| GraveDigger91 a întrebat:

Ieri am avut contact sexual cu prietena mea, nu am penetrat-o, nu am dezvirginat-o, nu stiu de ce dar mi-a luat foarte mult sa ejaculez, cam 3 ore...(Fara misto) nu stiu de ce.Si stiu ca si de la lichidul preejaculator se poate ramne insarcinata, ce am facut e decat sa ne jucam cu vulva ei sa imi faca un oral si eu unul ei.Credeti ca poate ramane insarcinata daca m-am jucat doar cu vulva ei? Tin sa mentionez ca am ejaculat mult dupa ce am terminat sa ma joc cu ea.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu atentie vei intelege din ce motiv nu se produc ''copii'' prin intermediul lichidului preejaculator. In conditiile in care ciclul menstrual este REGULAT si barbatul este suficient de experimentat si capabil sa-si controleze si retina suficient de bine ejacularea, in acel caz devine posibila folosirea ''metodei de protectie'' bazata pe calendarul menstrual combinat cu coitul intrerupt, metoda care poate functiona destul de acceptabil. Este mai mult ca sigur ca cei mai multi dintre voi, tinerii de astazi habar nu aveti ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzisa prin Decret lege, sa mai fie folosit prezervativul sau alta metoda contraceptiva. Cei care incercau sa nu se conformeze si din acest motiv sa foloseasca prezervative sau pastile AC procurate prin contrabanda, daca erai prins sau parat la Securitate ca ai facut rost (prin contrabanda) de prezervative sau pastile AC erai pe loc condamnat la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Crezi ca din acest motiv romanii NU s-au mai intretinut sex in acei 23 de ani cat a fost in vigoarea acea lege inumana, aberanta fiindca sexul putea fi intretinut doar neprotejat. Sau voi credeti ca romanii au renuntat sa se mai coiasca de placere si faceau sex doar atunci cand erau hotarati sa faca un copil? iar in restul timpului erau abstinenti sau doar se masturbau ca nu cumva doamne fereste sa ajunga acel lichid preejaculator in vagin? Poti fi sigur atat tu cat si ceilalti, ca romanii au continuat sa faca sex chiar si asa fara sa foloseasca vreo protectie cum ar fi prezervativul sau AC si au continuat sa se coiasca in continuare la fel de mult ca si inainte si dupa intrarea in vigoare aberantul si inumanul decret 770 din 1996. Si ''surpriza'' cu exceptia primilor cativa ani in care s-au nascut multi copii pana cand romanii au invatat cum sa procedeze, cu toate ca peste 95% din populatie intretinea doar sex neprotejat, cu toate acestea s-au nascut tot la fel de multi copii ca si inainte de anul 1966. De asemenea se pare ca habar nu aveti ca d.p.d.v. statistic si la ora actuala conform datelor existente a reiesit ca doar in jur de 10-12% din populatia rurala foloseste prezervativul sau pastile AC, si nici in cazul populatiei urbane procentul nu depaseste in acest moment procentajul de 65-70 % a celor care atunci cand fac sex, folosesc si o metoda de protectie sigura. Oare in cazul tuturor acelor barbati care nu folosesc niciodata in viata lor prezervativul si intretin toata viata numai sex neprotejat, nu le curge lichid preejaculator din penis de fiecare data cand intretin sex? Cum se explica faptul sau cum este posibil ca femeile respective (mai ales cele de la sate) sa nu ramana insarcinate de fiecare data sau ori de cate ori fac doar sex neprotejat cu barbatii lor intreaga viata? Si de ce in aceste conditii numarul eventualele sarcini nedorite si numarul copiilor nascuti in familiile de romani ramane destul de constant la o anumita valoare, iar in ultimii 20-30 de ani este intr-o drastica scadere si au o pondere extrem de mica de doar cateva procente oarecum similara cu cea existenta cu zeci de ani in urma, atunci cand probabil ca nici 5% din populatia Romaniei nu folosea prezervative, iar pastilele AC nici nu intrau in discutie de a fi folosite pe scara larga fiindca pastilele AC erau foarte rare si foarte scumpe si datorita faptului ca abia au fost inventate. Aprecierea o poate face fiecare si ramane sa o faca conform capacitatii de a analiza. big grin Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa ramana gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sigur nu ramane gravida in modul asta. Cu atat mai mult cu cat nu a existat penetrare si nici ejaculare doar sex oral si atingeri. Contrar multor opinii eronate nu ramai insarcinata de la lichidul preejaculator. Numai bine