| tzus a întrebat:

Care e faza cu busuiocul sub perna de boboteaza? A incercat cineva si asa este? Si ce anume trebuie sa fac? Ca sa stiu daca incerc si eu sau nu!

4 răspunsuri:
| NobleHeart a răspuns:

In noapte de Boboteaza, trebuie sa pui putin busuioc sub perna si sa te culci.Ar trebui sa visezi persoana cu care te vei casatori.Da, chiar functioneaza, mama l-a visat pe tata cand era doar o adolescenta si nici macar nu il cunostea.Succes! :*

| kmarianak a răspuns:

Incercarea moarte nu are. Pe 5 ianuarie, in Ajunul Bobotezei, fetele nemaritate care vor sa isi afle ursitul trebuie sa isi puna sub perna o creanga de busuioc. De asemenea, ele leaga un fir rosu de matase si o crenguta de busuioc sfintit la degetul inelar. Se spune ca barbatul pe care il viseaza le este predestinat. Pentru ca ritualul sa aiba efect, fetele nemaritate trebuie sa tina post si sa spuna rugaciuni.

| Trippy a răspuns:

In noaptea de boboteaza vasluienii isi pun toporu sub perna ca sa viseze urmatoarea victima.

| alexandra_4554 a răspuns:

Maine seara, pune busuioc sfintit sub perna pana sa te culci, se spune ca iti vei visa ursitul, eu trebuie sa recunosc ca am incercat, si da am visat un baiat, in fiecare an ( de trei ani ) dar nu-l cunosc