| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, iata ca vin si cu o intrebare legata de o fata. Lucreaza putin mai sus de mine.
Imi place mult de ea, nu am schimbat mesaje sau alte chestii, doar buna ce faci, chestii marunte fata in fata. Dar intr-o seara mi-am luat inima in dinti si i-am spus ca imi place mult de ea si poate ar vrea sa iesim. Ea mi-a spus ca trece printr-o perioada mai meh, vine dupa o relatie de un an, ca sunt "misto" ca baiat dar ca poate iesim.
Sincer eram pregatit pentru un nu in acea seara dar acel poate m-a dat peste cap si nu vreau sa insist asupra chestiei asteia fata de ea sa nu par disperat desi cred ca zilele urmatoare am sa vorbesc iar cu ea pe tema asta.
Chiar si acum sa ii dau un mesaj de "check-in" mi se pare ciudat din moment ce pana acum nu am vorbit prin mesaje cu ea deloc, doar mici conversatii ocazionale cand ne vedeam fata in fata.
Un mic sfat caut, stiu ca voi nu aveti cum sa stiti ce este in mintea ei evident.
Apreciez orice raspuns.

Răspuns Apreciat de Editori
| felixf a răspuns:

Stii, viata iti rezerva multe, mai bine fa acum ceea ce vei regreta mai incolo. Intrebarea cea mai grea pe care eu mi-as pune-o in fiecare dimineata ar fi: ce as avea de pierdut daca povestesc cu acea persoana? ma poate respinge - poate, ma poate scuipa - nu cred, poate sa faca misto de mine - e posibil, poate sa-mi raspunda printr-un refuz - e posibil. Dar pana nu vei fi incercat, nu vei sti raspuns la aceste situatii, ele sunt doar in capul tau. Ca o prima concluzie, pune in realitate visul si asipratiile tale si vezi ce poti obtine. Viata e simpla... stii cine o complica? Noi si mintea noastra happy

9 răspunsuri:
| oSalamadra a răspuns:

Nu fi stresant ca Apokales
O să îți dea un block de nu o sa mai știi de tine sau o sa îți răspundă doar de politețe până găsește un motiv destul de bun să îți dea jet
Daca nu vrea, nu vrea
Mai ales că acum e rănită nici nu e indicat sa fie într-o relație
Trebuie să se vindece
Vorbește cu ea in continuare nimicuri când o vezi
Prietenește și atat
Daca e sa fie o sa fie
Dar în momentul asta sincer numai de tine nu ii arde ei

| Violleta2022 a răspuns:

Mai bine da-i un telefon, daca vrei sa te ia in serios si sa iti dea un raspuns clar si hotarat.
Evita mesajele ca lasa loc intotdeauna de eschivari si raspunsuri intarziate.

| Catrice a răspuns:

Începe și tu cu un bună dimineața, cf, cum ți-a fost ziua, noapte buna.

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa te împrietenești cu ea fără sa o presezi cu relația, vezi ce iese, daca după un timp nu simți ca e ceva reciproc mergi mai departe.

| Apokales a răspuns:

As intreba-o in fiecare zi, mai mult sau mai putin in gluma, daca s-a mai gandit, pana da un raspuns. Sau as intreba-o daca a trecut perioada "mai meh" si cand trece laughing. Nu stiu, eu asa as face.

| oSalamadra a răspuns (pentru Apokales):

Ai face prost

| Apokales a răspuns (pentru oSalamadra):

Si faza cu trec printr-o perioada "mai meh" cum a picat?

| oSalamadra a răspuns (pentru Apokales):

Nu are voie sa treaca printr-o perioada meh? Trebuia să se arunce la picioarele lui? Lol

| Apokales a răspuns (pentru oSalamadra):

Nu, n-are voie.

| Sophieka a răspuns:

Eu te felicit ca ti-ai luat inima in dinti si iai spus! Bravo!

Esti barbat si e normal sa cauti sa curtezi persoana care te intereseaza.
Probabil ca e ranita sau trista din cauza relatiei pierdute si are nevoi de timp, dar ca sa ajungi sa fi intr-o relatie cu cineva, mai intai esti amic. Deci consider ca peste cateva zile va fi ok sa discuti iarasi cu ea, trebuie sa ii arati interes.

Acum mai departe, vezi cum iti raspunde...Personal nu imi place raspunsul asta ca se simte "meh", e cam imatur, dar vezi tu pe parcurs daca merita, daca isi foloseste creierul sau e doar atractiva fizic.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Sophieka):

Nu a spus meh, o perioadă mai dificilă sau mai grea, nu îmi aduc aminte exact, dar știu că vine după o relație de un an. Acum că retrăiesc momentul am impresia că am procedat greșit să îi spun direct că îmi place de ea, dar știam de la ea că urmează să o mute în altă zonă și nu voiam să ratez șansa și să trăiesc cu regret...

| Sophieka a răspuns (pentru BlaDe12345):

Eu cred ca ai procedat foarte bine. Eu apreciez barbatii directi si sinceri. Nu o lalaiesc si nu imi place sa vad persoane care se "dau de fund".

Daca ea nu stie sa aprecieze asta, e pierderea ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns:

Nu merge frate, a bagat-o paia cu relatia, treci mai departe.

| Flavianadx a răspuns:

Comporata-te și tu matur. De ce i-ai spus ca-ți place de ea?
Vorbește fata in fata cu ea dacă zici ca oricum sunteți aproape. Asa va cunoasteti mai bine și apoi nu o sa ți se mai para ciudat ca vorbiți și ca va vedeți.
Asta ca "stii îmi place de tine. vrei sa fii prietena mea?" e de școala generală maxim. Sper ca ati depășit etapa... sunteți muncitori calificați laughing