| Loredana96 a întrebat:

Hi TPU.sadDe ce mie mi se intimpla toate astea? De ce eu trebuie sa suport atitea? La numai 14 ani trec printr-o perioada foarte dificila pentru mine.Parintii mei sint pe cale de a divorta. Tatal meu se comporta urit cu mine, vorbeste cu raceala, cu rautate.Asta doar ca sa o faca pe mama sa sufere.Am inceput sa il urasc pentru tot ceea ce face cu noi, dar si cu mama.Prietenii mei nu stiu de problemele noastre familiale.Doar atunci cind ies cu ei in oras uit de aceste probleme si ma mai inveselesc putin.Prietenii mei cred ca totul este bine si frumos.Citeodata am nevoie de sustinere dar nu am curajul sa ii povestesc macar celei mai bune prietene tot ce se intimpla in familia mea.Mai am si un iubit la care tin mult, sintem impreuna de 7 luni.De respectul si dragostea lui am nevoie cel mai mult acum.Aseara am fost la ziua de nastere la un prieten bun si era si cea mai buna prietena a mea, si iubitul meu printre invitati.Eu mi-am crescut unghiile mari, nu le-am taiat de vreo 2 luni si erau deja destul de mari.Si s-a intimplat asa ca l-am apucat pe iubitul meu de camasa si el a tras camasa si mi s-a rupt o unghie.Pentru mine asta a fost tragic pentru ca cu mare greu le-am crescut.Si in plus m-a durut, si singe a inceput sa curga.Eu nu m-am suparat doar ca imi era ciuda pentru ce s-a intimplat.El a venit la mine,mi-a dat un servetel m-a cuprins strins si mi-a spus:Numai sa nu imi spui ca te-ai suparat, eu nu am vrut sa se intimple asta. Iar eu i-am soptit la ureche:Stai linistit, nu sint suparata...cum sa ma supar de la o unghie? Iar el s-a ris si m-a sarutat pe obraz. Dupa aia am stat serioasa si nu prea am glumit doar din simplu motiv ca ma durea unghia.M-am pornit la magazin sa imi cumpar un pachet de gume dar lui nu i-am spus si el a crezut ca pina la urma m-am suparat.Prietena mea cea mai buna m-a vazut ca plec singura si i-a spus lui sa nu creada ca sint suparata iar el a spus ca oricum nu il intereseaza.Cind m-am intors am vrut sa pelc la el sa il imbratisez sa stau cu el, dar dupa ce mi-a spus prietena mea cea mai buna ca el a spus ca nu il intereseaza nu m-am dus la el, doar m-am uitat la el si i-am zimbit.Nici el nu a venit la mine, nici nu a vorbit toata seara cu mine.Acum e suparat.Dar de-ar sti cit de mult sufar eu acum din cauza tatalui meu si cit de mult am nevoie de sustinerea lui si de dragostea lui...sad Pentru mine sustinerea lui si cuvintele "Totul o sa fie bine" auzite de la el m-ar face sa ma trezesc la viatasad dar el ma face doar sa sufar mai mult asta ma doare.Parca am cazut in depresie nu am chef de nimic.Nustiu daca imi va scrii,sau cind imi va scrii, cind ma va suna, sau daca ma va suna.
Eu nu mai suport asta.Mai bine nu ma nasteam pe fata pamintului decit sa sufar atit.Si sa ajunga chiar si tata sa nu ma iubeasca si sa nu ii pese de minecrying

17 răspunsuri:
| Dee_9331 a răspuns:

Hei! Faza care i-a zis-o prietenei tale poate ca i-a zis-o doar ca sa para el mai interesant in general baietii fac asta sim poate ca el s-a gandit ca pe tine nu te prea intereseaza. De ce Dumnezeu nu incerci tu sa vorbesti pe tema asta? Doar esti fata gandesti mai mult decat un baiat si incearca sa vorbesti cu el despre ce s-a intamplat. Cat despre problemele familiare ar trebui sa ii povestesti cuiva, de exemplu unei prietene nu neaparat cea mai buna, cuiva care stie sa asculte. Si din nou despre problemele din familie trebuie mai ales sa discuti cu familia. Adica daca tatal nu te asculta macar vorbeste cu mama sau o ruda, du-te la bunici daca ai unde sa mai uiti de probleme. Toate problemele tale se rezolva prin mult vorbit. Poti sa stai sa-ti plangi de mila din cauza prietenului sau a familiei sau poti sa iti ti capul sus si incerci sa rezolvi ceva. Adica sa spunem ca nu se v-a rezolva cu familia dar cu prietenul daca vorbesti se va schimba ceva. Iar despre problemele cu familia ti-am zis, incearca sa ii spui cuiva care stie sa asculte, te vei simti mai bine, mai usurata dupa ce povesti si altcuiva ce se intampla.
Mult noroc!

| marialungu a răspuns:

Gata. fi optimista, nu te plange invinge durerea, toata lumea trece, unii trec prin perioade mai grele, asta e viata, roaga te lui Dumnezeu si totul va fi bine, o sa vezi ai dooar incredere, mi as dori ca peste ani sa imi zici ca parintii tai s-au inpacat; la fel si tu cu prietenul si ca sunteti toti bine, dar daca vezi ca nu l intereseaza cauta altu, in balta sunt multi pesti, nu fii ingrijorata trecem noi peste toate cu bine cu rau, prin astea te maturizezi, sunt copii care nu au parinti si sunt intr o situatie mai rea, nu fii trista, o sa fie bine, ai incredere in tine!

| sebysebyca a răspuns:

I-auzi,parca imi vine sa plang! tatal tau da divort, nu te iubeste, tu esti suparata ca ti s-a rupt unghia de 2 cm,prietenul tau e suparat ca tu faci nazuri din cauza ei, e atat de cumplit, doamne dumnezeule! eu stii ce cred, ca tatal tau e un om cu picioarele pe pamnat, ca a vazut ce creste in casa si ce pornire de parasuta ai, ma intreb cum o fi amantul mamei tale si ce sa mai zic? argumente? tu ai 14 ani,unghii cat copita la cal,iubit ca de, e trendul, fite pe tine, chefuri si distractii! nu ai pomenit nimic de scoala, cat de greu castiga tatal tau sa va intretina pe voidaca l-ai asteptat in vreo seara cu o mangaiere frumoasa! mai continui? nu! nu are sens! iti meriti soarta, loc pe centura capitalei este si pentru tine!

| Hope_9316 a răspuns (pentru sebysebyca):

Fara suparare, dar nu cred ca e cazul sa-i vorbesti asawinking Nu ai de unde sa stii daca locul ei e pe centura sau nu, nu stiu daca iti poti da seama de asta din intrebarea ei. Sa nu uitam de respectul reciproc, suntem oameni... happy

| sebysebyca a răspuns (pentru Hope_9316):

A venit cumva aici sa se planga ca nu stie sa faca o tema,sa o ajutam in masura in care ne pricepem fiecare,sau a intrebat ce meserii sunt binevenite pentru un tanar in viitor,ce cariera sa-si aleaga,sau cum trebuie sa se poarte in societate pentru a fi o prezenta placuta,agreabila? nu,nimic din toate astea! i s-a rupt unghia in camasa nu stiu cui,nu o intelege iubitul,taica-sau nu o iubeste, numai tampenii de doi lei! pai eu cred ca taica-sau isi ia lumea in cap pentru ca nu le mai poate stapani si decat sa hraneasca niste panarame, a taiat-o in varza! sau de ce nu a intrebat cu ce arme ar putea lupta pentru reantregirea familiei, pentru ca totdeauna in viata, mai exista o ultima sansa! iar atunci puteam sa-i dau un raspuns frumos, si poate ca i-ar fi ajutat cu ceva!

| Dizzyz a răspuns (pentru sebysebyca):

Taci ma din gura ca vorbesti prostii.
Esti genul ala de specimen care isi bate joc de oameni. Taci din gura aia de om prost!

| sebysebyca a răspuns (pentru Dizzyz):

Si la tine taica-tau da divort?

| Dizzyz a răspuns (pentru sebysebyca):

Am pomenit eu de asta?
Nu Ma nu d divort.
Dar tu nu ai suflet Animalule!

| sebysebyca a răspuns (pentru Dizzyz):

Pai cum sa am ma prostovane, cand vezi cate violuri nu se intampla cu minori, cand vezi cati copii de 10-11 ani deja au copii, cand vezi cati ajung prin spitale din cauza etnobotanicelor sau prin canale, fugiti de acasa, pentru ca parintii au indraznit sa-si impuna autoritatea.vai de capul vostru de nenorociti, voi cei ce-i incurajati pe acesti copii ce gandul le e numai la facebook, sex si tigari! eu sunt sigur userule ca si tu esti un destrabalat cu o familie destramata.m-ai convins din primul tau mesaj, cu laturile ce ti-au iesit din gura!

| Reyko95 a răspuns (pentru sebysebyca):

Ba copile tu nu ai ce face? Vrei sa te dai in spectacol? Du-te in alta parte
Si tu inchiriezi locurile curvelor?
Inseamna ca le iei pe toate sa vezi daca is bune
Si mai stai si pe centura
Du-te ca incep desenele pe minimax

| sebysebyca a răspuns (pentru Reyko95):

Reyko,am un loc si pentru tine de inchiriat! este doi pe unu! dar esti prea slab de inger sa intelegi despre ce e vorba! daca mai lasi un anunt iti iei ignor!

| Loredana96 explică (pentru sebysebyca):

Nu ai cum sa ma intelegi atita timp cit nu ai trecut prin asa ceva.Nu m-am agitat pentru ca mi s-a rupt unghia, doar am spus ca nu m-am suparat.Cind eu caut sustinere din partea prietenilor si nu o am macar de la voi....cum poti sa spui asa lucruri despre mine? Cum poti sa iti dai cu parerea cit timp nici macar nu ma cunosti? Ai inima? Cunosti durerea asta? Tatal tau a ajuns sa te alunge pe tine, pe sora sau fratele tau si mama ta din casa? Ai ajuns vreodata sa ai nevoie de bani si sa ceri iar tatal tau sa iti spune:intrebile la mama nu la mine? Pai eu prin toate astea am trecut si trec si acum. Tatal meu ne alunga pe mine, surioara mea care are doar 6 ani si pe mama in strada.Nu am parte de sustinere din partea prietenilor, pina si iubitul meu vrea sa ma lese.Si la toate durerile care le am acum ai ajuns tu sa imi reprosezi asa ceva? Foarte urit din partea ta...nu iti doresc sa simti ce simt eu niciodata in viata pentru ca cred ca durere mai mare ca asta nici nu exista.

| Hope_9316 a răspuns (pentru sebysebyca):

Draga domnule Sebywinking,
Daca vrei sa dai un sfat, il dai! Daca esti de alta parere, poti sa sustii ceea ce crezi in mod civilizat, fara sa aduci jigniri unor oameni pe care nu-i cunosti! Cu siguranta nu ai copii, daca gandesti asa. Pentru ca daca ai avea, nu ai mai vorbi despre ei ca si cum ar fi niste animale ce trebuiesc doar intretinute si tinute in frau. Asa ca nu te baga in chestii pe care, se vede clar, ca nu le intelegi! Niciun parinte normal la cap " nu-si ia lumea in cap petru ca nu isi mai poate stapni copilul " sau " isi considera copila o "panarama".
Puteai sa te abtii, din respect pentru aceasta fata, dar mai ales, din respect pentr tine!

| sebysebyca a răspuns (pentru Hope_9316):

Cu siguranta nu am copii, aici ai dreptate! dar sa nu iti imaginezi ca eu traiesc in stepa africana sau in jungla vietnameza si nu vad cati copii fac copii, cati copii se drogheaza, cati copii au cazut de la bac, cati copii nici habar nu au cand e luni sau vineri din cauza facebookului.societatea in loc sa ia atitudine,ii incurajeaza,bag seama ca si tu faci parte mai putin din una din aceste categorii! nici nu incape indoiala! iar daca aceasta fata,chiar are o problema in familie,nu vine sa expuna, prostiile cu unghia si iubitul, de parca ar fi zavoranca cu pepe! si nici nu ar cere sfaturi pe TPU caci va primi cu milioanele.ea are nevoie de fapte! si asta ar insemna consiliere din partea unui psiholog, ar trebui sa reclame cazul la organele abilitate in spata protectia copilului, acestea sesizandu-se in maxim 24 de ore.vor veni acasa la fata, vor face ancheta sociala si vor dispune masuri, inclusiv caderea din drepturi a parintilor si introducerea ei intr-un program de protectie! dar cand ea vine si spune ca iubitul nu o intelege ca are probleme in familiesi ca pe deasupra i s-a mai rupt si unghia de 2 cm, vezi doamne, voia sa faca o supa de oase din ea, cine sa o ajute? asa ca nu-mi tine tu mie predica despre faptul ca nu inteleg nimic.ti-ar trebui vreo 15 ani sa traiesti printre straini ca mine, ca sa vii sa-mi vorbesti!

| Hope_9316 a răspuns (pentru sebysebyca):

In regula, nu am experienta ta happy Si poate ca nu sunt cea mai potrivita sa-i dau un sfat acestei fete. Dar eu percep altfel lucrurile... Nu sustin si nu am sa sustin vreodata `copiii-parinti`, pe cei care se drogheaza sau copiii care se pierd pe astfel de cai. Doar ca, din propria mea experienta, stiu ca dezamagirea produsa de comportamentul unui parinte poate debusola si ingreuna viitorul unui copil de varsta acestei fete. Are 14 ani, eu cred ca asta e o varsta mai alunecoasa si e usor sa te pierzi, sa ti se para totul o tragedie si sa mai dramatizezi din cand in cand. Asa e adolescenta! Copiii ca ea sau cei care apuca pe o cale mai putin buna ar trebui sfatuti, ajutati sa se indrepte, nu judecati, nu pusi la zid. Daca nu suntem in stare sa facem ceva pentru cei din jurul nostru, mai bine stam frumos, in banca noastra, si ii lasam pe altii sa ajute sau cel putin, sa incerce...
O seara buna!

| 1Mihai1 a răspuns:

Ai încredere în Dumnezeu, iar îţi dă să înveţi o lecţie... învaţ-o!

| trandafir_6116 a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti asa.toate lucrurile se inampla cu un motiv.asta e clar.motivul certii voastre mi se pare putin cam banal.cel mai bine ar fi sa mergi la el si sa ii explici totul.cat despre tatal tau, sunt convinsa ca nu o face intentionat..probabil ca nu isi da seama.conversatia este raspunsul tuturor intrebarilor.