| Mihaa12 a întrebat:

Hi! Imi trebuie URGENT din "Amintiri din copilarie" fragmentele, povestirile nu stiu cum sa zic. Deci sa imi spuneti in capitolul I ce povestiri sunt [ex. La cirese, la scaldat.] si in cap II, III, si IV la fel sad. Va rog dulse ca o savarina puppy dog eyes.hee hee

VOT + FONTISA love struck

P. S. : scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| TinyBunny a răspuns:

Pai vin cam asa:
I Nica pleaca cu bunicul sau la Brosteni, la scoala. Aici se intampla peripetiile caderea in Ozana, sederea in gazda la Irinuca, umplerea de raie capreasca, fuga cu pluta pe Bistrita.
II Aici uratul de Anul Nou, pupaza din tei, la scaldat, la cirese.
III Devine adolescent si invata la scoala domneasca din Targul Neamtului, apoi la scoala de catiheti din Falticeni.
IV Urmeaza seminarul de la Socola, si se desparte de Humulesti.

Daca nu a fost destul de clar cauta pe google "Amintiri din copilarie rezumat" si gasesti toate detaliile. FUNDA?

1 răspuns:
| IlegalSmile a răspuns:

Heiii...

1.bine ai spus scuzati categoria se acceptawinking
2.citeste si tu ca nu te doare capu
3.acest site nu este pentru a va rezolva temele happy

Dar hai sa te ajut happy

parca in I capitol era la cirese
II la scaldat
III pupaza
IV nu mai stiu laughing

Poate iti e de ajutor happy

O zi buna! Bafta!