| cherryblossomgirl a întrebat:

Heyy! Sunt clasa a8-a, deci anul asta dau examen. Fac meditatii la romana, mate si engleza, iar profesorii spun ca se asteapta sa iau cele mai mari note. Problema e ca eu nu ma simt chiar atat de sigura. Imi puteti da vreun sfat, in legatura cu un mod de a retine mai repede?happy M-am interesat de pastile, dar din cate am vazut, nu sunt atat de multumitoare. Sunt mai interesata de chestii de genul alimentatie, program, etc. Tin sa mentionez ca am dreri de cap si uneori nu ma pot concenra.De asemenea, am acumulat destul stres in ultimul timp, datorat si problemelor personale. Anyway, help me if you can! happy

Răspuns Câştigător
| cool47 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu mai iei pastile, deoarece nu sunt bune, incearca sa dormi bine si sa nu fi stresata, iesi mai des afara prin parcuri, singura, cu familia, cu prietenii, mananca fructe si legume si incearca sa ai o alimenatie echilibrata formata din cele trei mese principale ale zilei mananca zilnic cele 5 portii de fructe si bea cate un suc natural ( de preferat fara energizante in perioada asta) si incearca sa nu mai vb mult pe telefon (in cazul in care o faci) deoarece emite niste unde si probabil si din aceasta cauza te doare capul, nu te streasa foarte tare in legatura cu invatatura, invata cate un capitol incet, fara stres, incearca sa repeti tot ce faci ca si cum te-ai pregati pentru un test sa zicem la istorie, si incearca sa nu te autocritici pentru faptul ca nu ai retinut o propozitie. incearca sa fii tu insati cat mai calma. despre program, inceaarca niste activitati alaturi de familie, fa prajituri cu mama, du-te dupa brad cu tata si impodobiti bradul impreuna ( daca ai frati si surori) fara stres si bafta e tot ce pot sa-ti mai zic :* succes in continuare

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| michelia a răspuns:

E prea multa presiune pe tine datorita asteptarilor celorlalti. Ti-e frica sa nu-i dezamagesti, de aceea esti stresata si ai migrene ( si de la efort desigur).
Fa-ti un program echilibrat de studiu astfel incit sa-ti ramina timp sa te si relaxezi. Si mai putin pe calculator! ( eu i-am fixat norma fetei mele de maxim 2 ore pe calc in anul cind a dat admiterea si il respecta si acum ).
Incearca sa ai timp si pentru a iesi afara cu prietenii ( nu doar sa stai pe facebook cu ei ), sa faci o prajitura, sa-ti ajuti parintii la treburile casnice, sa te uiti la un film, sa faci un pic de sport ( macar la ghetus, acusi), sa te joci cu fratii mai mici ( daca ii ai). Nu trebuie sa-ti sune mereu in cap ca un disc zgiriat " ai admitere anul asta!" Toti am avut admitere cindva, e un prag, dar nu e ceva capital, crede-ma. Si daca ai note asa de bune, e clar ca o sa intri la un liceu serios. Si sa ai varianta 1, 2, 3, acolo, nu iti fa o tinta doar din liceul X. O sa fii mult mai relaxata!
Maninca de toate, inclusiv dulciuri ( ai nevoie cind inveti), si neaparat si fructe multe.
Culca-te ceva mai devreme ( cel mai odihnitor somn este cel inainte de 12) si dormi 7-8 ore pe zi.
Impartaseste-le celor din jur bucuriile si temerile tale si totul va fi mai usor!
Succes!