| andreutza_5546 a întrebat:

Va rog frumos raspundeti si mie sincer la o intrebare. daca de sambata am luat antibiotice pana miercuri fiind in perioadaca cand eram pe stop si joi am inceput folia cu anticonceptionale, iar duminica am facut dragoste cu prietenul neprotej oare pot sa fi ramas insarcinata adica si au pierdut efectul din cauza antibioticilor?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, există un oarecare RISC de sarcină deoarece antibioticele REDUC efectul AC!

În cazul în care se administrează antibiotice, TREBUIE să foloseşti metode contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe toată perioada administrării antibioticelor + ÎNCĂ 7 zile după terminarea lor!

Toate cele bune.

| andreutza_5546 explică (pentru bursuc001):

Da dar dupa ciclu sunt cateva zile in care sunt protejata si la asat ma gandeam....ca poate nu se fi intamplat nimic

| Johnd94 a răspuns:

Daca a lasat in tine, posibil sa fii ramas. Nu prea stiu, vorbeste cu farmacista sau doctorul specializat in acest domeniu.