| piscot a întrebat:

Dupa cat timp sunt protejata daca nu am luat anticonceptionalele in prima zi de ciclu?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai luat contraceptive corect, la indicatia medicului, nu esti protejata. Contraceptivele se incep din prima, cel mult a doua zi de menstruatie (prima folie), apoi ritmic, se incepe o noua folie in fiecare a 29-a zi. daca tu ai inceput prima folie, in ziua a cincea sa zicem, ea nu va avea nici un fel de efect contraceptiv, doar iti va deregla menstruatia.
Anticonceptionalele orale mimeaza schimbarile hormonale din organismul femeii, cu cateva zile inainte ca ele sa se produca ed fapt, asa incat practic pacalesc organismul. Daca tu esti in ziua a cincea (e un exemplu) si iei prima pastila care mimeaza ziua intai, ea nu va pacali pe nimeni, ciclul menmstrual se va desfasura inainte, ovulatia se va produce si sarcina se va instala.

| bosnea marinela a răspuns:

Nu am inteles intrebarea bine dar iti voi rasp.deodata ce nu ai luat pastilele la timp nu ai cum sa fi protejata.pe viitor ai8 grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Eşti protejată atâta timp cât le administrezi.
Pa, pa.