| KatherineSophia a întrebat:

Iau anticonceptionalele karissa, in fiecare zii iau pastila la 19:00 FIXX!
La cat timp dupa ce o iau pot avea scaun fara sa elimin pastila?
Aaaa, si sunt protejata din prima zi daca am luat pastilele din prima zi a menstruatiei?
Funda

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scaun" poţi avea chiar şi la 5-10 minute după ce iei tableta!
NU o elimini deoarece ea NU ajunge direct/instantaneu în intestinul gros!

Deci, NU contează când ( la cât timp ) ai "scaun" normal!

PROBLEMA apare doar în cazul episoadelor diareice ( scaune diareice DESE, începute înainte de a se administra pilula din acea zi şi continuate cel puţin 3-4 ore după administrare ) sau a vărsăturilor!

În general, tableta se resoarbe în organism în 3-4 ore de la administrare.

În cazul scaunelor diareice DESE ( aşa cum explicam mai sus; spre exemplu, din 30 în 30 minute ), sau în cazul vărsăturilor, se APLICĂ recomandările din Prospect!

" Masuri în cazul apariţiei varsaturilor :

Daca apar varsaturi în primele 3-4 ore de la administrarea primului drajeu, este posibil ca drajeul sa nu se fi absorbit complet. În acest caz, trebuie sa se aplice precauţiile legate de drajeurile omise, dupa cum se menţioneaza în paragraful 4.2.2.
Daca femeia nu doreste sa modifice schema de baza a administrarii, ea trebuie sa ia drajeurile suplimentare dintr-o alta cutie." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......RISSA.aspx

NU eşti protejată din prima zi de administrare, protecţia survine DOAR din a 8-a zi!

După câte ştiu, în cazul tabletelor Karissa, chiar dacă se iau din prima zi a ciclului menstrual, în primele 7 zile NU eşti protejată şi TREBUIE luate măsuri contraceptive alternative ( prezervativ, ovule spermicide, etc. )!

Pe prospectul lor nu scrie acest lucru, în cazul începerii tratamentului, dar au această precizare în cazul trecerii de la alt anticoncepţional la Karissa - situaţia este similară, CITEZ :
"În aceste cazuri, sunt necesare masuri contraceptive suplimentare în timpul primelor 7 zile de administrare a noului contraceptiv."

Vezi şi prospectul la linkul : http://www.prospecte.net/prospect-karissa-anticonceptionale/4 SAU http://www.farmaciiledona.ro/......I29807.pdf

Valabil când începi "tratamentul" ( primul blister din prima cutie ) - apoi ai protecţie non-stop ( inclusiv în cele 7 zile de pauză ) atât timp cât faci tratamentul!

Toate cele bune.

| Nikoleee a răspuns:

Pastila nu o vei elimina decat daca vomiti, deci nu are de-a face. Si da, in teorie esti protejata din prima zi, dar trebuie sa ai mereu in calcul gradul de risc. Nici anticonceptionalele nu sunt 100% sigure.