| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si nu mi-a venit decat odata menstruatia (adica la 14 ani fara 2 luni), si ieri mi- am introdus un sfert din deget in vagin in timp ce faceam dus (nu am simtit nimic decat putin discomfort si am degetele foarte scurte si subtirele ), ca sa ma curat si pe interior si din pura curiozitate. Apoi dupa ce am terminat dusul peste vreo 10 minute am observat o secretie gri consistenta cu niste firisoare maronii. Apoi peste 1 ora am observat pe chilot o mica pata maronie, adica imi curgea foarte putin o secretie maroniu deschisa, consistenta.Mi am pus un absorbant preventiv crezand ca mi-a venit menstruatia, dar azi de dimineata nu am gasit nimic pe absorbant. Doar dupa ce m-am sters la terminarea urinarii s-a murdarit putin servetelul de aceasta secretie.CE S-A INTAMPLAT CU MINEEEE? DATI-MI UN RASPUNS URGENTTT! MI-AM RUPT HIMENUL?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu.E normal ca la 14 ani sa ai dereglari hormonale sa ai alarme false de ciclu sau sa te avertizeze cu o zi doua inainte prin scurgeri nesemnificative.Cred ca ai delegrari hormonale mai astepta un pic si daca nu e in regula vorbeste cu mama ta.De rupt himenul nu cred ca se pune problema

| Anaandreea11 a răspuns:

Este totul normal, dereglari hormonale are orice fata. Mie mi-a venit prima data la 13 ani, a doua oara cand mi-a venit a fost dupa 2 luni. Asa e la inceput.

| Ghimbasanu a răspuns:

Ei bine... Nu cred ca era bine sa iti bagi degetul. In orice caz si mie mi s-a intampat sa imi curga putin cu vreo 2 luni inainte sau mai mult chiar. Si poate curge si maro asta nu e o problema. Dar nu imi dau seama nimic despre himen.