comunicarea,respectul,daca te simti iubita si apreciata nu ai de cat sa fi cu persoana respectiva si totusi depinde ce varsta ai tu,sa fi pregatita pentru o astfel de relatie.
Ce daca e englez? Poate sa fie si chinez,atat timp cat simti ca el e persoana potrivita,nu trebuie sa iti pese de gura lumii, importanti sunteti voi, nu ce zice unul si altul.

| BlancaFantasma a răspuns:

Stii care`i treaba? noi toti iti vom zice aici ca nu cotneaza nimic daca e iubire, nici inaltime nici varsta etc.
Dar eu personal nu as sta cu un baiat mai scund ca mine.Nu stiu imi imaginez asa, cand ne imbratisam nu pot sa`mi las capul pe piepul lui, sa-l simt puternic inconjurandu`ma cu bratele.E ca si cum eu "l`as proteja " pe el nu el pe mine.Si noi fetele asta vrem :un baiat langa care sa ne simtim iubite,protejate,un baiat care sa ne incalzeasca daca e frig afara doar printr`o imbratisare; x
Eu asa vreau sa imi gasesc un baiat pe care sa-l iubesc: inalt, puternic, sa ma simt cea mai fericita in bratele lui.nu stiu cand l`oi gasi am 18 ani, si in situatia de fata sigur nu am sanse.
Varsta e si ea importanta adica eu la 18 ani nu ma vad cu un baiat mai mare de 24 de ani.am avut cereri de la baieti(sau barbati) de 26 `27 de ani dar nu ma vad langa ei.pana la urma nu ajunge nicaieri relatia, n-are rost.
Daca e englez nu prea e bine ca nu stiu limba la perfectielaughingcum ne-am intelege?
Oricum stii cum se spune dragostea cand te loveste nu ai ce mai face! deci nu se stie pe cin e pui ochii si orice ar zice cei din jur tu nu ii vezi defetele celui iubit chiar daca e mai scund ca tine, sau mult mai mare la varsta.
Bafta!

| LittleDrop a răspuns:

"Regulile" in dragoste si le face fiecare pentru el. Si cred ca de fapt sunt preferinte, nu reguli. Adica eu prefer ca iubitul meu sa fie mai inalt decat mine, sa nu fie diferenta de varsta mai mult de x ani, etc. Asta depinde de fiecare.

| enverhoxha a răspuns:

Cel mai cool combinaţie pe care o ştiu: El cu 12 ani mai mare, ea cu 12 cm mai înaltă. (El are Porsche Cayenne...)

| GthiK a răspuns:

Nu exista reguli happy. dc spui asta? probabil ai experimentat odata o dragoste care s`a legat pe frumusete, sau pe aptitudiniile persoane sau pe fizicul ei. insa nu este ceva batut in cui. un om se poate indragosti de orice persoana, fie batrana fie tanara fie urata fie frumoasa fie rea fie buna. poate cand aveai 12 anisori ti s`a intamplat sa te indragostesti de vecinul de la 2 care e cu 10 ani mai mare ca tine [dau exemplu]. nu e nimic neinregula cu asta! s-a intamplat pentru ca asa a fost sa fie, eh, in schimb tu 12 ani iar el 22, ar fi cam ciudat [in ochii lumi] sa umblati impreuna, ar fi incomod. in schimb daca tu ai 20 de ani iar el 30, n-ar fi nici o problema happy nici pentru ochii lumii. in fine am putea discuta despre asta la infinit, ce te intereseaza pe tine. nu, nu sunt reguli in dragoste. dragostea este un sentiment/stare care apare de la sine sau dispare! intr-adevar ajuta de anumite lucruri [frumusete rautate etc] difera de la persoana la persoana. daca tu si cu acel baiat englez va iubiti, va puteti imagina un viitor impreuna, nu ezita happy fa ceea ce se cuvine! si nu te uita in gura lumii, sunt sigur ca nici o alta persoana nu este identica cu tine ca sa poata lua decizi in locul tau.

| me1me a răspuns:

Nationalitatea nu prea conteza, bine iti recoman sa nu fie musulman, ca o s-a cam ai de suferit. Insa diferenta asta de 12 ani nu ti se pare cam mare? Biserica recomanda ca diferenta maxima sa fie de 7 ani. Eu unuia asa i-as zice nene. Acum e hotararea ta.

| Coopila15 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fie baiatul mai inalt...Important e sa se iubeasca...Dar se vede ciudat o fata sa fie mai inalta dect baiatul in fine parerea meahappy