| mary20 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, am facut sex neprotejat chiar cu o zi inainte de a-mi veni menstruatia, se poate sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa dau o explicatie un pic complicata, dar pe care as vrea s-o citeasca cat mai multe femei. Explicatia este legata de ciclul menstrual si am sa explic modelul ideal, perfect.
Ciclul menstrual al femeii dureaza in mod fiziologic 28 de zile, ziua de inceput fiind prima zi de sangerare dintr-o menstruatie. La nastere, fiecare fetita are numeroase celule germinale in ovar (cate ovulatii va avea in viata), celule germinale imature. Ele se matureaza partial pana la pubertate, ramanand apoi intr-o stare de foliculi primordiali (semi-maturi). Dintre acestia, cate unul se va matura la fiecare menstruatie. Dupa inceperea sangerarii (care dureaza in mod fiziologic intre doua si sapte zile), ovarul incepe sa secrete o cantitate mare de estrogen. Estrogenul stimuleaza un ovul sa se matureze, sa se inconjoare de un folicul si sa ajunga folicul dominant (mai mare si mai matur decat toti ceilalti foliculi care se gasesc in ovar). Cand e complet matur, in ziua a paisprezecea, foliculul (care un fel de capison) se rupe si elibereaza ovulul. Aceasta este ovulatia. Daca se produce fecundatia, atunci foliculul ramane in ovar sub forma de corp galben de sarcina, daca nu involueaza si se cicatrizeaza. Foliculul asta secreta progesteron care are ca efect ingrosarea endometrului (mucoasa uterului). Scopul este sa pregateasca uterul pentru o posibila sarcina. daca nu se instaleaza sarcina si corpul galben involueaza, cantitatea de progesteron scade, endometrul ramane fara sustinere hormonala si se necrozeaza, eliminandu-se prin menstruatie.
Deci ovulatia se produce in ziua 14. Tinand cont ca spermatozoizii traiesc cam 2-3 zile si ovulul traieste si el cam tot atat, conceptia poate avea loc pentru un contact sexual cam intre ziua 12 si 16 (repet, numarand din prima zi de sangerare). Dar daca ciclul nu e regulat, daca exista un oarecare dezechilibru hormonal, ovulul se poate matura mai repede sau mai greu si ovulatia se poate produce mai devreme sau mai tarziu (cu limite cam intre ziua 9 si ziua 20), dar atunci menstruatia va veni si ea mai devreme sau va intarzia. Mai mult decat atat, se pot produce ovulatii multiple, adica sa se matureze mai multe ovule (de-aia mai nasc femeile gemeni neidentici). Asta se intmapla mai adesea la adolescente (pana in 17 ani), femei in premenopauza, femei care au intrerupt de curand contraceptivele sau au luat pilula de a doua zi in ultimele 6 luni. Chiar actul sexual (mai ales la adolescente) poate declansa o ovulatie spontana. De aceea, nu exista nici o zi sigura pentru sex neprotejat.
Amandakeat, am reusit sa ma fac cat de cat inteleasa? Sper ca da.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Amandakeat, nu m-am simtit ofensata, ci dimpotriva, m-am simtit mandra ca m-ai apelat pe mine si bucuroasa ca am explicat, la intiativa ta, ceva ce orice femeie ar trebui sa stie, dar cele mai multe ignora. Dar nu stiam daca m-am facut inteleasa, daca expicatia nu e prea dificila si stufoasa, caci adesea am fost acuzata pe TPU ca folosesc termeni dificil de inteles. DE aceea te-am intrebat daca e bine ce am scris. Multumesc.

| Cryssy a răspuns:

Buna. Imi pare rau sa iti spun ast. Dar da. Poti ramane insarcinata. Iti recomand sa faci un test de sarcina. Acesta se face la 21 de zile de la consumarea actului sexual. Ai grija data viitoare!

| yoanna73 a răspuns:

100% nu

| sHock a răspuns:

Poti oricand ramane insarcinata...
ai grija... fa un testtongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ovulația se încheiase iar șansele să rămâi însărcinată sunt nule.
O femeie nu poate avea ovulație în timpul ciclului menstrual.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ar fi bine sa i se explice si ce inseamna ovulatie, nu credeti?
Nu se dau lectii de educatie sexuala la scoala? Sau cursuri de anatomie? Ce fac parintii?
Cum s-a ajuns la situatia asta? Adolescentii lanseaza sos pe net si aud genul de explicatii "ca oricand poti ramane insarcinata"? Brigaela, avem nevoie de tine! Fara misto!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Intră aici, pentru cultura ta generală: www.seximus.ro
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brigaela,
Sper ca nu te-ai simtit ofensata prin apelul meu, nu era intentia. Iti dovedesti utilitatea la fiecare interventie, eram sincera. Toate intrebarile adolescentilor care isi incep viata sexuala fara sa fie pregatiti sau macar informati ma cam sperie.

| zizilika a răspuns:

Nu!