| GeorgeNGA a întrebat:

Hmm, nu-mi vine sa cred ca am ajuns aici. A trecut ceva vreme de cand nu v-am mai scris dar na acum am o mica dilema si nu stiu ce sa fac sau ce sa cred. Totul a inceput in vara anului 2013( da stiu suna ciudat, zici ca s-a intamplat acum "n" ani ) am cunoscut o fata, o fata care din punctul meu de vedere era perfecta. De ce zic asta, pentru ca era genu de fata cuminte, cu capul pe umeri, tot timpul zambea, era draguta doar prin felul ei de as face aparitia, era o fata ok! Suntem vecini in cartier deci aveam un anturaj comun si na am zis sa fac un pas poate iese ceva intre noi dar vorbim noi una alta la momentul respectiv nu avea "chef", nu vroia o relatie. Timpul a trecut am ramas amici vorbeam pe afara, pe facebook cand ne vedeam si uite asa a venit si luna lui noiembrie si totusi ceva am vazut ca se intampla intre noi si am zis sa risc sa fac primul pas. Ce se putea intampla? sa stric o prietenie? poate da poate nu cine stie si uite ca nu am stricat ba chiar a fost totul ok pana acum recent! Au trecut 6 luni ok, pana acum recent pentru ca din spusele ei ceva nu mai este ok, ea nu mai simte la fel. A spus sa facem o pauza pentru ca nu stiu ce mai simte pentru ca ceva nu este la locul ei. Tin sa mentionez ca i-am spus ca o iubesc pentru ca chiar simt, sentimentul nu a fost reciproc ci ca doar simte ceva mai mult de cat sa tina la mine, am zis ok..nu grabesc lucrurile, odata si odata se intampla! Ea fiind clasa a-12a are bacul pe cap + admiterea de la medicina, se streseaza mereu ca spune ca nu face fata, ca are multe de invatat opere + grile mereu am inteles cand mi-a spus: "George, azi nu stiu daca o sa iesim afara pentru ca am muult de invatat si nu fac fata " mereu o intelegem chiar daca eu fiind cu munca, o saptamana schimbu 1 una schimbu 2 nu aveam cum sa o strez cu mesaje, telefoane! ne vedeam doar in week sau seara cate putin ziceam ca lasa, ne vedem maine, este duminca si iesim! Ca ideea din punctu meu si al ei de vedere eu am facut tot ce se putea face pentru o relatie, iubire, intelegere, sustinere prieten, iubit totul. Pe cand ea? o fire mai rece, mai rar alintat, mai rar vorbe dragute, mai rar iesiri in oras(prefera in cartier sau la mine acasa~nu am avut parte de sex/dragoste e virgina e prima ei relatie serioasa si nici nu am presato pe chestia asta~) Pauza? aa da, a intervenit poate din cauza monotoniei, pentru ca mereu cand ii spuneam sa facem cate ceva spunea ca nu este timp, ca nu se poate. Da acum ma gandesc si asa in ziua cand am fost la ea si mi-a spus ca nu mai este la ca inceput ca s-a schimbat ceva la ea, plangea si plangea asa ca si cum iai fi luat unui copil jucaria, se vedea in ochii ei ca ceva este acolo si ca nu vrea sa se intample lucru asta. Cert e ca nu vrea sa ne despartim dar nici sa fim impreuna acum pentru ca nu s-ar simti ok. ATUNCI EU CE SA CRED? CUM POTI AVEA SENTIMENTE PENTRU CINEVA DAR SA NU FII CU EL? In prezent(marti acum facem o luna de pauza) vorbim la telefon la 2-3 zile doar ea ma suna eu nu-i dau mesaje sau o sun si ne vedem in weekend putin. Azi de exemplu am intrebat-o cum stam, daca s-a schimbat ceva dar nu mi-a spus nimic concret, sunt intr-un impas pe deoparte as vrea sa renunt, pe alta nu e ciudat! Voi ce credeti? Care e problema? Ce ar trebui sa fac? Offf, sper sa intelegeti ce off am. O seara buna va doresc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Anumite lucruri ar fi trebuit sa le intelegi singur,dragul meu...
O fata care are bacalaureatul in fata si vrea sa dea la medicina are visuri mari legate de viitor.
Probabil i-ai placut intotdeauna,dar refuza o relatie,pentru ca nu reusea sa iti gaseasca locul in viitorul ei,nu stia unde sa te plaseze si in ce fel ati fi putut avea, cat de cat, un viitor comun.
Ai cucerit-o, intr-un final si a cedat, a intrat intr-o relatie cu tine.Si,oricat de mult crezi ca numai tu te-ai sacrificat,sa stii ca toate orele pe care le-a petrecut cu tine sunt pentru ea niste sacrificii mari,ore rupte din timpul pe care il investea in viitorul ei.
La medicina nu intra oricine,stii foarte bine lucrul asta, concurenta e acerba si esecul inseamna renuntarea la visul ei de-o viata.
Ea stie ca trebuie sa invete si inca mult, dar lasa invatatul si venea la intalnire cu tine si toate astea in ciuda convingerii ei ca nu aveti un viitor comun.
De ce nu aveti un viitor comun? Pentru ca tu lucrezi, vei ramane in orasul si cartierul vostru, iar ea va pleca...nu se stie unde.
Ceea ce-ti spun acum e o realitate si bine ar fi sa incerci sa judeci matur lucrurile, si tu.
Dupa 6 luni de relatie si,cu cat bacalaureatul si examenul de admitere se apropie,fata e tot mai stresata si mai incarcata de griji si teama.
Si intelege singura ca trebuie sa renunte la tine.
De asta a plans ca un copil,regreta cumplit ca situatia nu e alta,dar e nevoita sa renunte la tine.
Te iubeste si-i e foarte greu,dar sa fiti impreuna n-ar putea sa se ocupe de invatat asa cum ar trebui si isi pune tot viitorul in pericol,sa se desparta de tine ar suferi prea mult si nu poate indura,nici ea nu stie ce sa faca acum.
Rau este ca nu sta sa discute cu tine toate lucrurile astea,dar probabil nu vrea sa te raneasca,spunandu-ti ca e mai important invatatul pentru ea si ca vrea sa aiba un viitor stralucit!
Si ar trebui sa intelegi ca pe langa visele ei,sunt probabil si parintii care n-o lasa sa-si arunce viitorul pentru o iubire...
Un lucru ar trebui sa intelegi. Fata vrea sa plece de acolo,vrea sa reuseasca in viata.
Te iubeste,dar ai venit intr-un moment foarte nepotrivit pentru ea,acum un an poate era mai bine,peste doi ani,la fel.
Dar acum,e cum e mai rau!
In viitorul ei e cam greu sa intrevada in ce fel ati putea sa fiti impreuna,lucrurile sunt clare,oricat te-ar iubi,ea e cea sacrificata,isi jertfeste iubirea pentru cariera.
Daca intelegi, o vei ajuta.
Daca te superi, nu o vei putea intelege...
Acum, stai si gandeste la rece toate aceste lucruri si hotaraste ce ar fi de facut.
Fata te iubeste, dar sunteti in situatia in care doar iubirea nu e de ajuns...de-asta plange...

| GeorgeNGA explică (pentru greece12):

Cred ca tot ce era de spus se gaseste aici, dar imi este frica sa spun gata, o lasam balta. imi este sa nu reactioneze aiurea si sa nu se mai concentreze asupra scolii. as dori sa-ti mai expui si alta parere happy

| greece12 a răspuns (pentru GeorgeNGA):

Tu esti singurul care stie ce vrea si care va hotari ce este de facut.
Impreuna cu ea, bineinteles.
Stati de vorba, daca vrei, macar va sti ca ai inteles despre ce e vorba.
Oricum solutiile nu sunt multe si cred ca ea singura a luat deja deciziile necesare...

6 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Nu renunta deocamdata. Daca o iubesti poti sa o astepti si un an. Tr sa comunici cu ea, incearca sa o ajuti sa invete. Poti sa te duci la ea, sai aduci un suc... si in cazul in care e stresata sugereaza i o plimbare de o ora prin parc, dar fara prelungiri. Ajut-o macar ca amic, nu ca iubit.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Mai bine las-o in pace sa isi vada de facultate, odata admisa acolo, daca e facultatea in alt oras, cu siguranta va uita de tine, fiindca acolo va da de etapa cea mai frumoasa din viata ei, studentia, si e pacat sa isi strice viata de studenta cu o relatie din liceu

| neutrino a răspuns:

Nu este ea cu nimic vinovata daca fluturasii din stomacul ei au zburat tocmai acum cand este cu adevarat si ocupata, ceea ce si tu ar trebui sa o intelegi.

Răspuns utilizator avertizat