| anonim_4396 a întrebat:

Heya. Prietena mea a avut ciclu menstrual,dar mi-a spus ca era "pe gata",si nu mai avea nicio scurgere.bun. De obicei, dupa fiecare ciclu, ii curge o secretie maro..astazi,in timp ce o masturbam,mi-a aparut sange pe deget. dupa ceva timp, a avut loc o mica (subliniez, mica) penetrare..doar glandul a intrat, si ea a acuzat dureri. Dupa aceasta, a sangerat din nou..care'o fi cauza? E rupt himenul? Tin de asemenea sa precizez ca in timpul masturbarii introduceam degetele mai adanc decat a intrat penisul, si am dat de un fel de "biluta", care se prea poate sa fie punctul G..va rog, lamuriti'ma si pe mine.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai este virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce ai penetrat-o ( chiar şi cu degetul/degetele ), cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

De asemenea, sângerarea respectivă putea fi din cauza ruperii himenului, dar şi din cauză că vaginul s-a "curăţat" de sângele menstrual rămas.

Sau, poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Ori, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Vorba aia : te arunci ca prostu' dar nu știi în ce...

| justsummer a răspuns:

Teoretic ar fi trebuit sa simti daca ii rupeai himenul cu degetul.

Răspuns utilizator avertizat
| Pebunee a răspuns:

Eu am citit intr-o revista ca, un medic specialist a scris ca himenul NU poate fi rupt cu degetele...