| lafingirl a întrebat:

Hi all! HELP

Povestea e cam asa, acum mai bine de trei ani in grupul meu de prieteni si.a facut loc un baiat nou, desi era cunoscut fiind din cartier si fratele mai mic al unei prietene, incet incet a devenit un "regular" al grupului si un bun prieten de.al meu. A urmat mult timp petrecut impreuna cu grupul atat cat si siguri. In timp am devenit chiar cei mai buni prieteni si pentru mine ca un frate mai mic, l.am ajutat cu tot ce am putut si el pe mine. l.am educat si l.am "crescut". Anul trecut am inceput sa petrecem foarte mult timp doar noi doi, dar tot ca prieteni, el stia toate problemele mele de orice gen iar eu toate aveturile lui. Ulterior am inceput sa avem afaceri impreuna si implicit si mai mult timp petrecut impreuna. Asa cum era de asteptat au inceput si barfele pe seama noastra, le.am ignorat amandoi. In fine cam acum incep "problemele". obisnuind sa ne spunem tot, au inceput intrebarile din partea lui dar unde te duci asa aranjata (eu iesind afara cu grupul sau la munca), apoi cand isi dadea sms cu o "cucerire" de.a lui, si eu il tachinam..ptr felul de exprimare gen "viata mea" el incerca sa ma linisteasca spunandu-mi ca nu e nimic serios ca glumeste (eu chiar nefiind deranjata doar amuzata de situatie) sau cand fostul meu venea sa ma vada, intrebari dar ce mai cauta asta p.aici, etc. Mentionez ca atunci nu am dat importanta la aceste lucruri punand totul pe seama prieteniei noastre foarte stransa. Apoi prin vara s.a intamplat ceva ce nu m.as fii asteptat in veci! fiiind ziua unui prieten comun am sarbatorit si deodata s.a pus langa mine si m.a laut in brate nimic neobisnuit, eu m.am facut comoda la el in brate fiind.mi foarte somn si deodata ma.am trezit cu mana lui de pe spatele meu facandu.mi masaj pe gat si in sutien, socul a fost foarte mare nu am fost in stare decat sa il privesc fix in ochi mirata! el a zambit ca si cum ar fi ceva normal, au urmat ceva mai multe pipaieli din ambele parti dar cat mai discrete ca sa nu observe si cei din jur si apoi urmand intrebarea fatala...mergi la mine? nu s.a intamplat nimic atunci eu refuzand, dar dupa cateva zile la alte apropouri inevitabilul s, a produs. Am hotarat sa ramana intre noi dar ideea de prieteni cu beneficii a continuat cu pauze timp de cam 6 luni. Am ramas foarte buni prieteni dar el la un moment dat a crezut ca eu il iubesc( desi nu era cazut) si am decis de comun acord sa ne oprim. Am ramas prieteni in continuare. Anul asta am reluat "relatia cu multe beneficii" pentru o scurta perioada dar s-a terminat cu o cearta groaznica cu reprosuri si urlete si o perioada scurta fara a mai vb macar. nu am putut rezista mult fara a vb unu cu altu, cred ca suntem cumva dependeti unul de celalalt. Eu am o relatie de ceva timp si prietenul meu nu e tocmai ok cu prietenia noastra, acum are si el o asa zisa relatie cu o fata, care se pare ca ne-a departat si mai mult.
Nu stiu cum sa abordez aceasta situatie imi e foarte drag ca prieten, dar nu m.as vedea in veci cu el intr, o relatie serioasa si cred ca nici el, dar nici nu vreau sa il pierd ca prieten, inseamna prea mult pentru mine. Recunosc ca am fost de acord cu "relatia " asta din comoditate intru cat din cauza programului prelungit la muca, intre timpul petrecut p. aksa si cel cu el, nu mai aveam timp de o relatie. asa ca era mai comod sa recurg la el in materie de sex, fara a mai avea "grija" unui iubit si fara alte implicatii serioase. Cand am fost de acord cu acest arajament am zis ca va fi CEL MAI BUN SAU CEL MAI PROST LUCRU DIN VIATA MEA. Deci un sfat, o parare, o critica orice ca am ramas in pana de idei. Ce sa fac?

P.S. Scuze de roman si mersi i avans :*

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Bun uite -In primul rand probabil ca ai o varsta daca spui ca lucrezi dar iubirea nu are varste si tot asa.Initial am citit tot ba chiar de mai multe ori sa nu omit ceva.Am decis sa raspund si sa iti spun parerea mea.Dealungul timpului am vazut multe crede-ma. Stiu cum e sa te ia pasiunea fata de cea mai Buna Prietena si ea sa faca o fata din aia de ..Asa gadesc fetele in cazuri din astea dar nici baietii nu sunt prea departe.E destul de naspa sa faci sex cu cineva pe care il sti de cand era un mucios -Eu am primit replica asta.Si cam asa e.Dar tine minte ca o Relatie intre cei mai Buni Prieteni e foarte recomandata.Te intrebi oare de ce? Uite de ce :Tu il cunosti pe el aproape perfect, el pe tine la fel. Poate sa te faca fericita, stie ce vrei, stie sa te faca sa te simti cum vrei tu si asta fara sa mai fie cazul de luni de cunoastere cum e cu un iubit normal.Fi sincera cu tine ca desii susti ca a fost doar asa, iti place de el.O fata nu face sex cu un baiat daca nu il place sau daca nu are vreun Ferrari pe la usa. Ideea e ca voi sunteti cam infantili (nu vreau sa jignesc)dar va ascunde-ti in loc sa va da-ti frau liber sentimentelor.El ca nu vrea ca sa nu cada de tampit desii in inima lui e atras de tine, tu la fel ca sa nu fi mai fraiera pari nepasatoare si nu e oki deloc.Recunoaste ca atunci cand ai facut-o iti batea Inima pentru el.cand l-ai luat in brate si tot asa.E si normal pentru ca e un baiat pe care il cunsoti de o Viata.Acum mai e o chestie tongueoti sa ai si anumite avantaje fata de el si nu poti sa te consideri o iubita oarecare.Sti cum se poarta, ce fel de fire e si nu cred ca poate sa umble cu vrajelii.Cu timpu ajungi sa stii daca un baiat face asta, mai ales daca va stiti de atata timp. Poate ca lui si de asta ai e teama nitel.Stie ca daca ar avea o relatie cu tine nu ar mai putea sa faca nici o miscare pentru ca l-ai citi imediat. Tare nu :-p. Discutant cu mai multe fete si punandu-le intrebarea asta, majoritatea au recunsocut ca e cel mao indicat sa ai un iubit din categoria Best Friends, dar ca pur si simplu nu pot sa se culce cu ei. Dubios nu? E normal ca o fata sa gandeasca asa -crede ca e si ceva la nivel de gandire.Din baietii intrebati am aflat ceva interesant.Majoritatea au recunscut ca nu ar fi o problema sa i-o traga celei mai bune prietene, ba chiar ar fi partida de sex bestiala dar aici vine ceva tare :Nu am putea sa facem sex cu ea daca am sti ca nu putem sa avem o Relatie serioasa cu fata. Tare nu? Baietii ar face sex cu o amica dar numai daca ar vrea o relatie serioasa cu ea.Pot sa fie si cazuri care sa se abata de la regula.Ca sa fie mai pe inteles Un amic nu ti-o trage si apoi te lasa.O face numai daca nu vrei tu sa ai cu el o Relatie sau cine stie ce. Ideea e ca desii te-ai culcat cu el, te respecta, nu vrea sa fie un gunoi si nu ar suporta sa te uiti la el cu scarba cand il vezi pe strada, daca te-a lasat.De aia si tipu tau a vrut o relatie cu tine -Vezi noi cand vine vb de prietene nu prea ne arde de gluma, vrem ceva mai serios, mai ales daca e o legatura de o Viata intre noi.Plus ca sunt atatea avantaje incat nu pot sa le enumer.Incepand de la familie, cunostine si tot asa pe care ai sti foarte bine.Ok ajunge cu astea -Era ca o idee sa stii cam cum stau lucrurile. Uite ce spun eu.Suna-l vb cu el.Intalneste-te cu el undeva. Apoi intreaba-l sincer daca te iubeste sau daca are sentimente fata de tine cu adevarat.Adu-i la cunostina sa nu se joace cu tine, pentru ca il cunosti de o Viata si oricum toti care o sa auda de asta o sa il creada un mare jeg daca o sa te lase.Incearca sa ai o discutie seriosa, calma si sincera. Daca simti pentru el asta e -nu e o rusine sa te indragoste-ti de cea mai buna prietena sau Prieten, rusine e sa nu recunosti si sa ti in tine.Ai mare Grija!

6 răspunsuri:
| Luka杀手的女孩 a răspuns:

Buna! M-am cam impodmolit la un moment dat.In fine, am dedus faptul ca sunteti prieteni foarte buni, de nedespartit.Cred ca realatia voastra a fost ok,pana ati ajuns la constatarea ca,mai bine sunteti "prieteni cu beneficii". Acum,gandeste-te si tu,nu va fi usor.S-ar putea sa va certati,nu vei mai avea cu cine sa practici acele "beneficii".
Acu, probabil el, vrea ceva mai mult decat acest simplu grade de"prietenie", poate vrea sa fi iubita lui.
Ar trebui sa vorbesti cu el, sa ii spui ce te deranjeaza si ce ai vrea sa schimbi in aceasta"relatie".
Sper ca te-am ajutat.

| lafingirl explică (pentru Luka杀手的女孩):

Da cred si eu ca v.am amentit. Am incercat pe cat posibil sa rezum 3 ani. Asa cum i.am scris si lui missmm nu cred ca poate fii vb de o relatie. Daca ar fi vrut si ar fi insistat as fi acceptat. De fapt cam asta e problema..nu ii pot refuza cam nimic. Si discutii au fost cu tona.dar fara un rezultat concret sau de durata.nici ju e genu sa stea prea mult la diacutii, e copil pana la urma si diferenta de varsta spare ca conteaza mai mult decat credeam. Ms mult pentru sfat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit tot doar finalul, am apucat din el. Daca tu nu vrei partea masculina nu intelege de ce si cum se poate sa ramaneti prieteni, ei nu inteleg ca tu nu vrei sa fi cu ei iar atunci incep problemele. Va deveni din ce in ce mai rece si te va ignora sau nu va mai vb cu tine ca inainte, poate ca da. Cunosc si eu un caz la fel intr-o prietena de a mea si un tip care ea nu vroia decat prietenie el mai mult. si s-au despartit, el era plecat grupul iesea pe afara ea statea in casa. si prostii de genul. Dupa parerea mea ar fi sa nu ii dai de inteles ca vrei sa fii cu el, nu ii face ochi dulci prea mult. Stiu ca iti place de el de aceea ai si pus intrebarea asta, si ca evident nu vrei sa il pierzi. mai are si el o relatie deja incet incet o sa va pierdeti unul pe celalalt dar probabil veti ramane sau nu prieteni.

| lafingirl explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca nici el nu vrea o relatie cu mine.am discutat asta si am cazut de accord sa incetam. Problema e ca amandoi gasim cate ceva de reprosat mereu. Ca unu nu il cauta pe celalalt. El in fiecare zi timp de 3 ani ma suna sau ma anunta cand se trezeste, fiindca se trezeste si tarziu..atunci eu nu il deranjez..si imi reproseaza ca sunt rece. daca il sun eu prea des..ca il controlez sau ca sunt geloasa...deja nu mai syiu ce sa fac. Ms mult pentru sfat :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieten ca prieten dar ce-ai sa te faci cand el, stiind-ui caracterul, o sa se desparta de respectiva? Are sa vina la tine sa-l consolezi mai mult ca sigur, eu zic sa vb cu el si sa-i spui ca fiecare sa-si vada de drumul lui, daca nu acceptai sa faci sex cu el sunt sigur ca ramaneti doar simplii prieteni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea exista prietenii de-astea cu beneficii. Pana la urma tot intervine ceva si se strica prietenia, deci... oricum il vei pierde.