| cherryblossomgirl a întrebat:

Heyy! Sunt clasa a8-a, deci anul asta dau examen. Fac meditatii la romana, mate si engleza, iar profesorii spun ca se asteapta sa iau cele mai mari note. Problema e ca eu nu ma simt chiar atat de sigura. Imi puteti da vreun sfat, in legatura cu un mod de a retine mai repede? M-am interesat de pastile, dar din cate am vazut, nu sunt atat de multumitoarehappy. Sunt mai interesata de chestii de genul alimentatie, program, etc. Tin sa mentionez ca am dreri de cap si uneori nu ma pot concenra.De asemenea, am acumulat destul stres in ultimul timp, datorat si problemelor personale. Anyway, help me if you can! happy

2 răspunsuri:
| iuryy a răspuns:

Dupa cate am inteles, daca faci meditatii si la engleza probabil dai si la bilingv. Stresul e posibil sa vina ca pe langa toate tezele, simularile, examenele, dai si o proba destul de dificila mai ales ca esti pe engleza. Nu trebuie sa-ti fie frica, incearca doar sa fi competitiva, gandindu-te ca vrei si poti. Pastilele nu au o treaba cu memoratul mai ales pentru tine(ai 13-14 ani). Gandeste-te ca profesorii vor de la tine ca stiu ca poti, si chiar ai sa poti. Multa bafta!:*:*:*>big grin

| Kibbuz a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica de examene, eram si eu ca tine anut trecut.