| anna_8465 a întrebat:

Buna, ma numesc Ana, am 20 de ani si am si eu o mica mare problema.Sunt cu un baiat de 3 ani (relatie la distanta) iar acum nu stiu ce sa fac, sa mai lupt pentru relatia noastra sau nu.Relatia noastra este cam furtunoasa cu certuri multe (de multe ori se ajunge la injuraturi foarte urate din partea lui), acum 7 luni ne-am despartit, el si-a facut alta prietena dar tot mai vorbea cu mine la telefon insa doar ca sa se laude cu noua lui prietena (Ca e frumoasa, desteapta etc.), nemaisuportand am iesit cu niste prietene si am intalnit alt baiat cu care am fot timp de o saptamana impreuna pentru ca fostul meu ma suna si se schimbase complet spunea ca ma vrea inapoi si ca ma iubeste (inca nu stia de noul meu prieten) ca s-a lamurit ce fel de fata era aia si ca tot pe mine ma vrea. Am mers la el si i-am spus tot adevarul, s-a suparat normal dar a zis ca vrea sa ne impacam si sa fim impreuna pentru ca ma iubeste. Din decembrie pana acum nu a existat zi in care ma nu ma acuze ca l-am inselat ca am stat cu baiatul acela. Am renuntat la prieteni, la plimbari prin oras pentru el, pur si simplu nu am mai stiut decat facultate si acasa atat si tot ma acuza ca il mint si il insel si imi spune sa-i demonstrez ca nu e asa. M-a inselat de multe ori, dar l-am iertat mereu desi nu si-a cerut niciodata iertare, am considerat ca distanta e de vina si a fost doar o greseala si nu se va mai repeta. Acum 2 luni i-am gasit in telefon mesaje in care le spunea la alte 2 fete ca vrea sa fie cu ele si le spunea complimente care mie nu mi le-a spus niciodata, desi in timpul acela ne intelegeam perfect imi vorbea chiar de casatorie, cand l-am confruntat cu mesajele s-a suparat pe mine si ne-am certat. Culmea ironiei chiar atunci a sunat una din ele si normal i-am raspuns eu, am vorbit cu ea si m-a inteles si nu l-a mai cautat, el suparat pe mine ca de ce am vorbit cu ea ca sa nu-l mai caute (cica se face de ras acolo unde lucreaza pentru ca tipa lucra intr-un magazin de acolo de unde lucra el) si ca i-am spus ca sa iese din camera mi-a dat o palma, ceea ce el jura pe orice ca nu se va intampla niciodata zicea ca ar fi un gunoi daca ar da in mine. Dupa o noapte destul de lunga cu certuri si acuzatii l-am iertat si am ramas la el timp de 2 saptamani. Acum nu stiu ce sa mai fac, ne certam mereu, insa in toamna urma sa ne mutam impreuna asa cum ne dorisem mereu. A luptat pentru noi e adevarat, un an de zile a venit numai el la mine 350 km (in rest numai eu), parintii mei erau impotriva relatiei iar asta l-a afectat enorm. Stiu a indurat multe, dar m-am saturat de injuraturile lui si de neincrederea lui. Stiu ca ma iubeste a venit chiar de ziua noastra la mine desi a lucrat toata ziua si nu avea decat 2 zile liber (o zi i-a luat numai traseul pana la mine si inapoi). Dar ne certam din ce in ce mai rau, ar vrea sa stau numai in casa si el sa iese unde vrea si cu cine vrea. Nu stiu ce sa mai fac sa mai lupt pentru noi? il iubesc enorm, dar nu stiu daca se mai merita sa lupt, prea se gandeste numai la el, la fericirea lui si la sentimentele lui, parca ale mele nu ar conta pentru el. Imi puteti da si mie sfaturi? Ce sa fac? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

Sunt total d acord cu abc.
dc sa lupti pentru o relatie care iti face mai mult rau decat bine? dc ii mai suporti injuraturile? dc ai renuntat la atat d multe lucruri pentru el? dc ai trecut cu vederea atat d multe lucruri?
inteleg ca il iubesti, dar asta nu inseamna ca trebuie sa il lasi sa isi bata joc d tine, nu inseamna ca trebuie sa renunti la binele tau doar pentru ca il iubesti si vrei ca totul sa fie bine.
sincer, eu as fi renuntat la acea relatie in mom in care el m-ar fi injurat pentru prima data sau, daca nu atunci, as fi renuntat in mom in crae si-a gasit alta. te-ai gandit putin atunci cand te-ai despartit d acel baiat dupa o saptamana? dc ai facut-o? poate cu el iti era mult mai bine.
problema nu e ca te-ai sacrificat pentru relatia voastra. mi se pare normal sa te mai sacrifici din cand in cand pentru cel p care il iubesti.problema e ca te-ai sacrificat numai tu.problema e ca ai renuntat la niste lucruri la care nu treuia sa renunti niciodata pentru nimeni.
eu zic sa te gandesti bine si sa nu uiti sa te respecti p tine in primul rand. poate ca cele mai multe certuri au pornit deoarece el e gelos, iar daca te vei muta la el nu va mai fi asa, dar poate ca daca te muti la el se vor inrautati lucrurile.
ti-am zis si ma repet: eu in loul tau as fi renuntat demult. tu, ca femeie ar trebui sa te respecti catusi d putin, si daca te respecti nu ai mai suportat sa se dea in tine, sa fi injurata si sa fi inselata.gandeste-te bine la ceea ce vei face!

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Te contrazici singura,,, stii ca te iubeste dar se gandeste numai la fericirea lui"! E un haos sentimental, nu stii de fapt cum arata dragostea adevarata, sufletul pereche! Certurile, injuraturile, ca sa nu mai vb de inselat nu au ce cauta in capitolul iubire! Nu as incepe o viata in doi cu asemenea handicapuri, dar este alegerea sufletului tau!

| Азбука a răspuns:

Sincer, consideri ca merita sa mai lupti? Pentru ce lupti, de fapt? El nu se va gandi la fericirea ta niciodata. Macar tu fa-o!

| EUSIATIT a răspuns:

Povestea ta e lunga si cu multe urcusuri in ea. dar tu de ce lupti? iti pierzi timpul pentru ce? daca singura vezi ca nu merge. Gaseste ti un alt prieten care nu ti reproseaza trecutul si alta data fii mai secretoasa cu viata ta. NU ti mai pune sufletul pe tava. decit atunci cind aiincredere ff mare in cineva desi cam greu acest lucru. Capul sus ca esti tinara ai viara inainte

| mihai_2762 a răspuns:

Fata mea ai 20 de ani ai toata viata inainte. tipul despre care tu povestesti este scuzami limbajul un mare nesimtit. un barbat adevarat trebuie sa isi respecte in totalitate prietena sa o ajute la bine si la greu, sa o inteleaga sa dea in ea nici nu se mai pune problema. u acum lupti pentru ce? iti spun eu pentru ce lupti pentru un nemernic care daca ramai cu el va ajunge sa te bata pentru ca daca a facut-o odata o va mai face si a doua pentru simplu fapt ca u nu i-ai zis nimic ca a dat in tine. nu se merita asa ceva crede-ma. intr-o relatie trebuie sa te sprijini unul pe altul, trebuie sa aveti incredere unul in celalalt este ff important. numai lupta pentru ceva ce niciodata nu va fi bine.

nu uita ai 20 ani ai toata viata inainte. daca pana acum nu ai facut-o fa-o acum traieste-o pentru ca avem numai una. ia-ti inima in dinti lasa-l pe dobitocul ala(scuzami limbajul dar nu pot abtine)si gaseste pe altcineva.

bafta si sa auzim numai de binehappy

| claudia_7744 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sai spui ca vrei sa vb civilizat ca ai unele sentimente pe suflet care nu-ti dau pace si ca ai nemultumiri! daca el vrea sa va mutati impreuna e evident ca at cand veti fi impreuna nu ai sai accepti toate tampeniile astea! spune-i ce te supara si spune-i ca te raneste comportamentu lui spune-i ca ai nev sati demonstreze ca te iubeste si ca daa vrea sa stati impreuna trebuie sa faca si el compromisuri nu numai tu! incearcal sa-l faci sa inteleaga ca nu rezolva nimic cu injuraturile si ca asta intr-o zi poate sa faca sa te piarda.si eu am o rel la distanta de un an de zile dar nu e chiar atat d serioasa sau poate nu-mi dau eu seama.eu i-am permis prietenului meu sa-si faca alta pentru ca a zis ca are nevoie sa...chatterboxplus ca nu pot sa-i cer sa se abtina un an d zile.ca noi ne vedem decat in vacantestraight face. eu de aia am acceptat. dar stiu ca nu e bine oricum prietenul meu nu ma injurat niciodata si de palme nici nu se discuta apreciaza faptul ca desi greseste eu il iert fara sal cert si a afcut destule chestii sa ma multumeasca si pe mine:p!
nu stiu eu mereu am vb sincer cu el si i-am zis tot ce ma nemultumeste si mi-a promis ca at cand voi avea inelul pe deget si cand in sf vom fi impreuna at va face compromisuri si nu va mai umbla dp fustele fetelorhee hee! succes

pup ai grija de tine si nu-i mai permite sa dea in tinewinking pentru ca azi o palma maine alta pana ce ajunge la pumni.si nu vreau sa ma gandesc mai departetongue

| claudia_7744 a răspuns:

A si ink ceva distanta de 350km e un nimic in comparatie cu 2000km.:-

| Asdfasdefta a răspuns:

Pai nu stiu daca esti cu unu de trei ani...cred ca vrea sa il duci la gradinita.

| Markus_4003 a răspuns:

Draga mea eu iti voi spune una cel care te face sa plingi nu merita dragostea ta, eu cred ca e timpul sati incepu o relatie noua

| Kyrukai a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ce este ce iti doresti de la el. Daca iti doresti o relatie pur fizica care sa tot o tina in certuri si impacari, si sa nu fii niciodata fericita atunci lupta, dar nu ai nimic de castigat la final ci tot mai mult de pierdut cu fiecare clipa petrecuta alaturi de el. In schimb insa daca iti doresti o relatie de durata atunci pleaca de langa el ACUM. O relatie adevarata de bazeaza pe echilibru, respect, incredere si iubire printre altele si din ce citesc eu aici nu vad ca ar mai exista din partea lui nimic din acestea. Pe viitor si in relatiile viitoare nu lasa nimic de la tine si nu mai lupta pentru o relatie, pentru ca o relatie pentru care trebuie sa lupti e deja pierduta de mult. O relatie adevarata bazata pe iubire, intelegere si incredere se traieste, nu se lupta pentru, chiar daca mai sunt neintelegeri mici se rezolva prin comunicare. Ai mare grija de tine, caci daca tu nu te gandesti la tine si nu ai grija de tine, nu are nimeni! Multa bafta si gandeste-te bine la ceea ce iti doresti si ia o decizie cat mai repede. O parere personala ar fi sa il lasi sa isi vada de drumul lui si sa nu mai vorbesti cu el fiindca din ce vad eu situatia va fi din ce in ce mai grea cu el si se va ajunge chiar la batai! Evita-l si vezi-ti de viata ta, barbati sunt destui, vei gasi altii si din ei iti vei gasi unul care sa fie capabil sa iubeasca! Mult succes.

| saiukarra a răspuns:

Stergel din memoria sufletului si la propiu si la figurat.Nu merita! Nu se merita sa-ti pierzi timpul cu el! Asteapta! sigur dragostea neconditionata te va gasi.Nu o cauta tu, lasa-te cautata. te sarut si-ti urez o zi buna. P. S. Sigur meri-ti mai mult.[uitaaal]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita fata mea nimic asta!
daca ii este greu sa iti faca tie complimente si pentru altele le face cu usurinta, eu zic sa iti vezi de treaba ta. cauta-ti unul care sa te merite si sa te aprecieze pentru ce esti. vezi-ti de scoala, si gandeste-te ca nu s-au terminat baietii la el. meriti ceva mai bun si spune-ti asta in gand in fiecare zi. uite-te in oglinda dimineata, fa-te frumoasa si iesi zambind pe strada! iti doresc mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca daca a inceput sa te minta si sa te insele nu mai are nici un rost.nu o sa se schimbe numai te injosi tine capul sus si nu uita ca ce nu te omoara te face mai puternica

| anna_8465 explică:

Va multumesc din suflet pentru sfaturile voastre. Aveti dreptate, fara sa-l cunoasteti mi-ati spus exact cum e el si nu mai are rost. Azi m-am despartit de el definitiv. Durerea in suflet ramane, dar timpul le vindeca pe toate, va veni candva si jumatatea mea...Va multumesc si va pup