| Mihaela30 a întrebat:

am si eu o nelamurire. Ginecologul meu mi-a recomandat anticonceptionalele karissa. prima pastila am luat-o acum 2 zile, in prima zi de menstruatie, iar aseara am facut sex neprotejat iar prietenul meu si-a dat drumul in mine. sunt sanse sa raman insarcinata? dar in afara menstruatiei daca iau pastila zilnic la aceeasi ora, pot ramane insarcinata daca-si da drumul in mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, dacă tratamentul cu AC se începe în PRIMA zi de menstruaţie, atunci efectul contraceptiv apare chiar din acea zi.

TOTUŞI, în cazul Karissa, Prospectul NU precizează când intervine efectul contraceptiv, ceea ce "lasă" SUSPICIUNEA că el apare DOAR după primele 7 zile de administrare!

Ar fi fost INDICAT ca să folosiţi măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) în primele 7 zile!

Deci, EXISTĂ un oarecare risc de sarcină.
Oricum, acesta este destul de scăzut având în vedere că eşti la menstruaţie - deci, într-o perioadă cu fertilitate SCĂZUTĂ.

Efectul contraceptiv este 100 % DOAR după primele 7 zile de administrare Karissa; deci, DOAR din ziua a 8-a poţi face sex cu ejaculare intravaginală.

În rest, de acolo înainte, eşti PROTEJATĂ non-stop împotriva unei eventuale sarcini - chiar şi în cele 7 zile de pauză când urmează să ai sângerarea similară menstrei.

Dacă iei CORECT tabletele ( la aceeaşi oră şi FĂRĂ să uiţi vreo pilulă ) eşti protejată 99-100 %.

Pentru alte detalii vezi Prospectul Karissa la linkul :
http://www.medipedia.ro/......RISSA.aspx

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,ai ramas insarcinata, de ce nu ai asteptat sa-ti treaca menstruatia?
Stii la cate riscuri esti predispusa daca faci in timp ce esti pe stop?
Nu cred!
Riscul infectiilor e foarte marit.
Fa si tu dupa menstruatie si cu prezervativ.
Te pup!

| lex79 a răspuns:

Nu. Acesta este scopul pastilelelor. Dacă le-ai luat din prima zi de ciclu protecţia s-a instalat după 4 ore. De acuma până vei lua vreo pastilă aiurea, sau o vei uita eşti protejată de o eventuală sarcină.