| HateLove a întrebat:

Funda. ajutati-ma cu un rezumat de o pag al cartii fortele raului abosul de Kelley Armstrog. Abia am citit-o si nu prre am inteleso. dar as vrea k rezumatul sa fie mai dezvoltat. Ms :*:*:*. Urgent. ScZ categoria big grin

Răspuns Câştigător
| Nissa a răspuns:

Chloe Saunders este o necromanta ale carei puteri nu pot fi controlate.
Ea readuce mortii la viata chiar si fara sa vrea.Iar puterile ei crescande reprezinta o amenintare pentru cei care au creat-o initial ca pe un experiment stiintific,prin modificari genetice.
Acum,Chloe fuge pentru a-si salva viata,impreuna cu trei dintre prietenii ei inzestrati cu puteri supranaturale,doi vrajitori si un varcolac,inainte ca grupul Edison sa ii gaseasca si sa ii lichideze.
Când Chloe Saunders, o adolescentă de cincisprezece ani care vede stafii – evadează din Sanatoriul Lyle pentru copii cu tulburări mintale, ea se obişnuise deja cu ideea că e o necromantă care poate trezi morţii la viaţă şi că toţi ceilalţi copii închişi împreună cu ea au însuşiri supranaturale.
Dar Chloe descoperă că ei toţi reprezintă nişte experimente nereuşite ale unor oameni de ştiinţă, Grupul Edison, care acum au decis că e momentul să pună capăt experienţelor – definitiv. Pentru a putea scăpa de maleficul dr. Davidoff şi de echipa lui, Chloe şi cei trei copii care o însoţesc – vrăjitoarea Tori, vârcolacul Derek şi vrăjitorul Simon –, împreună cu stafia lui Liz, o altă rezidentă a sanatoriului, înzestrată cu puteri telechinetice, încearcă să dea de urma singurului adult care i-ar putea ajuta.
Sigur că în momentul în care pleacă, Chloe habar nu are că va avea de-a face cu paznici înarmaţi, zombi, o mătuşă trădătoare, conflicte cu alţi adolescenţi care trăiesc pe stradă şi se apără cu cuţite, şi chiar cu vârcolaci şi semidemoni. Statutul de fugar nu are nici un pic de glamour, şi cei patru se străduiesc să rămână în viaţă, liberi şi cât de cât curaţi, într-o lume foarte periculoasă, în care fiecare obstacol de care se lovesc îi obligă să acţioneze cu prudenţă, ingeniozitate şi inteligenţă, chiar dacă totul este complicat de diabetul lui Simon, transformarea iminentă a lui Derek şi fiţele lui Tori, ca şi de recompensa de jumătate de milion de dolari pusă pe capul lui Chloe de către tatăl ei.
Din nefericire, Chloe se întâmplă să fie o necromantă căreia o modificare genetică i-a crescut într-atât puterile încât poate învia morţii chiar şi fără să încerce. Ea şi la fel de supradotaţii (sau ar trebui numiţi,, blestemaţii") săi prieteni fug acum să scape cu viaţă de malefica organizaţie care i-a creat.

De parcă asta n-ar fi destul, Chloe se luptă cu sentimentele ei pentru Simon, un vrăjitor prietenos, şi pentru fratele său Derek, un vârcolac nu la fel de prietenos. Şi are oribila presimţire că înclină către vârcolac…
În Răfuiala, ultimul volum al seriei bestseller Forţele Răului Absolut, suspansul ajunge la apogeu.
Chloe Saunders şi prietenii ei modificaţi genetic se află în sfârşit în siguranţă, departe de Grupul Edison. Dar, nesiguri în privinţa intenţiilor noilor lor protectori, Chloe, Derek, Simon şi Tori se simt prinşi într-o capcană şi nu se pot hotărî în privinţa paşilor următori pe care îi au de făcut pentru a-şi salva pielea şi pentru a le elibera şi pe Rae, şi mătuşa Lauren. Când casa cea sigură în care se ascund brusc nu mai pare atât de sigură, cei patru prieteni se văd nevoiţi să fugă din nou ─ iar de data aceasta miza este mult mai mare.

I-au dat lui Choe Saunders putere. Acum vor să i-o ia înapoi. Mare greşeală…
Chloe Saunders şi prietenii ei modificaţi genetic sunt în sfârşit în siguranţă, departe de Grupul Edison. Acum, renunţând la fugă şi putând să se odihnească, încep să înveţe cum să-şi folosească puterile, dar îşi dau seama foarte repede că nu sunt pe deplin pregătiţi pentru ceea ce creaseră experimentele Grupului Edison. În acelaşi timp, Chloe, Derek, Simon şi Tori nu sunt prea siguri de intenţiile noilor lor protectori, pe care îi simt temători de puterile lor, deşi le promiseseră ajutor pentru eliberarea lui Rae şi a mătuşii Lauren. Când casa cea sigură în care se ascund brusc nu mai pare atât de sigură, ci mai degrabă le dă senzaţia unei capcane, şi când doi vârcolaci încearcă să îl omoare pe Derek în pădure în noaptea în care se Preschimbă, cei patru prieteni se văd nevoiţi să fugă din nou – iar de data aceasta miza este mult mai mare.
Din nou, un scenariu alert, presărat de întâlniri neaşteptate cu fantome răutăcioase şi semidemoni periculoşi, cu zombi şi poltergeist. Este o aventură plină de acţiune, care vă va ţine cu sufletul la gură, pe măsură ce răsturnările de situaţie se succed, iar loialităţile sunt puse sub semnul întrebării. Faptul că cititorul nu ştie cine minte şi cine nu îl ţine în acelaşi pas cu personajele şi măreşte suspansul până la deznodământ.
„Acţiune, primejdie, secrete supranaturale şi o mică idilă – lumea lui Kelley Armstrong este una în care încrederea în cine nu trebuie poate avea consecinţe îngrozitoare."

Fundabatting eyelashes?!