| alexalexia a întrebat:

Iau anticonceptionale de 4 ani si jumatate. e posibil ca acestea sa-mi scada apetitul sexual? Am relatie de 5 ani si nu mai am "chef" de sex...

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din cate stiu eu anticonceptionalele scad libidoul. Parca scrie si pe prospect. Dar poate fi si din cauza ca v-ati plictisit/saturat de acelasi lucru. Incercati sa cautati ceva nou... Un loc nou, o jucarie, un film... Succes!

| emi a răspuns:

Cheful nu ti s-a dus din cauza anticonceptionalelor, ci pur si simplu dupa 5 ani este normal ca si pasiunea ce ai avut-o pentru acea persoana sa scada, nu te necaji, lupta ca sa trezesti pasiunea din nou, cu lucruri noi, diferite, sau pur si simplu metode pe care nu le-ai mai utilizat de mult timp, atentie! nu forta nota, poate deveni un obstacol incercarea ta daca se preface in obsesie sau o grija prea mare.Insa este normal si vei pati treaba asta de-a lungul relatiei de multe ori, ideea este sa poti rezista acolo si sa lupti mereu.Desigur iti recomand o discutie sincera si cu el(fara sa-i dai de inteles ca pentru tine este prea important, pentru ca poate deveni motiv de discutie sau mai rau o preocupare pentru el). noroc

Laur
| Laur a răspuns:

Da, unul dintre efectele secundare ale contraceptivelor orale este scaderea apetitului sexual.

| sylver69 a răspuns:

Mmm nu cred ...incearca ceva nou vezi ce te excita http://www.121.ro/articole/art1180-cum-stai-cu-apetitul-sexual.html

| oana_1897 a răspuns:

Alexalexia, anticonceptionalele sunt pe baza de hormoni ceea ce inseamna ca nu ele sunt de vina...incearca sa cauti alt vinovat... poate tu nu mai ai chef de partenerul tau, poate te-ai plictisit de relatia ta, poate nu te mai atrage cu nimic...gandeste-te si incercati sa faceti "prostioare", ceva care sa va uneasca si mai tare, ata daca tii la relatia ta...bafta multa