| Alina894 a întrebat:

Iau de un timp anticonceptionalele yasmin. Acum ultima data cand mi-a venit ciclul trebuia sa incep alt blister din a 5-a zi a ciclului si nu am inceput ca am uitat sa-mi cumpar si de paste a fost inchis la farmacie. A trecut o saptamana de cand trebuia sa incep cu urmatorul blister, are ceva daca iau acum sau sa astept pana la urmatorul ciclu? Multumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai poti incepe acum alta folie, va trebui sa astepti urmatoarea menstra care poate intarzia fiindca metoda asta de a lua contraceptive o luna si a face pauza apoi e foarte nesanatoasa. Si cred ca ar trebui sa te mai gandesti daca este o metoda contraceptiva potrivita pentru tine. Pari destul de putin responsabila si nu cred ca esti capabila sa-ti asumi acest tratament. Orice femeie care ia contraceptive are o cutie de rezerva in casa, fiindca pot interveni astfel de incidente. Tu nu inteleg cum nu te-ai gandit la asta, cand ar trebui sa fie prima ta grija pe toata durata tratamentului.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până la următoarea menstră trebuie să aplici o altă metodă contraceptivă (prezervativ).
Pa, pa.

| Summer a răspuns:

Anticonceptionalele nu sunt un tratament dar in fine. Asteapta urmatoarea menstruatie. Totusi nu iti fa griji ca nu e o tragedie dar incearca sa nu se intample de prea multe ori caci poate dauna intr`adevar. Mai uita lumea ca nimeni nu e perfect si oricum nu orice femeia care ia contraceptive are o cutie de rezerva in casa. eu nu ambig grin.