| anonim_4396 a întrebat:

În ultima vreme am observat că atunci când mă masturbez curge mai puțin lichid seminal decât de obicei. Este vina testiculelor foarte mici? Sau este vreo altă cauză?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

98% din cantitatea totala de sperma eliminata la o ejaculare este formata din plasma spermatica care este produsa in cele 2 glandele cu rol de reproducere, adica in vezicula seminala si in prostata si doar 2% din cantitatea totala de sperma este partea reprezentata de spermatozoizii produsi de gonade/testicule. In concluzie marimea testiculelor NU influenteaza absolut deloc cantitatea de sperma produsa si ejaculata. Daca observatia ta este reala inseamna ca exista o anumita carenta in alimentatia ta. Unele alimente, cresc atat cantitatea de sperma, cat si gradul de fertilitate, motilitatea, precum si sanatatea in ansamblu a spermei produse. Citeste urmatorul articol. Multa sanatate! https://lifestyle.bzi.ro/......itatea-762

| mihai69 a răspuns:

Cu cât mai des o faci, cu atât mai puțin vei ejacula.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Cauza:masturbarea in exces.