| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale triregol de vreo 2 ani.
In prima zi dupa ce mi s-a terminat ciclu le-am luat dar am luat si antibiotice si a doua zi le-am luat inainte de a face sex si dupa ce prietenul s-a terminat mi-a fost frica si am mai luat unul in plus, oare isi fac efectul?
Oare pot ramane insarcinata pentru ca de atunci mi-e tot timpul rau?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti-e rau fiindca ai luat doua pastile o data. Nu au nici o eficienta ca anticonceptionale, de fapt se poate chiar sa devina ineficiente tocmai fiindca le-ai luat asa. In plus pastila suplimentara de unde ai luat-o? Fiindca folia are doar o pastila pentru fiecare zi, daca ai luat-o de la alta zi, practic se cheama ca in luna respectiva nu ai luat contraceptive.
In concluzie, antibioticele au micsorat efectul contraceptivelor. Luatul unei pastile aiurea de asemenea a micsorat/anulat efectul si in plus ti-a dereglat organismul. E foarte posibil sa fii insarcinata si, in conditiile astea, copilasul tau poate fi sever malformat. De asemenea este posibil sa suferi efecte adverse timp de cateva luni bune.
Trebuie neaparat sa mergi la ginecolog. El iti va spune ce sa faci, situatia ta fiind foarte complicata.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

nu te speria nu cred ca ai ramas insarcinat mai ales ca era a 2 zi dupa menstra

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da